18.12.2012, 00:00 418

ÇORUM’UN TARİHİ BİR PASTANESİ VE KAHVEHANESİ VAR MI?

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Gezi yazılarıma, çektiğimiz fotoğrafların basılmasını beklediğim ve aldığımız notları gözden geçirebilmek için zaman zaman ara vereceğim. Bu yazım da bunlardan birisi olacak.

*     *     *

Son günlerde İstanbul’un Beyoğlu semtinin (ilçesinin) en hareketli yeri olan İstiklal Caddesi üzerinde yer alan “İnci Pastanesi”nin yapılacak yeni bir yapı projesi nedeniyle kapanması basında geniş bir yer aldı. Geçmişte de aynı bölgede tarihi “Markiz Pastanesi” kapatılmıştı.

Şehirlerin tarihlerinde tarihi pastanelerin (pastahanelerin) ve kahvehanelerin önemli bir yeri bulunmaktadır. Buralar geçmiş ile gelecek arasında bir bağ oluştururlar.

Eşimle birlikte yaptığımız gezilerde muhakkak böyle yerleri ziyaret eder, oradaki havayı koklar, pastamızı yer, çayımızı içer ve fotoğraflarını çekeriz.

Son gezimizde de Rio de Janerio’da 1894 yılında açılan Viyana ve Paris’tekilerle karşılaştırabilecek “Confeteria Colombo” (Colombo Pastanesi) ve Buenos Aires’te 1858 yılında açılan “Cafe Tortoni (Tortoni Kahvehanesi)’yi ziyaret ettik. Bunlar hakkında gezi yazımızda daha geniş bilgi vereceğim. Bu kahvelerin tüm mobilyası ve kristal avizeleri Avrupa’dan ithal edilmiş olup, geçmişte aydınların buluştuğu yerler iken bugün turistlerin ziyaret ettiği tarihi mekanlara dönüşmüş.

*     *     *

1950’li yıllardaki Çorum’u bu hususlarda değerlendirmeyi istiyorum. Babamın hoş görmemesi ve okul idaremizin müsaade etmemesi nedeniyle pek kahvehaneye gittiğimi ve oyun oynadığımı hatırlamıyorum. Yalnız bir defasında evimize yakın olan Bahçeli Kahvehaneye (bugünkü Bahçeli Gıda’nın bulunduğu yerde) gittiğimi ve lise öğretmenlerimizin kontrol için geldiklerinde pencereden kaçtığımızı hatırlıyorum.

O dönemde Saat Kulesinin karşısında, şimdi soyadını hatırlayamadığım Hüseyin Bey’in işlettiği “Hüseyin’in Kahvesi” ve Nurettin Kazancı’nın işlettiği “Havuzlu Kahve” en bilinen kahvehanelerdi. Şehirde bugünkü anlamda pastane yoktu. Eski Ankara Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Pastacı Abbas’ın fırınına gider, ayakta pastamızı yerdik.

*     *     *

Bunlardan halen yıkılmamış olan ve başka bir iş için kullanılan “Havuzlu Kahve”yi kentsel dönüşüm içinde değerlendirerek koruyamaz mıyız?

Veya bilinen ve halen çalıştırılan başka bir kahvehane varsa gelecek kuşaklara bırakacak şekilde tarihi bir yer olarak bırakamaz mıyız?

İstanbul, 17 Aralık 2012

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@