25.11.2012, 00:00 769

DEĞERLİ DOST FUAT AZGUR’U KAYBETTİM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

1981 yılının Ekim ayın9da bir araya gelen, Kurucu Meclis’in Danışma Meclisi’nde Çorum üyesi olarak görev aldığımda, Kars üyesi sayın Fuat Azgur’u tanıdım. Kendisi ile yakınlaşmam kendisine baba tarafımın Ahıska’dan geldiğini söylememle başladı. Meğerse kendisinin ailesi de Ahıska’dan geliyormuş. Her ne kadar kendisi Kars’ın Posof kazasında doğmuş ise de, ailesi Ahıska’da bulunan Azgur kasabasından göç ettikleri için bu soyadı almışlar.

Ahıska kökenli olduğumu söylediğimde bunun doğru olup olmadığını tespit edebilmek için beni imtihan etti. Ve benden “Hingal” yemesini tarif etmemi istedi. Ben de kendisine evimizde annemin, Nazmiye halamdan öğrenerek hazırladığı ve babamın her zaman bir şölen kutlar gibi yediği hingal’in yapılışını ve pişirilişini anlattım. Açıklamamı dinledikten sonra sen de Ahıskalı imişsin diyerek beni öptü. O andan itibaren bana her zaman bir ağabey gibi yakın oldu. Kendisi ve diğer Kars üyesi Abbas Gökçe ile de sık sık bir araya geldik.

Bu hingal tarifim, Ankara’daki Ahıskalılar arasında anlatılmış meğerse. Bunu duyan rahmetli Dağcılık Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Mecit Doğru’nun, evinde verdiği bir davette çok sayıda Ahıskalı bir araya getirdi ve birlikte hingal yedik. Kaybedilen baba toprağımız hakkında sohbet ettik.

Fakirlik nedeniyle arzuladığı Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okuyamayan Fuaz Azgur subay olmuş, Kore’de bulunmuş ve dönüşünde subay iken Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. Kıdemli yüzbaşı iken ordudan ayrılmış ve Danıştay’da tetkik hakimi olarak çalışmıştır. Bu esnada Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitisü’nü bitirmiştir. Anayasa Mahkemesi’nde raportör olarak çalışan sayın Azgur, 1971 yılında Danıştay üyesi ve 1980 yılı başlarında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na seçilmiştir.

Büyük Türkiye Partisi kurucuları arasında yer alan Fuat Azgur, partinin 1983 senesi Kasım seçimine katılması veto edildiği için daha sonra politikadan kopmuştur.

Bir çok milli şiirler antolojisinde görülen Fuat Azgur’un mesleki kitapları yanında iki şiir kitabı bulunmaktadır. Aşağıda verdiğim Ahıska Türküsü en tanınmış şiirlerinden birisidir.

Değerli Azgur ağabeye Allah’tan rahmet dilerken, eşine, evlatlarına ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

İstanbul, 23 Kasım 2012

 

Ahıska Türküsü

 

“Devrilesi Moskof” diye başlayan

Bir türkü söylerdi anam eskiden

Yanık yanık “of! Of!” diye başlayan

Bir türkü söylerdi anam eskiden.

 

Onda bir memleket, bir vatan derdi

Gözümden bir cihan geçer giderdi

Her beytin sonunda, “Allah vatan!” derdi

Bir türkü söylerdi anam eskiden….

 

Türkü değil mısra mısra öğüttü,

Beni kaç gecler böyle uyuttu,

Dağlar kadar içinde kin büyüttü,

Bir türkü söylerdi anam eskiden…

 

Bestesinde Aras nehri akardı

Melul melul bir memleket bakardı,

Hem nasıl hemşehrim, vatan kokardı,

Bir türkü söylerdi anam eskiden…

 

Zaman zaman gözlerini silerek,

Derdi “Sensiz bize dünya ne gerek?”

Andıkça kahrolur, dayanmaz yürek,

Bir türkü söylerdi anam eskiden.

 

Bilemezdim o zamanlar kastı ne?

“Yeter” derdi, “Yeter, yas yas üstüne”

Ahıska üstüne, Kafkas üstüne

Bir türkü söylerdi anam eskiden…

 

Fuat Azgur

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@