Gazeteniz ÇORUM HABER, 1987’de “Şeker Fabrikası” kampanyasını, Anavatan Partililerin “Çorum yararına” yapıcı yaklaşımları sayesinde başarıya ulaştırmıştı. 1992’de “Diyaliz” kampanyasını DYP’liler, 1995’te “Bölünmüş Yol” kampanyasını CHP’liler “anlayışlı” ve “sorumlu” davrandıkları için olumlu biçimde sonuçlandırdı.
Yenihayat Barajı’ndan Obruk Barajı’na kadar Çorum’daki büyük yatırımların pek çoğunda ÇORUM HABER’in önemli payı, katkısı oldu. AK Parti döneminde de, ÇORUM HABER’in ilk sayısından beri dilinden düşürmediği, Çorumluların asırlık özlemi “demiryolu” konusunda somut bir sonuca ulaşıldı. Hızlı tren artık Çorum için hayal olmaktan çıkıyor.
Ne var ki, Çorumlular “havaalanı” konusundaki şanssızlıklarını bir türlü kıramadılar. 1980’li yıllarda Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen “Çorum sorunları” toplantılarının en önemli taleplerinden biri “havaalanı” oluyordu. Zira, “Anadolu Kaplanı” Çorum’un sanayileşme hamlesini sonuca ulaştırabilmesi için hava ulaşımı yoluyla dünyaya açılması ve kolay ulaşılabilir hale gelmesi gerekiyordu.
ÇORUM HABER, bu dönemde, gerek Çorum sorunlarına yapıcı ve olumlu yaklaşımı, kamuoyu oluşturma görevini etkin biçimde yerine getirmesi, gerekse Türkiye’nin dört bir yanındaki Çorumluların birliği ve dayanışması yolunda gösterdiği çabalar nedeniyle, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 1988 yılında “Çorum’da Yılın Toplumsal Kuruluşu” seçilmişti.
Çorum’a havaalanı kurulması için çalışmalar 1991 yılında başladı ve kente 6 km. mesafedeki alanda fiziki gerçekleşme yüzde 24 seviyesine getirildikten sonra yatırım durduruldu. O dönemde, Amasyalıların, Merzifonluların haberi bile yokken, Çorumlular, kısa vadeli çözüm olarak Merzifon Askeri Havaalanı’ndan yararlanmayı düşündüler ve ilk girişimlerine başladılar.
Son gelişmeleri, günlerdir manşetlerimizden düşmediği için tekrarlamaya gerek duymuyoruz, ama iki noktayı bir kez daha hatırlatmak istiyoruz: Birincisi, Çorumlular, orta vadede kendi havaalanlarına sahip olma isteğinden hiç vazgeçmediler. İkincisi, “hızlı tren”, “havaalanı”nın alternatifi değil. “Hızlı tren veriyoruz, havaalanından vazgeçin” demek olmaz, kabul edilemez. Hızlı tren milyar dolarlık, havaalanı en çok 40 milyon liralık yatırım. Aynı terazinin karşılıklı kefelerine konulamaz.
Üstelik, 82 bin nüfuslu Yozgat’a havalimanı yapılıyorsa, Tokat’a ikinci havaalanı düşünülüyorsa, Rize-Artvin’e havaalanı için 750 milyon harcanarak deniz dolduruluyorsa, 250 bin nüfuslu Çorum, kendi havaalanını çoktan hak etmiştir. Merzifon Askeri Havaalanı’nın sivil uçuşlar için süreklilik arzetmediği de “pist bakımı” adı altında sık sık kapatılmasından bellidir.
Havaalanı, bölgenin sanayileşen kenti Çorum için gerekliliktir, zorunluluktur. Bu konuda karşılaştıkları “direnç” nedeniyle kendilerini “üvey evlat” gibi hisseden Çorumlular için ayrıca “onur meselesi” haline de gelmiştir. Lütfen Çorumluları anlayın; kendilerini daha fazla “aşağılanmış” hissetmelerine sebep olmayın!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gurbetçi 2016-06-10 19:49:46

siyasiler dışında konuyu herkez hemfikir, tek konuyu onlar sahiplenmedi ama unutmasınlar çorum halkı seçtiği gibi indirmesinide bilir

Avatar
Sungurlu 2016-06-10 16:59:10

Havaalanı Amasya'da olacak, Yozgat'ta olacak, Çorum'da olmayacak öyle mi? Yol ya!!

Avatar
Sungurlu 2016-06-10 16:57:59

Çorum'un kendi dışında 1 milyondan fazla adamı var.

Avatar
hasan kúçúk 2016-06-10 11:48:07

Degerli abimiz coruma neyapllrsayapllsln havaalanl açllmadlglsürece boşunagelişmesi múmkündegil bunugören yokmu syg

Avatar
Sungurlu 2016-06-10 16:55:11

Çorum hazır ve nazır, sabırsızlıkla bekliyor zaten çeyreği yapılı havaalanını! Milletvekilleri yeter ki Ankara'yı yoklasın, Çorum'un bu kanayan yarasını görmezden gelmesin.

Avatar
dr arif ılıman 2016-06-10 11:14:20

en çok göç vermenin doğal sonucu havaalanımıza acil ve mahkum edildik bu konuyu acilen çözmek için her türlü eylemi yapmamız gerektiğini düşünüyorum.tüm sivil toplum örgütleri,partililer,üniversiteliler,memurlar dahil.,imza kampanyası,miting vb önerileri tartışmak üzere acilen bir havaalanı platformu oluşturulabilir

Avatar
okan karaca 2016-06-10 07:29:53

sayin yolyapar bu coruma bir tane daha sizden gelmesi cok zor sizin degerinizi bilen bilir birazdaha bastiralim bunun pesini birakmayalim hukumet ne yapti bize universiteden baska ne kazandirdi

Avatar
Çorumlu 2016-06-10 02:14:34

Keşke bütün çorum sizin gibi duyarlı olsa

banner251