30.11.2015, 00:24 507

ÇORUM’A YENİ BİR HÜKÜMET BİNASI GEREK! MEVCUT VALİLİK BİNASI YIKILMALIDIR!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

16 Eylül 2015 tarihinde ÇORUM HABER’deki köşemde, yapılması planlanan Tapu ve Kadastro İl Müdürlüğü binasının, Çorum Müze binasının önündeki Müze’ye ait küçücük bir yere yapılmasının Müze ve Okullar bölgesini olumsuz etkileyeceği için, doğru olmadığını ve bunun engellenmesi gerektiğini belirten bir yazı yazmıştım. Daha sonra yaptığım incelemede yapılması düşünülen bu binanın içinde İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne de yer verilmesinin planlandığını öğrendim.
Benim yapılmasına karşı çıktığım bu bina belki de mevcut Hükümet Binası’ndaki yerlerinin bu müdürlüklerin hizmet vermesine yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır. Mevcut Valilik ve Hükümet binasından çok uzakta yeni binaların yapılması verilen hizmetin dağılmasına ve halkımızın muhtelif hizmet binaları arasında koşuşturmasına neden olacaktır.
50’li yıllarda yapılan 3 katlı Hükümet Konağı’nda bugün Valilik, Vali yardımcılıkları, Nüfus İdaresi gibi çok az sayıda birim hizmet vermektedir.
80’li yıllarda Bakan olarak benim de katkımla mevcut 3 katlı binanın yanında 9 katlı bir hizmet binası inşa edilmiştir. Bu binada Valiliğe bağlı çok sayıda il müdürlükleri ve birimler hizmet vermektedir.Yeni Tapu ve Kadastro Müdürlüğü binasının planlaması, belirttiğim bu ikili yapıda ihtiyacın hizmet için gerekli ihtiyaç duyulan mekanların yetersizliğini bir göstergesi olarak değerlendirebilir.
Halkımıza verilecek hizmetin, şehrin muhtelif yerlerine dağılarak yapılması yerine atılacak adım; benim de aşağıdaki fotoğrafta önünde göründüğüm yaklaşık 60 yaşında olan 3 katlı Valilik hizmet binasının yıkılarak ve taban alanı genişletilerek 13 katlı yeni bir hükümet binasının yapılmasıdır.13 katı hesaplarken şehirde son verilen yapı yüksekliğinin 31.5 metre olduğunu dikkate aldım. Bu bina yapıldığı takdirde mevcut binanın 5 bin 574 metrekare olan brüt hizmet alanı, 36 bin metrekare brüt hizmet alanına çıkacaktır. Böylelikle hizmet alanı yaklaşık 7 kat artacak ve tüm hizmet birimlerinin mevcut Hükümet Konağı’nın bulunduğu yerde bir arada olmaları sağlanacak ve halkımıza daha rahat hizmet verilebilecektir.
Bu hesabı nasıl yaptığımı sizlerin bilgisine sunmayı isterim. Mevcut binanın taban boyutları 20 x 70 metredir. Bu boyutları 30x 80 metreye çıkardığımızda ve 13 kat inşa ettiğimizde 31 bin 200 metrekare bir alan oluşmaktadır. Bu binanın altına en az iki kat bodrum ilave edildiğinde bu alan 36 bin metrekareye yükselmektedir.
Emniyet Müdürlüğü’nün yeni inşa ettiği binasında tüm birimlerini biraraya topladığı bir ortamda, Çorum Belediyesi’nin yeni bir hizmet binası inşa ederek tün hizmet birimlerini biraraya toplamaya çalıştığı dönemde Valilik hizmet birimlerinin, İl müdürlüklerinin şehrin muhtelif yerlerine dağılmasının uygun olmadığını bir defa daha vurgulayarak, yetkililerden önerdiğim yeni binanın inşaası için adımlar atmalarını rica ediyorum ve bekliyorum.
İstanbul, 28 Kasım 2015

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@