11.07.2011, 00:00 269

ÇORUM'DA SANATTA GÜZEL FAALİYETLER !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Antalya'da tatil geçirsem de her gün internet ortamında Çorum basınını takip ediyorum.

Son bir ayda Çorum'da sanat alanında şehrimizin ufkunun açılmasına katkıda bulunacak çok sayıda faaliyet gerçekleştirildi. Bunlar arasında beni etkileyen iki önemli faaliyet; '' Çorum Valiliği tarafından tertiplenen 1. Ulusal Hattuşa Taş Heykel Sempozyumu'' ve '' Çorum Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Uluslararası Ressamlar Buluşması'' dır.

*     *     *

Cumhuriyetimizin kurucusu Kemal Atatürk'ün söylediği gibi;'' Sanat güzelliğin ifadesidir… Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık…'' olur. Belirttiğim bu iki faaliyetin sanat yoluyla güzelliğin ifadesine çok önemli katkıda bulunduğuna inanıyorum.

*     *     *

Hitit Uygarlığı'nın başşehri olan ve halen önemli izlerini yaşatan Çorum'a davet edilen 7 heykeltıraş, Kültür Park'ta kendileri için hazırlanan alanlarda Hititlerden sonra kentin ilk taş heykellerini yaptılar. Bu eserlerin, kentin belirli yerlerine yerleştirilecek olmasının da, halkımızın bu sanat dalına ilgisini çekeceğine ve sanatseverlerin sayısını artıracağına inanıyorum.

Nitekim Çorum'a gelen sanatçı Serdar Kaynak, ''Hititlerin sanat tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir uygarlık olduğunu, yapıtlarında taşı kullanan Hititler'in bıraktıkları eserleri görmek için bugün dünyanın pek çok yerinden insanın Çorum'a geldiğini, sanatçıların yapacakları eserlerin temasını Hitit Medeniyeti'nin oluşturduğunu ve her sanatçının özgün üslubuyla yorumlayacağı heykellerin kentin heykel dinamiğini arttırmasını beklediklerini'' açıklamıştır.

Vali Çakır; '' ortaya çıkacak 7 heykelin kentte en iyi şekilde değerlendirileceğini ve eserlerden birinin Valilik konağı önünde sergileneceğini'' ifade ederek katılan sanatçılara, ''Emek verdiğiniz eserlerin en verimli yerlere yerleştirilmesini sağlayacağız. Siz de kentte beğendiğiniz yerleri tespit ediniz, heykelleri yerleştirebileceğimiz yerleri belirleyelim'' demiştir.

13 Haziran'da başlayan ve 6 Temmuz'daki açık hava sergisiyle sona eren bu sempozyum, Çorum Valiliği'nin himayesinde, Çorum Belediyesi, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası ile sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle düzenlenmesi şehrimizde topyekun sanata değer verilişinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

*     *     *

Çorum Belediyesi tarafından 31. Uluslararası Hitit Fuar ve Festivali kapsamında düzenlenen ve bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Uluslararası Ressamlar Buluşmasına katılan 15 ressam 1-7 Temmuz tarihleri arasında Çorum’un ilçeleriyle birlikte tarihi, turistik ve doğal güzelliklerini gezerek bu güzellikleri tuvallerine aktardılar. Sanatçıların ürettikleri 36 eserin yer aldığı sergi Velipaşa Konağı'nda açıldı. Böylelikle toplam 98 adet eser oluştu.

Belediye Başkanımız Külcü'nün belirttiği gibi,'' Ressamlar Buluşması” etkinliklerinin asıl amacı Çorum'a Güzel Sanatlar Müzesi kazandırmak, üretilen eserlerin burada sergilenmesini sağlamak ve bu güzellikleri halkımızla paylaşmaktır. Bu vesile ile yaptığı konuşmada, ''Ayrıca yakın bir tarihte kültür ve sanat hayatımıza kazandırmayı planladığımız Kent Müzesi’nin de temellerini atıyoruz.'' açıklaması kentimiz için çok önemlidir. Böylece şehrimiz yeni bir müze daha kazanacaktır.

