10.06.2019, 00:05 113

ÇORUMLU DERNEK MENSUPLARI İLE HEMŞEHRİ İFTARI (I)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

İstanbul’da Ramazan ayında çok sayıda iftar yemeği tertipleniyor. Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) 10 Mayıs 2019 tarihinde tertiplediği iftar yemeğinde çok sayıda hemşehrimle buluşup sohbet etme imkanını buldum. Bunlardan birisi de kendisini takdir ettiğim İskilip Derneği Başkanı Şaban Gündüz idi. Şaban bana “Abi yakında katılacağımız bir iftar yemeğine seni de davet etmemi benden rica ettiler” dedi . Daha sonra İstanbul’da Çorumluları biraraya getirmek için çırpınan ve bu bakımdan İstanbul’daki Çorumluların gururu olan Sungurlu Arifegazili Derneği eski Başkanı Sururi Onan da aynı daveti haber vermek için beni aradı.

28 Mayıs 2019 salı günü Sungurlu- İkizli köylü çorapçı iş adamı Kemal Kaynar beyin İstanbul Bağcılar Yüzyıl Mahallesi’nde verdiği iftar programına ben de katıldım.

Bu yazımı Ramazan ayı sonuna bıraktığım için üzgün olduğumu da belirtmeyi isterim.

Bu iftar yemeğinde çok sayıda Çorumlu vardı. İftar saatinden önce Bağcılar Yüzyıl Mahallesi Otocenter Camii İmam Hatibi Sungurlu Sapa köylü Zekeriya Mete Yasin-i Şerif okudu ve sonunda hep birlikte dua ettik. İftarı yaptıktan sonra dışarda çay bahçesinde Çorumlu dernek başkanları ve hemşehrilerimizle sohbet ettik ve memleket hasretimizi giderdik. Daha sonra aşağıdaki fotoğrafı çektirdik.

*

Arka sıra soldan sağa; Aydın Kaynar (Sungurlu- İkizli köyü), Hanifi Kaynar (iş adamı), Osman Bilin (iş adamı), Yunus Baysa (eski Yüzyıl Mah. muhtarı), Dilaver Gayretli (İBB'de şoför), Bekir Zeyrek (Sungurlu Güvendik Köyü Dernek Bşk.), Ali Yılmaz (iş adamı), Kemal Kaynar (iş adamı), Ahmet Üney (iş adamı), Mahir Karakuş (Sungurlu İkizli Köyü Dernek Bşk.), Yasin Baysa (iş adamı), Battal Kaçmaz (Sungurlu Hacıosman Köyü), Kadir Beder (Sungurlu Tirkeş Köyü Dernek Bşk), ön sıra soldan sağa; Esat İnkaya (iş adamı), Mehmet Zengin (iş adamı), Kamil Beldek (Sungurlu İmirli Köyü Dernek Bşk.), Ahmet Samsunlu, Muharrem Baysa (iş adamı), Şaban Gündüz (İskilip Dernek Bşk.)

*

Burada bir müddet kaldıktan sonra oradan Bağcılar Meydanda bulunan Ramazan etkinlik alanına gittik. Sizlerin meydanı ve oradaki kalabalığı görmenizi arzu ederdim. Bağcılar’da derneği veya bir kuruluşu bulunan illerimizin açtıkları standlar(sergi yeri) meydanın etrafında yer alıyordu. Biz de Çorum Standına doğru yöneldik. Burayı Kargı ve Köyleri Dayanışma Derneği Başkanı Necati Güney bey açmıştı. Kendisi bizi güler yüzle karşıladı ve yakın bir hemşehri sıcaklığı ile bizlere leblebi, çay ve yeşil nohut ikramında bulundu. Biz geldiğimizde yeni genel kurulu yapılan Çorumlu Eğitimci Sanayici İş Adamları (ÇESİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen av. Murat Başer de burada bulunuyordu. Kendisi öğrenciliği sırasında Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) bursiyeri idi. Hep birlikte kendisine başarılar diledik ve hayırlı olsun temennisinde bulunduk. Arkadaşlarının kendisini tebrik etmek üzere hazırladıkları çiçek buketini ben Murat’a takdim ettim ve hep birlikte Çorum Standı önünde fotoğraf çektirdik.

*

Soldan sağa Dilaver Gayretli (İBB'de şoför), Ayhan Aydoğdu (Bağcılar Bel. memur), Esat İnkaya (iş adamı), Şaban Gündüz (İskilip Dernek Başkanı), Ahmet Samsunlu, Murat Başer(avukat), Mustafa Kuş (Üsküdar Bel. Şoför ve Bel. İş Send. görevlisi), Kadir Beder (Sungurlu Tirkeş Köyü Dernek Bşk.), Ahmet Üney (iş adamı), Sururi Onan (Sungurlu Arifegazili Derneği eski Bşk.), Osman Bilim (iş adamı).

*

İlk önce Çorum standını ve daha sonra arkadaşlarımızın önerdikleri Gümüşhane, Erzurum, Kastamonu, Ardahan, Burdur, Aksaray, Sinop, Malatya, Elazığ ve Ahmet Yesevi standlarını hep birlikte gezdik. Daha sonra Bağcılar Belediyesi’nin misafir standında dinlendik, çay içtik ve Kenan Gültürk (Bağcılar Bel. Başkan Yrd.), Ali Yılmaz (Bağcılar Bel. Başkan Yrd.) ve Hakkı Kırkaya (Bağcılar Bel. Basın İşleri Sorumsulusu) ile sohbet ettik.

Bu manevi anlamlı ve güzel akşamı, uzun süren bu sohbetin arkasından tamamladık ve evlerimize dağıldık. Yaşım ilerlediği için İstanbul’un yoğun ve çekilmez trafiğinde araba kullanmaktan imtina ettiğim için beni arabaları ile Üniversitemden alan Esat İnkaya ve Mustafa Kuş tekrar arabamın bulunduğu İTÜ’ye getirdiler. Oradan yakında bulunan evime döndüğümde saat nerede ise 12.00’ye yaklaşmıştı.

İstanbul, 6 Haziran 2019

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 05:36
Güneş 07:01
Öğle 12:29
İkindi 15:19
Akşam 17:47
Yatsı 19:07

Gelişmelerden Haberdar Olun

@