Çorum Haber’de değerli Genel Müdür ve Başyazar Sayın Mehmet Yolyapar’ın Çorum  havaalanı , özellikle tren yolu hakkındaki yazısı beni çok duygulandırdı. Konuyu ben de karınca kararınca gündeme getirmek istiyorum.

Çağımızda  her şey çok hızlandı. Bunların başında da tabii ki; taşıma ve nakliyatçılığın önemi çok büyük. Avrupa ülkelerini görenler bilir. Tren yolları bir örümcek ağı gibi her tarafı sarmıştır

Aklın-mantığın kabul ettiği en güzel kara yolu taşımacılığı da zaten demiryoludur. Bizim ülkemiz gibi akaryakıt ihtiyacının %93’ünü ithal eden bir ülke ne pahasına olursa olsun tren yollarına gereken ağırlık vermek zorundadır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında yapımına hız verilen tren yollarımız 1960’lı yıllardan 2000’li yıllara kadar neredeyse durmuştu. 2000’li yıllardan sonra başlatılan tren yolları, özellikle hızlı trenler, tam ihtiyacımız olan,  ülkemizi kalkındıracak projelerdir. Önce Ankara-İstanbul, arkasından Eskişehir, Konya…Kayseri hattı hızla ilerliyor. İnşallah başlatılan bu hizmetin domino etkisi tüm ülkemizi saracaktır.

Ülkemizin güneyinde liman şehri olan Mersin ve İskenderun limanlarının Karadeniz’in tam ortasındaki Samsun limanına birleştirildiğini hayal edebiliyor musunuz? Öyle bir hizmeti inşallah görürüm. Eğer görürsem gözlerim açık gitmez. Sanayi ilimiz Çorum Samsun’a 170 km, Ankara’ya 242 km.

Çorum çok önemli ve bölgenin en kalabalık şehirlerinden. Şimdi böyle bir şehir varken devlet olarak siz Çorum tren yolu projesini geriye bırakıp Çorum’un üçte biri kadar bir şehrin demir yolunu ön plana alırsanız, Çorum halkı bundan haliyle büyük üzüntü duyar. Biz Çorum halkı olarak, devlet babanın bize üvey evlat muamelesi yaptığı konusunda, ne yazık ki, kesin bir kanaat sahibi olmuş gibiyiz.

Bakın havaalanı konusunda bu kadar sert konuşmuyoruz. Tabii ki her ile bir hava alanı yapılması en ideal olanıdır, ama  modern şehircilikte bir hava yolunun 60 km gibi mesafede kurulması  gürültü problemi bakımından arzu edilmez. Ama günde üç beş defa iniş kalkış yapan hava alanları gürültü de yapsa o kadar büyük sorun değildir.

Ülkemizde ilk tren yolumuz Osmanlı Sultanı Abdulmecit zamanında 1856 yılında yapılan 130 km’lik İzmir- Aydın hattıdır…İkinci olarak 1871yılında başlayan ve 1873 yılında biten İstanbul- İzmit hattıdır.

1871 tarihinde Haydarpaşa-İzmit hattının devlet eliyle yapımına başlandı. 91 kilometrelik hat 1873 yılında bitirildi. Bağdat ve Güney hatları Almanlar tarafında yapıldı.

Cumhuriyet öncesi yapılan 9 hat şunlardır:

Rumeli Demiryolları, Anadolu Demiryolları, İzmir-Kasaba, İzmir-Aydın, Şam-Hama, Yafa-Kudüs, Bursa-Mudanya, Ankara-Yahşihan. Toplam 8.619 km.

Not: Gelecek yazımda Cumhuriyet döneminde yapılan demiryollarımızdan bahsedeceğim.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner312

banner155