21.05.2012, 00:00 129

ÇORUM’DA BİLİM VE TEKNİK MÜZESİ KURULMALI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

“Çorum Mutfağına Güzelleme” adlı kitabın bu ayın başında İstanbul’da gerçekleştirilen tanıtım toplantısında Çorumlu hemşehrilerimle bir araya geldiğimizi bu tanıtımla ilgili yazımda sizlere duyurmuştum.

Muhtelif yazılarımda dile getirdiğim Çorum’da bir “Bilim ve Teknik Müzesi” açılması konusunda, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal ve Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen ile konuşma fırsatı buldum. Geçmişte bu konuda yaptığım girişimleri kendilerine anlattım. Bu hususları sizlerle de paylaşmayı istiyorum.

Bundan bir kaç yıl önce Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) Yönetim Kurulu Başkanı iken bir Çorum seyahatimde böyle bir müzenin kurulmasının şehrimiz için ne kadar faydalı olacağını Valimize, Belediye Başkanımıza, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza ve Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Onur’a anlattım. Son ziyaret ettiğim sayın Onur’dan bu girişimin öncülüğünü ve ev sahipliğini yapmasını istedim.

Bu konuda bir gelişme olmayınca, ÇEKVA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdem Çenesiz’den bu konuda yardımcı olmasını ve öncülük etmesini istedim. Bana bu hususun gerçekleşmesi için girişimde bulunacağı sözünü verdi. Bana verilen bu sözü, Valimize, Belediye Başkanımıza, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanımıza ve Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanına mail ile bildirdim. Gönderdiğim bu mailime yalnız Çetin Başaranhıncal cevap verdi ve “Bilim ve Teknik Müzesi”nin kurulması için kuruluşlarının her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

Sohbetimizde bu tip müzelerin bilhassa gençliğin gelişmesine büyük katkısı olacağını, İstanbul’da İstanbul Teknik Üniversitesi ile Şişli Belediyesi Bilim merkezlerinin özellikle öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edildiğini açıkladım.

Bu arada sayın Rektör, bilim müzelerinin nasıl hizmet verdiğini ve nelerle donatıldığını anlattı. Sayın Başaranhıncal böyle bir müzenin kurulmasını destekleyeceklerini ve Fuar alanındaki mevcut yeni binalarında gereken mekanı verebileceklerini ifade etti. Bu bizim hepimizi sevindirdi. Sayın Erzen de, basın olarak böyle bir girişimin gerçekleşmesi için katkıda bulunacaklarını ifade etti.

Bilim ve Teknik Müzesi’nin gerçekleşmesi yolunda önemli bir adım olarak gördüğüm için bu sözü şehrimizin tüm yetkilileri ve hemşehrilerimizle paylaşmayı istedim.

Buradaki bilgilerin ışığında, sayın Valimiz ve sayın Belediye Başkanımızın bu girişime destek ve öncü olmalarını rica ediyor ve bekliyorum.

İstanbul, 19 Mayıs 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@