Önüne çıkarılan engeller nedeniyle büyük bir özveriyle başlattığı sanayileşme hamlesini arzulanan düzeye çıkaramayan ve -yarışa biraz gerilerinden başladığı-Anadolu’nun sanayi kentleri Konya, Kayseri, Gaziantep ve Denizli’nin bir hayli gerisinde kalan Çorum, yalnızca “makina imalat” sektöründe ileri hedeflere ulaşarak bu alanda dünyaya açılmayı başardı.

Çorum’daki irili-ufaklı makina fabrikaları, dünyanın dört bir yanına “anahtar teslim” fabrikalar kuruyorlar ve ihracat rakamlarını her yıl biraz daha artırarak yollarına devam ediyorlar. Zaten, döküm ve makina imalat sektörlerindeki kurulu kapasite ve teknolojik düzey, Çorum’u, başta savunma sanayii olmak üzere daha ileri hedefler arayışına yöneltiyor.

Örneğin, otomotiv sanayiine ilişkin beklentilerin temelinde de, Çorumlu’nun övünç duyduğu bu “sanayi altyapısı” yatıyor. Tabii bunun yanısıra, Çorumlu’nun “girişimci ruhu”…

Son yıllarda, pek çok sektörde birden “sağlam adımlarla” hızla büyüyen ve gerçekten ülke genelinde “büyükler” arasına adını yazdırarak Çorumluların gururu olan Ahlatcı Holding ise, dünyaya açılma konusunda olağanüstü bir performans sergiliyor.

Dünyanın en modern altın rafinerilerinden birini Çorum’a kuran Ahlatcı, 2018 yılı sonunda işlenmiş altın ihracatını 540 milyon dolar rakamına ulaştırarak, erişilmesi güç bir rekora imza attı. Ahlatcı Holding’in diğer tüm rakamları gibi ihracat rakamı da, Anadolu ölçülerine göre “inanılmaz” boyutta. Üstelik, 2019’da artarak devam edeceğinden de kuşku duyulmuyor.

Ve Venezuela ile ortaya çıkan, ilk kez bizim tanımladığımız ifadeyle “altın köprüsü” olasılığı…Venezuela altınlarının Çorum’da, Ahlatcı Altın Rafinerisi’nde rafine edilip külçe altın olarak dünya piyasalarına sunulması…İşte bu, Çorum’un dünyaya açılması adına en uç, en devasa örnek.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Ekonomiden Sorumlusu Yardımcısı Tareck Zaidan El Aissami Maddah’ın -resmi adıyla- Ahlatcı Metal Rafinerisi’ni ziyaretinde ben de bulundum ve Çorum açısından bu önemli konuğun, tavırlarından yüz ifadelerine ve konuşmasına kadar her açıdan ruh halini gözlemlemeye çalıştım.

Şunu belirtmek isterim ki, hiç de öyle uzak bir coğrafyadan gelmiş “yabancı” bir devlet adamı görüntüsü sergilemiyordu. Kendisini dost ve kardeş bir ülkede, hele de Çorum’un samimi konukseverliği atmosferinde hissettiği belli oluyordu. Ki bu duygularını konuşmasında da vurguladı.

Konuk Devlet Başkanı Yardımcısı, rafineriden çok etkilendiğini açıkça ifade ettiği gibi, Dışişleri Bakanlığı’ndan ziyarete katılan bir yetkilinin tercüme ettiğine göre, dünyanın çeşitli yerlerinde, hatta gelişmiş ülkelerde başka altın rafinerilerini de gördüğünü, burasını hepsinden daha ileri teknolojiye sahip bulduğunu söyledi.

Venezuela ile kurulacak olası ticari ilişkinin ölçüleri, önümüzdeki günlerde somutlaşacak kuşkusuz, ama, artık “Ahlatcı”, dünya altın piyasasında tanınır bir marka oldu. Her ne kadar, bizim medyada “ele aldığı konuyu bütün yönleriyle kavrama ferasetinden yoksun” bazı kişiler “Niye Çorum?” sorusunun cevabını anlamakta sınıfta kalsalar da, Devlet Başkan Yardımcısı’nın ziyareti, Ahlatcı’nın “Türkiye’nin büyükleri arasındaki yerini” bir kez daha tescil ettirdiği gibi, Çorum’un dünyaya açılması açısından da bir “milat” niteliği taşıyor.

Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Zaidan El Aissami, Vali Mustafa Çiftçi ve Belediye Başkanı Zeki Gül, ellerinde 25’er kiloluk külçe altınlarla…

Konuk Devlet Başkan Yardımcısı, veda ederken, Ahmet Ahlatcı, eşi Sibel Ahlatcı, oğulları Ahmet Emin ve Ateş Ahlatcı ile anı fotoğrafı çektirdi.

Mehmet Yolyapar, konuk Devlet Başkan Yardımcısı, Vali Çiftçi ve Ahmet Ahlatcı ile…

Ahmet Ahlatcı ile konuk Başkan Yardımcısı, basın toplantısı sırasında…

Altın Rafinerisi’ne gelişte konuk devlet adamını, Vali Mustafa Çiftçi, Ahmet Ahlatcı, oğulları Ahmet Emin ve Ateş Ahlatcı, Çorumgaz Genel Müdürü Kasım Kahraman karşılıyor.

Rafinerinin tüm birimlerinde, Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı’na ayrıntılı bilgiler verildi; metal külçelerin nasıl ayrıştırıldığı ve saf altının nasıl elde edildiği anlatıldı.

Altının potada eritilişi…

Külçe haline getirilmiş altın, konuk Devlet Başkanı Yardımcısı’nın elinde…

El Aissami Maddah, baskısını yaptığı kiloluk külçe altının sertifikasını imzalıyor.

Konuklar onuruna verilen yemekten…

Üç kardeş: Ahmet Emin, Ateş Ahlatcı ve Yağmur Ahlatcı Yiğittaşçı…

Av. Fahri Onur Kanmaz, Elvan Kesgin, Mehmet Yolyapar ve oğlu Onur Yolyapar.

Konuk Devlet Başkan Yardımcısı’nın basın toplantısından…

Ve Merzifon’dan samimi, neşeli uğurlama…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol