05.03.2010, 00:00 131

DEDE ve SEVGİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Antalya’da geçen ay katıldığım Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) balosunda Çorumlu iki küçük sevimli kız tarafından başımdan karanfil ve gül yaprakları dökülmesi bana eski bir anımı hatırlattı…

*     *     *

Yıllarca önce Yunanistan’ın Selanik şehri yakınındaki bir otelde yapılan bilimsel bir toplantıya katılmıştım. Otelde bizden başka çok sayıda yabancı turist te kalıyordu. Yemekler açık büfe olduğu için bu turistlerle bir araya geliyorduk.

Bu arada 6-7 yaşlarında küçük bir Alman kız, devamlı bana ilgi gösteriyor ve bana açık büfeden aldığı tatlı ve meyveleri ikram ediyordu. Bana gösterdiği aşırı ilgi beni etkilediği için bir müddet sonra beni ailesi ile tanıştırmasını istedim. Tatile annesi ile geldiğini söyledi ve beni tanıştırdı.

Annesi ile sohbet ederken, bir ara yanımızdan ayrıldığında bana gösterdiği ilgi ve sevginin nedenini sordum. Annesi, bu çocuğun evlilik dışı bir ilişki sonunda doğduğunu ve kendisi başka şehirde yaşadığı için annesi ve babası tarafından büyütüldüğünü anlattı. Çocuğunu daha sonra yanına aldığını ve o zamandan beri dede sevgisini her yerde aradığını belirtti.

İşte bana gösterdiği ilginin ve sevginin nedeni dede sevgisinin bir sonucu imiş. Beni, dedesinin yerine koymuş…

Bu yazım, daha önce yazdığım 72 yaşımla ilgili hususlarla bir köprü oluşturuyor. Şöyle ki, ilerleyen yaşların güzel tarafı da dede kabul edilerek böyle küçük çocuklar tarafından da sevilmek ve kucaklanmak…

*     *     *

Antalya’da bu iki küçük kızımızın bana gösterdikleri sevgi ve yakınlığa ait fotoğrafları sizlerle paylaşmayı istiyorum.

Ayrıca gösterilen bu sevgi ve ilginin beni ne kadar mutlu ettiğini belirterek yazıma son veriyorum.

İstanbul, 5 Mart 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@