24.09.2010, 00:00 155

ÇORUM'Da AKİL ADAM VAR MI ?

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Hemşerimiz Ahmet Akdağ ile ilgili yazımda Çorum'a yatırım çekmede ve yatırımcı hemşehrilerimizi teşvik etmede yetkililere ve varsa akil adamlara görev düştüğünü açıklamıştım.

*     *     *

Bu yazımı okuyanlara  "akil adamlar" ile neyi kastettiğimi sormuş olabilirler...

Değerli sanayici hemşerimiz Mustafa Yağlı ile yaptığım ve aşağıda anlatacağım sohbeti de sizlerle paylaşarak bu konuyu açıklamak istiyorum.

*     *     *

Akil adam ansiklopedide;

"kendi sokaklarında, şehirlerinde, ülkelerinde ve dünyanın her tarafında gerek tecrübesi, gerek bilgisi, gerek de yaşı itibariyle belirli bir alanda sözü dinlenen, otorite durumunda olan, yaklaşım ve çözüm önerilerine değer verilen, sevilen uzman ya da duayen kavramından farklı olarak " kamil insan" kavramını da barındıran kişi" diye tanımlanmaktadır.

*     *     *

Ülkemizde ve dünyada bilinen çok sayıda 'Akil Adamlar' bulunmaktadır. Türkiye’nin Avrupa Birlik üyelik surecine destek vermek amacıyla kurulan ve kamuoyunda "Akil Adamlar" olarak bilinen Bağımsız Türkiye Komisyonu'nda Nobel Barış Ödüllü eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Ahtisaari, eski İspanya Dışişleri Bakanı Marcellino Oreja Aquirre ve eski Avusturya Dışişleri müsteşarı Albert Rohan yer almaktadır. Son haftalarda Diyarbakır ve Ankara’yı ziyaret ettiler.

2020 Olimpiyat Oyunları’nın İstanbul’da düzenlenmesi için yepyeni bir yaklaşımla 2013 yılında verilecek karara kadar zaman kaybetmeden çalışmak üzere "Akil Adamlar Olimpik Hareketi" oluşturulmuştur.

*     *     *

Haziran ayında. İstanbul’dan Çorum'a uçtuğumda sayın Mustafa Yağlı ile Merzifon Havaalanında karsılaştık ve beni Çorum'a otomobili ile getirdi. İki Çorum sevdalısı olarak yol boyunca Çorum’la ilgili konuları konuştuk.

Kendisi bana, Çorum’a mal satmış ve alacağını tahsil edememiş Gaziantepli bir işadamının yanına geldiğini ve bu borcun tahsili için yardımcı olacak "Çorumlu Akil Adamlar"ın kimler olduğunu sorduğunda üzülerek böyle bir kimsenin olmadığını söylediğini anlattıktan sonra bu Gaziantepli işadamının kendi memleketinde böyle insanların var olduğunu, alacak ve borç da dahil tüm sorunları çözdüklerini açıkladığını, anlattı.

*     *     *

Bu olayda olduğu gibi şehrimizin güveneceği akil adamlara ihtiyacımız var.

Çorum’la ilgili konularda yetkili görevliler dışında şehrimizde akil adam olarak kime başvurabileceğini ve kiminle konuşabileceğini kimse bilmemektedir.

Yıllardan beri ÇEKVA kurucusu ve Başkanı olarak Çorum için hizmet veriyorum ve ÇORUM HABER Gazetesi’nde 15 yıldan beri yazdığım yazılarda Çorum için öneri ve görüşlerimi açıklıyorum. Ne yazık ki bugüne kadar ne akil adamlar diyebileceğim ne de hiçbir kimse beni aramadı...

Hakikaten bilge ve arif kişiler (akil adamlar) azaldıkça insanlar kime başvuracaklarını bilemekte ve ortaya çıkan ihtilafları durdurmak sadece asayiş güçlerine ve mahkemelere kalmaktadır. Ve ayrıca şehrin sorunlarına kimin katkı yapacağı da bilinmemektedir.

İstanbul,23 Eylül 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@