08.10.2018, 00:20 569

ÇORUM’UN YETİŞTİRDİĞİ DEĞERLİ BİLİM ADAMI PROF.DR. MEHMET ÇAPA’NIN ARDINDAN

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bugünlerde değerli Çorumlu dostlarımı peş peşe kaybediyorum.

Mehmet lisede bir üst sınıfta idi. Kendisini oradan tanıdığım gibi benim gibi bir esnaf aileden geldiği için de tanıyorum. Boş zamanlarında Çöplük’teki manav dükkanlarında babasına yardımcı olduğunu hatırlıyorum. Ben de babama hamam işletmesinde yardımcı olurdum. 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'ne intisap ettiğimde beni ilk arayanlardan ve ziyaretime gelenlerden biri Mehmet idi.

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) kurulduğunda, kurucu Başkanımız Turan Ilgaz'ın İTÜ'den arkadaşı olan Mehmet ile Vakıfda daha sık görüşür olduk. Benim Başkanlık döneminde de Mehmet Vakfa destek oldu, öğrencilere burs verdi ve İstanbul'daki ÇEKVA ÇORUM EVİ'nin alınmasına katkıda bulundu. Bu desteğinin devamlı olmasında benim Başkan Yardımcım olan Prof. Dr. Duran Leblebici ile yakın arkadaşlığı büyük rol oynadı.

Bu yazımı hazırlarken kendisinin iki arkadaşı ile görüştüm.

Duran Leblebici şunları söyledi: " Mehmet ile Devane'den arkadaştık. Devane'de evlerimiz karşı karşıya idi. Eğitimde ortaokulda tekrar karşılaştık. Kendisi 1935 doğumlu olduğu için benden bir sınıf geride idi. Üniversitede aynı ev ve yurtta(Site yurdu) dört yıl beraber oturduk. Eğitimimizi İTÜ Gümüşsuyu binasında farklı katlarda sürdürdük (Mehmet makina, Duran elektrik okudu). Mehmet nitelikli bir mühendis ve kişi idi. Ayrıca sanayiye büyük katkı sağlayan ve destek veren iyi bir mühendis idi"

Diğer görüştüğüm arkadaşı Prof.Dr. Ataç Soysal idi.

Ataç Soysal şunları söyledi: " Mehmet ile İTÜ Makina Fakültesi'nde beş yıl beraber okuduk. Mezuniyetten sonra İTÜ'de asistan olan üç arkadaş yıllarca beraber oturduk. Kendisi son derece dost canlısı, zeki ve bilgili bir mühendis ve çalışkan bir arkadaş idi. Sosyal faaliyetlere öncülük etmiş ve destek vermiştir. İTÜ Makina Fakültesi 1960 mezunu sınıf arkadaşlarına öncülük ederek 25 öğrenciye burs verilmesini sağlamıştır. Bu burs halen aynı sayıda verilmeye devam edilmekte ve İTÜ kayıtlarında Prof.Dr. Mehmet Çapa öncülüğünde burs olarak görülmektedir. Ayrıca kendilerine bilimsel ve uygulama konusunda büyük destek verdiği firmalardan sağladığı destekle İTÜ Makina Fakültesine çok sayıda laboratuvar kazandırdı ve yenilenmesini sağladı".

Mehmet 1935 yılında Çorum'da doğmuş, ilk, orta okulu ve liseyi Çorum'da tamamlamıştır. 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde matematik okumuş ve 1955 yılında İTÜ imtihanını başarı ile kazanarak makine mühendisliği eğitimine başlamıştır. Sınıf arkadaşları arasında Çorumlu Mehmet Çağıl ve uzun yıllar Çorum'da manifaturacılık yapan Karslıların oğlu Yılmaz Güzeldere de bulunmaktadır. 1960 yılında İTÜ Makina Fakültesi Teknoloji Kürsüsü’nde asistanlık görevine başlamış 1969 yılında doktorasını tamamlamıştır. 1977 yılında İTÜ'de doçent ve

1988 yılında İTÜ'de profesör olmuştur.

İTÜ'de görevli iken 1963 yılında BASF(Almanya) sekiz ay araştırma yapmış, Imperial College(İngiltere) Malzeme Bilimi Bölümü'nde bir yıl araştırma yapmıştır. Kısa süreli

olarak çok sayıda ülkede inceleme, seminer ve konferansa katılmıştır.

Mehmet Çapa'nın İTÜ'de 30. yılı kutlama töreninde Prof. Dr. Mehmet Çapa ve Makina Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taner Derbentli…

2002 yılında emekli olan Mehmet hem öğretim üyeliği hem de emeklilik döneminde sanayi ile yakın işbirliği içinde olmuştur. Bunlardan öğrenebildiğim bazıları şunlardır;

- Çorumlu Enbiyaoğulları ailesinin İstanbul'da kurduğu eğe fabrikasının imalatta karşılaştığı başarısızlığın çözülmesi ve imalatın başarıyla sürdürülmesi.

- Karabük Demir Çelik Fabrikası curuf kırma makinasının geliştirilmesi,

- Pimaş firmasında çeşitli makinaların geliştirilmesi.

Çorum Lisesi'nin yetiştirdiği ve o dönemle kendi yaptığı imtihanla öğrenci alan ve kolay girilemeyen İTÜ'yi kazanan kıymetli Çorum sevdalısı Mehmet'e Allah'tan rahmet, ailesine, arkadaşlarına, dostlarına ve ÇEKVA mensuplarına başsağlığı diliyorum. Mekânı Cennet olsun.

Antalya, 7 Ekim 2018

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:33
Güneş 06:58
Öğle 12:29
İkindi 15:22
Akşam 17:51
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@