22.05.2020, 00:02 82

DEĞİŞİK BİR RAMAZAN BAYRAMI

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Tarihte ve günümüzde hemen hemen her milletin, mensup oldukları dinleri ve millî değerleriyle ilgili olarak kutladıkları dinî ve millî bayramları vardır.

Mensubu olmakla her zaman iftihar ettiğimiz yüce dinimizle alakalı olmak üzere on beş asırdır bütün İslam âleminin ve asil milletimizin birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde kutladığı ve inşallah kıyamete kadar da kutlayacağı dinî bayramlarımız Ramazan ve Kurban Bayramıdır.

Bilindiği gibi bu senenin, yani 2020 yılının Ramazan ayı, belki de tarihte eşine rastlanmayan ve kıyamete kadar da unutulmayacak olan bir Ramazan ayı olmuştur. Her Ramazan’da, camiler cemaatle dolup taştığı, hatimlerin okunduğu, vaazların edildiği, Teravih namazlarının gürül gürül kalabalık cemaatlerle kılındığı halde, bu yılın Ramazan ayı camilerin cemaate kapalı olduğu, beş vakit namazın ve Cuma namazlarının dahi kılınmadığı çok müstesna bir Ramazan ayı olmuştur. Belki de insanlık âleminin hak ettiği Korona virüs salgını, dünyanın her yerinde yaşamı alt üst etmiş, rutin yaşama kurallarını değiştirmiş, olağanüstü bir hayatın yaşanmasına sebep olmuştur.

Üzüntü ile belirtmek isterim ki, böyle olağanüstü yaşanan bir Ramazan ayının sonunda ve önümüzdeki Pazar günü idrak edilecek olan Ramazan Bayramı da, yine tarihte belki de eşine rastlanılmamış bir şekilde; Camilerde cemaatle Bayram namazı kılınamadan, insanlar birbirine bayramlaşmaya gidemeden, çocuklar kapı kapı dolaşarak bayram şekeri toplayamadan, büyüklerin elleri öpülmeden, dostlar birbiriyle sarılıp kucaklaşmadan hatta insanlar birbirlerine belirli mesafeden fazla yaklaşamadan kutlanacaktır.

Bizlere düşen, Korona virüsle mücadelede, ilgili bilim kurulunun tespit edip uygulamaya koyduğu kurallara harfiyen uymaktır. Bu cümleden olarak;

Evden çıkmaması gerekenlerin evlerinden çıkmayarak,

Maske kullanması gerekenlerin, gereken yerlerde maske kullanarak,

Akraba ve komşuların birbirlerine iftar yemeğine ve misafirliğe gitmeyerek,

Karantinaya alınanların, karantina kurallarına uyarak,

Her halükârda sosyal mesafeyi koruyup kollayarak,

Kalabalık insan topluluklarından uzak durarak,

Her türlü hijyen kurallarına uyarak ve elleri sık sık yıkayarak,

Toplu taşıma araçlarında yolcuların ve araç sahiplerinin uyması gereken kurallara uyarak, bu süreçte kendimize, akraba ve yakınlarımıza ve de içinde yaşadığımız topluma karşı insanlık vazifemizi yapmaktır.

Yine bize düşen; aziz milletimizi, İslam âlemini ve bütün insanlığı bu Koronavirüs belasından en kısa zamanda kurtarması ve normal hayata döndürmesi için âlemlerin Rabbi olan yüce Allah’a ihlas ve samimiyetle el açıp dua etmektir. Rabbim dualarımızı kabul buyursun. Âmin

Ramazan Bayramında bir ay boyunca nefsimizle yaptığımız mücadeleyi kazanmanın huzuru ve mutluluğu içinde bulunuyoruz. Ramazan Bayramı sayıları 2 milyara yaklaşan müminlerin gönüllerinde sevgi ve kardeşlik duygularının filizlendiği, müstesna bir bayram günüdür.

Ramazan Bayramı, Ramazan ayı münasebetiyle, camileri tıklım tıklım dolduran müminlerin yüzlerinde sevinç ve neşenin parladığı, İlahi feyizlerin iman dolu kalplerde çağladığı ulvi bir gündür. Ramazanda, insanı isyana zorlayan ve daima kötülüğü emreden nefis bir ay boyunca, yapılan mücadele sonucunda mağlup edilmiştir. Okunan Kur’an-ı Kerimler, kılınan namazlar, verilen zekatlar, fitreler, sadakalar ve yapılan yardımlarla kalplerden günahların kirleri silinmiş, gözlerden hayrı ve iyiliği görmeye mani olan gaflet perdeleri kaldırılmıştır. Artık kalpler, Allah ( c.c.) ve Peygamber (s.a.v.) sevgisiyle dolmuştur.

Ramazan Bayramı, açlığın ne olduğunu bilen, açların halinden anlayan, duvar diplerinde boynu bükük, kalbi mahzun olarak duran, edep ve iffetinden dolayı başkalarına el avuç açmayan fakir, yetim ve öksüzleri sevindiren müminlerin bayramıdır.

Bu bayram, dün varlıklı iken, ilahi takdir gereği, maddî ve manevî tüm varlıklarını kaybeden, evini barkını, malını mülkünü ve vatanını terk ederek göçebe durumuna düşen biçare kardeşinin imdadına koşup dünyada eşi görülmemiş yardımlaşma örneği sergileyen fedakar, hamiyetperver, Müslümanların bayramıdır.

Bu bayram günlerinde, büyüklerimizi arayıp, bayramlarını tebrik etmek suretiyle onları memnun etmeli ve hayır dualarını almalıyız. Fakir zengin ayırmaksızın; yakınlarımızı, komşularımızı unutmayarak telefonla, mesajla bayramlaşmalıyız. Bizlere veda ederek ruhlarını Rahmet-i Rahman’a teslim edip ebedî âleme göç edenlerimize Fatiha okumalıyız.

Yine bu günlerde, dargınlar barışmalı, kırgınlıklar ortadan kaldırılmalıdır. Kin, haset ve husumet duyguları yerini sevgi, saygı ve bağışlamaya terk etmelidir. Yalan, gurur, kibir ve gıybet gibi manevî hastalıklardan korunmalı, İslam’ın güzel hasletlerinin sahibi olmalıyız.

Saygıdeğer okurlarımın ve bütün müminlerin mübarek Ramazan Bayramlarını tebrik ediyorum. Bayramın büyük milletimizin birlik, beraberlik, kardeşlik, yardımlaşma, dayanışma, huzur ve mutluluğuna, her türlü hayırların fethine ve şerlerin de define vesile olmasını diliyorum. Rabbim bütün geçmişlerimize rahmet eylesin. Âmin.

Allah Teâlâ hazretlerinin, en kısa zamanda bu korona virüs belâsından, tüm insanlığı kurtarması dilek ve temennisiyle.

Ankara’dan selam, sevgi, saygı ve dualarla.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 25 Ekim 2020
İmsak 05:31
Güneş 06:55
Öğle 12:29
İkindi 15:25
Akşam 17:53
Yatsı 19:13

Gelişmelerden Haberdar Olun

@