31.10.2010, 00:00 86

CUMHURİYET'İMİZİN KURULUŞUNUN 87. YILI!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yılını kutluyoruz. İstanbul'da resmi törenler yanında ışıklı gösteri, fener alayları, konserler ve resepsiyonlarla (resmi ziyafet, kabul töreni) kutlanmaktadır.

Havaların yağışlı olması ve soğuk algınlığımdan dolayı Dolmabahçe Sarayı'nın bahçesinde verilecek resepsiyona katılamayacağım.

Sayın Valimiz Nurullah Çakır'ın Cumhuriyet Bayramı kutlama davetini aldım.Güzel bir programla kutlanan bu günde şehrimizde bulunamadığım için üzgünüm. Davet edilmekten ve hatırlanmaktan dolayı memnuniyetimi ifade etmek isterim.

*     *     *

Cumhuriyetin kurulmasının ülkemize sağladıklarını ortaya koyabilmek için kendi ailem üzerinde yarattığı olumlu değişiklikleri sizlerle paylaşmayı istiyorum;

•Cumhuriyetin ilk kuruluş yıllarında annemle evlenen ve Sepetçi Sokağı'ndaki evimize yerleşen babam yanında aynı evde teyzem ve anneannem yaşıyorlardı. İlkokul üçüncü sınıftan ayrılan babam dışında diğerleri okula gitmemişler ve okuma yazma bilmiyorlardı.

•Bu çekirdek aile zaman içinde sayısal olarak büyüdüğü gibi eğitim bakımından da büyük ilerleme gösterdi. Altı kardeşten (üç kız,üç erkek) ikisi yüksek tahsil yaptı. İkisi Kız Sanat Enstitüsü'nü, birisi Kız Akşam Sanat Orta Okulu'nu bitirdi.Birisi de Orta Okul'dan ayrıldı.

•Altı evladın 20 çocuğu oldu. Bunlardan 17'si yüksek tahsil yaptılar (3'ü yüksek lisans).İkisi liseyi ve biri de Erkek Sanat Enstitüsü'nü bitirdiler.

•Bu çekirdek aileden bugün iki profesör, iki doçent ve iki yardımcı doçent ülkemize hizmet vermektedirler.

*     *     *

Aslında bu gelişme yalnız benim ailemde olmadı, her ailede oldu. 87 yılda büyük gelişmeler sağladık ve başarılar elde ettik.

Ülkemizin o günlerden bugüne gelişi başlıklı yazısında Rahmi Turan, Turgut Özakman'ın aşağıdaki anlatımına yer vermiş;

''13 milyon nüfus...İlkel bir tarım... Sıfıra yakın sanayi...Madenlerin büyük çoğunluğu,limanlar ve var olan bütün demiryolları yabancı şirketlerin yönetiminde...

Ülkede 153 ortaokul ve lise, sadece bir üniversite var...

Halkın yüzde 7'si okur-yazar... Bu oran kadınlarda yüzde 1 bile değil...

Ekonomik bakımdan yarı sömürge...Kişi başına gelir 4 lira...Kişi başına ortalama kamu harcaması 50 kuruş!

Kadınların ilke olarak toplumsal hayatları ve hiçbir hakları yok.

Ülke nerdeyse bütünüyle ve pek çok alanda ortaçağı yaşıyor.''

*     *     *

Prof. Dr. İsmet Giritli'nin ''Atatürk ve Cumhuriyet'' başlıklı yazısından aldığım aşağıdaki bazı satırları önemli bir sentez niteliğindedir;

•''Cumhuriyetin ilanı, Türk Ulusu'nun çağdaş uygarlık seviyesine çıkaran inkılaplar için elverişli bir ortam hazırlamıştır.''

•''Atatürk’ün kurduğu, millî egemenliğe dayalı, akılcı ve lâik cumhuriyet, 1923’ten itibaren büyük gelişme geçirerek, Türkiye’mizi bugün İslâm dünyasının tek demokratik, lâik ve serbest piyasa ekonomisine dayalı ülkesi haline getirmiştir. Bu nedenle Batı dünyası bile, Cumhuriyetimizi, bağımsızlığa yeni kavuşmuş Türkî Cumhuriyetlere doğal bir “model” olarak görmektedir.''

•''Türk milletinin gerilere uzanan köklü bir devlet geleneği olduğu gibi, yıkıntıları üzerinde TC’nin kurulduğu Osmanlı İmparatorluğu 600 yıllık tarihinde çok yüksek askerî ve siyasî düzeye ulaşmış, çağının en güçlü devletleri arasında yer almıştır.

29 Ekim 1923 tarihi; yarı-bağımsız Osmanlı İmparatorluğu’ndan tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne geçişi ifade eder. Zira Avrupa siyasî çevrelerinde Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüzyıllarda “hasta-adam” olarak anıldığını ve “doğu sorunu” adı altında mirasının nasıl paylaşılacağının açıkça konuşulduğunu biliyoruz.''

•''T.C.’nin önemli değerlerinden biri de ilmin yol göstericiliğine inanmak, doğmalardan uzaklaşmak yani akılcılıktır.''

•''Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağımızı, milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağımızı” söyledikten sonra bir ek yapmış, çıtayı daha da yükseltmişti:

“Milli kültürümüzü muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracağız.”

*     *     *

CUMHURİYET'İMİZİN KURULUŞUNUN 87. YILINI KUTLUYOR, onu kuran, başta Büyük ATATÜRK ve Silah Arkadaşları olmak üzere, bu vatan uğruna can veren aziz Şehitlerimizi rahmetle, şükran ve minnetle anıyorum.

Cumhuriyet'imizin sonsuza kadar sürmesi temennisi ile yazıma son verirken Cumhuriyet'in kurucusu Atatürk'ün güzel ve anlamlı sözünü gençlere ve yavrularınıza duyurmanızı temenni ediyorum.

''Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk,

O'nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.''

İstanbul,29 Ekim 2010

 

Rahmi Turan,''O günlerden,bugünlere'',Hürriyet,28.10.2010 

Atatürk ve Cumhuriyet

Prof. Dr. İsmet Giritli

ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ DERGİSİ, Sayı 56, Cilt: XIX, Temmuz 2003, Türkiye Cumhuriyeti'nin 80. Yılı Özel Sayısı

Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@