13.06.2019, 00:06 89

ÇORUMLU DERNEK MENSUPLARI İLE HEMŞEHRİ İFTARINDAN İZLENİMLER (II)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

28 Mayıs 2019 Salı günü Sungurlu- İkizli köylü çorapçı iş adamı Kemal Kaynar'ın İstanbul Bağcılar Yüzyıl Mahallesi’nde verdiği iftar programına katıldığımı sizlerle paylaşmıştım. Bu iftar yemeğinde çok sayıda Çorumlu hemşehrimizle İftarı yaptıktan sonra dışarıdaki çay bahçesinde Çorumlu dernek başkanları ve hemşehrilerimizle sohbet ettik ve memleket hasretimizi giderdik.

* * *

Sohbet esnasında bizleri iftar yemeğine davet eden Kemal Kaynar, benim bakanlık dönemimle ilgili 1983 yılında İkizli Köyü muhtarı olan babası İsmet Kaynar'ın kendisine anlattıklarını bizlerle paylaştı.

Heyelan geçiren köylerinin yeni yerleşimi, aşağıda İmar ve İskan Bakanlığı'nca düz bölgede gerçekleştirilmiş ve ihtiyaç sahipleri için yeni afet konutları burada inşa edilmiş. Buraya elektrik bağlanmış. Köyün bir kısmı aşağı bölgeye taşınırken köyün büyük bir bölümü Yukarı İkizli'de kalmış.

Köylülerin ve muhtarın ricalarına rağmen yıllardan beri elektriği olmayan Yukarı İkizli'ye bu dönemde de elektrik getirilmemiş.

Bu durumu halletmek için babası İsmet Kaynar, Sungurlulu Abdullah Kıyak ve bugünkü adıyla Gazi Üniversitesi'nin Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü'nde öğrencim olan İlhan Sarıaltın ile birlikte beni ziyarete gelmişler ve o dönemde 150 ilkokul talebesinin bulunduğu Yukarı İkizli’ye elektrik bağlanmasını istemişler. Kemal beyin verdiği bilgilere göre ben bu rica ile ilgilenmişim ve köyde yeniden hasar tespiti yaptırmışım. Bu yeni tespite göre Yukarı İkizli'deki evlerin yüzde 80'inin sağlam ve yüzde 20'sinin hasarlı olduğu ortaya çıkınca bu bölgeye de elektrik bağlanmasını sağlamışım.

Kemal bey hatıralarında önemli bir yer tutan bu olay nedeniyle beni ısrarla iftar yemeğine davet ettiğini belirterek, babası ve köyü adına bana teşekkür etti. Kemal beyin bu anlattıklarını dinlerken ben bu ziyareti hatırladığımı ama ziyaretin hangi nedenle yapıldığını hatırlayamadığımı hissettim. Buna benzer olayları çok yaşıyorum. O dönemin yoğun koşturması içinde yaptığım böyle katkıları not etmediğim veya not ettirmediğim için de üzülüyorum. Belki ilerideki yazılarımda, buna benzer bazı yaptıklarımı sizlerle paylaşmaya çalışırım. Bu noktada insanın günlük tutmasının ne kadar gerekli olduğunu sizlere ve bilhassa gençlere hatırlatmayı isterim.

* * *

İftar yemeği ve yukarıda bahsettiğim sohbetten sonra Bağcılar Meydan’da bulunan Ramazan etkinlik alanına gittiğimizi sizlerle paylaşmıştım. Bağcılar’da derneği veya bir kuruluşu bulunan illerimizin açtıkları stantlar (sergi yeri) fotoğrafta da görüldüğü gibi meydanın etrafında yer alıyordu. Burada bulunan Çorum Standını ziyaret ettik. Burayı Kargı ve Köyleri Dayanışma Kültür Derneği Başkanı Necati Güney bey açmıştı. Bizi güler yüzle ve yakın bir hemşehri sıcaklığı ile karşıladı ve bizlere leblebi, çay ve yeşil nohut ikramında bulundu.

Çorum Kargı Köyleri Derneği Standı ve önünde Çorumlular.

Necati beyin kendi gayreti ile açtığı stantta, Çorum'u tanıtan hiçbir afiş(poster) bulunmuyordu. Kendisini üzmemek için neden tanıtım dokümanlarının bulunmadığını soramadım. Bunun nedeni ülkemizin birçok yöresinde kurulu Çorum vakıf ve bilhassa derneklerinin bu gibi faaliyetlerinde ismini taşıdıkları şehrimiz ve ilçelerindeki kamu kuruluşlarından destek görememeleridir. Başta şehrimizin tanıtımı ile ilgili kuruluşlarının ve diğerlerinin kapısı bu sivil toplum kuruluşlarına açık olmalıdır. BİRÇOK YAZIMDA BELİRTTİĞİM GİBİ ÇORUM VALİLİĞİ ve BELEDİYE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN BİR DIŞ ÇORUMLULAR MASASI OLUŞTURULMALIDIR.

Lütfen biz Dış Çorumluların çektiğimiz sıkıntıyı ve yalnızlığı şapkalarını önlerine koyarak öncelikle Çorum'daki kamu kuruluşlarının sorumluları düşünmeli ve çözüm bulmalıdır.

İstanbul, 11Haziran 2019

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 17 Ocak 2021
İmsak 06:25
Güneş 07:54
Öğle 12:55
İkindi 15:24
Akşam 17:47
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@