30.07.2021, 00:49 26

CUMA GÜNÜ VE FAZİLETİ

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Cuma kelime olarak, toplanma ve topluluk anlamlarına gelir. Cuma günü toplanmayı sağlayan güne, Cuma namazı da toplanmayı sağlayan zamana denir.(l) Cuma gününe ,Cuma denmesinin nedeni,insanlar bu günde Cuma namazı kılmak üzere toplandıkları içindir. (2)

Cuma esasen cemiyet ve cemaat gibi toplanma ve dernek manasıyla ilgili olan ve bizim de aynı isimle bildiğimiz belli bir günün ismidir.(3)

Cuma kelimesi, hem arapça da ve hem de Türkçe de haftanın altıncı gününe verilen isimdir. Arapça da “Yevm-ül Cum ‘a “ Türkçe de ise “Cuma günü” olarak söylenir bu isim. Cuma gününe cahiliye döneminde ise “Yevm-el arube” (4) denirdi

a-Cuma günü Müslümanların Bayramıdır.

Cuma günü Müslümanların haftalık bayramıdır. Peygamber efendimiz bir Hadis-i şeriflerinde mealen buyurmuşlardır ki, “Bana Cebrail geldi. Avucunda beyaz bir ayna vardı. Dedi ki, bu Cuma’dır. Rabbim bunu sana arz ediyor ki, senin ve senden sonra ümmetin için bir bayram olsun. O, bizim yanımızda (meleklerin nezdinde) günlerin efendisidir. Biz ona ahirete kadar, “Yem-el Mezid” (bereketli gün) deriz.(5)

Sahabeden Ka’b’ın naklettiğine göre de, Allah Teâlâ Hazretleri beldeler içinde Mekkeyi, ayların içinde Ramazan ayını, geceler içinde Kadir gecesini, günlerin içinde de Cuma gününü faziletli kılmıştır.(6)

Cuma, Cenab-ı Hakk’ın biz Müslümanlara ihsan buyurduğu ve Mü’minlerin bayramı olan kıymetli bir gündür. Peygamberimiz (sas) bir hadislerinde “Cumartesi günleri Yahudilere,Pazar günleri Hıristiyanlara verildiği gibi Cuma günü de Müslümanlara verildi.Bu gün Müslümanlara hayır,bereket ve iyilik vardır.”buyurmuştur.(7

b- Adem (a.s.) Cuma günü yaratılmıştır.

Her Cuma günü Yüce Allah’ın altıyüzbin kişiyi ateşten uzaklaştırdığını bildiren sevgili Peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde de mealen “Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Çünkü Adem (a.s) Cuma günü yaratılmıştır. Cuma günü Cennet’e konulmuştur. Cuma günü Cennet’ten çıkarılmıştır. Kıyamette Cuma günü kopacaktır. Cuma gününde öyle bir saat vardır ki, (eşref saati) eğer o saatte Müslüman namaz kılarak Allah’tan (cc) bir şey isterken rastlarsa, mutlaka Yüce Allah ona istediğini verir” buyurmuş ve mübarek eliyle de o zaman diliminin az olduğunu işaret etmiştir.(8).Bu zamanın Cuma hutbesinin başlaması ile, Cuma farzının arası, olduğuna inanılmaktadır.(9).

Yüce Peygamberimiz bir hadislerinde de mealen, “Cuma günü çok kutsal bir gündür. Cuma günü vefaat eden bir kimseye Allah Teala Şehit mükâfatı yazar ve onu kabir fitnesinden korur” (10). Başka bir hadislerinde de, “Cuma günü günlerin efendisidir ve Allah’ın (cc)yanında Ramazan ve Kurban Bayramlarından daha büyüktür”.(l 1) Bir başka hadislerinde ise, “Günlerin en hayırlısı Cuma günüdür. Cuma günü bayram günlerinden ve aşure gününden daha kıymetlidir.”(12) buyurmaktadır

c-Cuma gecesi.

Haftanın Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan geceye ”Cuma gecesi” denir.(13) Anadolu’da halk arasında Perşembe gününe de “Cuma akşamı” denir. Cuma günü, Cuma gecesinden hayırlıdır. Ancak cuma gecesi de kutsal bir gecedir. Nitekim sevgili Peygamber Efendimiz bir hadislerinde mealen, “Beş gece vardır ki, onlarda yapılan duaları Yüce Allah muhakkak kabul eder ve reddetmez. Bu geceler, Cuma gecesi, bayram geceleri, recep ayının ilk gecesi ve şaban ayının yarısı gecesidir”.(14) Başka bir hadislerinde de, “Cuma günü ve gecesinde kendisine yönelen ve af dileyen bütün Müslümanları mağfiret eder” buyurmuştur. Cuma gecesi Cuma gününe tabidir. Cumanın gündüzünde ve gecesinde Kur’an-ı Kerimin kehif suresini okumak çok sevaptır.(lö)

d- Cuma günü.

Cuma günü çok kıymetli bir gündür. Kur’an-ı Kerimin 114.suresinden 62sinin ismi “Cuma Suresi”dir. Cuma Suresi 11 ayettir.9. ayetinde Cuma kelimesi geçtiği için sureye bu isim verilmiştir.

Cuma Suresinde özet olarak Cenab-ı Hak; “Bütün varlıkların Yüce Allah’ın (cc) yüceliğini ve ululuğunu anıp durdukları, Peygamber Efendimizin Allah Teala’nın emir ve yasaklarını ümmetine öğrettiği, Cuma ezanı okununca Müslümanların alışverişlerini, yani ticareti ve sair dünya işlerini bırakıp namaza gitmeleri, namazdan sonra da yer yüzüne dağılıp meşru (günah olmayan) işleri ile meşgul olmaları istenilmekte Allah’u Teaâlyı çokça anmaları tavsiye edilmektedir.

Bir başka yazımızda da Cuma Namazından bahis açmak üzere bütün okuyucularıma sağlık ve mutluluklar diliyorum. Âmim. D.K

Mordoğandan selam, sevgi, saygı ve dualarımla. Allah’a emanet olun.

1-Kur’an-ın Temel Buyrukları “Cuma Bölümü “Y.N. ÖZTÜRK

2-Dini Terimler Sözlüğü C.ES.74

3-Hak Dini Kur’an Dili C.8.S.43

4-ÖrnekVa’zlarS.180

5-Hak Dini Kur’an Dili C.8.S.44

6-Hak Dini Kur’an Dili C.8.S.44

7-Dini Terimler Sözlüğü C.1.S.74

8-Müslim Kitabül Kur’an

9-Hak Dini Kur’an Dili C.8.S.45

10-Hak Dini Kur’an Dili C.8.S.44

11-Hak Dini Kur’an Dili C.8.S.44

12-Dini Terimler Sözlüğü C.1.S.74

13-Hak Dini Kur’an Dili C.1.S.74

14-Buhari

15-Hak Dini Kur’an Dili C.8.S.44

16-Dini Terimler Sözlüğü C.1.S.74

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
kapalı
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@