Katılımcılardan Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği 2. Başkanı ressam Bahri Genç ise, bu tür organizasyonların sanatın sevilmesi ve halkın içine girebilmesi açısından çok önemli olduğunu, yeni mekanlarda çalışmanın ressamlar için de farklı pencereler açtığını ifade etti.

Kıbrıslı sanatçı Şenol Özdevrim de, etkinliğe katılmayı kabul etmesinin en önemli nedeninin kente kazandırılması planlanan çağdaş sanatlar müzesine katkıda bulunmak olduğunu bildirdi.

Etkinliğin belediye tarafından organize edilmesine dikkat çeken Özdevrim, "Bizler sanatın devlet politikası haline getirilmesini arzu ediyoruz. Bu nedenle etkinliği belediyenin düzenlemesi önemli. Burada yaşayan uygarlıklar bizleri heyecanlandırdı. Çorum insanlarıyla birlikte çok naif ve çok anlayışlı bir kent" şeklinde konuştu.

Şehrin görsel hafızasına katkıda bulunmak amacıyla bu etkinliği düzenlediklerini dile getiren Külcü, "Biz ülke yöneticileri siz sanatçılar olarak büyük bir sorumluluğumuz var. Gidilmesi gereken yer, varılması gereken hedef ne ise modern dünya nerede durmamızı gerektiriyorsa beraber yaşadığımız insanları yönettiğimiz şehirleri oraya götürmek bizim görevimiz.  Yol yapmak, köprü yapmak bizim görevimiz. Bunları bir süre erteleyebilirsiniz. Ancak kültür sanat canlı bir organizma 'bunu erteliyorum' deme gibi bir şansımız yok.''açıklaması ile sanat ve kültüre verdiği önemi vurgulamış olmasının şehrimizin geleceği açısından büyük bir değeri olduğunu belirtmeyi isterim.

*     *     *

Bu yazımı yazarken Çorum'da sanatın gelişmesine katkı sağlayanları hatırladım. Kendisinden keman dersi aldığım rahmetli müzik öğretmeni Sadi Leblebici, Çorum Lisesi'nde resim öğretmenliğimi yapan Reşat Eroğlu, Tiyatro Salonu'nun yaptırılmasını sağlayan Ortaokul hocam rahmetli Halit Bayrak, Hitit Festivalini başlatan rahmetli Çorum Belediye Başkanı Turhan Kılıçcıoğlu, Çorum'a konser vermek için gerekli piyano alınmasını sağlayan valimiz Atıl Üzelgün bu faaliyetlerin gelişmesi için çırpınanların başında geliyor.

Ayrıca Çekva Sanat Dostları toplantıları ve kursları, Çorum'da çok sayıda korolar kurulması, yerleşik olmasa da Çorum Tiyatrosu'nun faaliyete geçmesi yanında şehrimizin Güzel Sanatlar Lisesi'ne sahip olması bu gelişmeye katkı sağlayan önemli kilometre taşlarıdır.

Bu faaliyetlerin gelişmesine başta valilerimiz ve belediye başkanlarımız yanında çok kuruluş ve kişinin katkıları olduğu bilinci içindeyim. Eğer unuttuklarım varsa lütfen bana bildiriniz. Onların da isminin bu listede yer almasını sağlarım.

*     *     *

Yetişen gençlerimizin sanat ve kültür alanında ufuklarını açmak için şehrimizde kültür ve sanatın gelişmesi için daha büyük gayret gösterilmesinin gerekli olduğu yadsınamaz. Bunun için bu konularda faaliyetler artan bir şekilde sürdürülmelidir. Bu konuda öncelikle yapılmasını düşündüğüm hususlar aşağıda verilmiştir.

Şehrimizin bu alanlarda gelişebilmesi için Valimizin ve Belediye Başkanımızın açılacağını belirttikleri müzeler bir an önce açılmalıdır. Bunların yanında Hitit Üniversitesi bünyesinde Güzel Sanatlar Fakültesi kurulması düşünülmelidir.

Ayrıca yeni seçilen milletvekillerimiz Çorum Tiyatrosu'nun yerleşik olmasını sağlamalıdırlar.

Antalya, 10 Temmuz 2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@