21.06.2012, 00:00 308

ÇORUM'A UÇAKLA GELMEK Mİ ? MECBUR KALMADIKÇA HAYIR !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen haftayı Çorum'da geçirdim. Rahatsız olan ablamı ve ağabeyimi ziyaret etme imkanını buldum.

Uzun bir zamandan beri Çorum'a uçmadığım için ''YENİ UÇUŞ TARİFESİ''ne göre seyahatim gerçekleşti.

İstanbul' dan Merzifon'a geldiğimizde gece saat 01.15'ti. Bizi servis minibüsü Çorum'a getirdiğinde saat 02.30'du. Kalacağım yeğenimin evine geldiğimde ise saat 02.45 civarındaydı. Beni uyumadan bekleyen yeğenim kapıyı açtığında çok üzüldüm. Onu geç saatlere kadar bekletmiştim. Amcasını bekleyen yeğenim uykusuz kalmıştı.

Evet, otele gidebilir ve bu duruma mani olabilirdim. Bunu yapamazdım, çünkü aile fertlerimin yaşadığı Çorum'da böyle bir yerde kalmayı prensiplerime uygun bulmuyorum.

Beni üzen bu düşüncelerle yattım. Ertesi gün erken kalkmam gerektiği için yorgun ve verimsiz bir gün geçirdim.

Çorum'da altı gün kalınca kendime geldim. Bunun bir de geri uçuşu olduğunu neredeyse unuttum.

Uçuş günüm geldi. Çorum'dan Merzifon'a servis gece saat 03.45'de kalkıyordu.Onları bir defa daha uykusuz koymamak için saatimi kurarak erkenden yattım ve kendilerinden ben giderken kalkmamalarını özellikle istedim. Uyur kalırım diye tedirgin oldum ve birkaç defa uyandım. Ve nihayet saat 02.45 civarında saatimin zili çalmadan kalktım ve sessizce evden çıktım. Yeğenim evi, Çorum Şehir Tiyatrosu'na yakın olduğu için servise gecenin sessizliğinde kolaylıkla ulaştım.

Uçuş tarifesinin insan yaşam kalitesine hiç önem verilmeden tanzim edilişine çok üzüldüm ve hatta bozuldum.

Eskiden insanlar 16.45'de İstanbul'dan Merzifon'a uçuyor ve akşam 19.00 civarında Çorum'da oluyordu. Geri dönenler de akşam 18.00 civarında servis ile Merzifon'a hareket ediyor ve 20.30 civarında İstanbul'a geliyordu. Böylece insanlar insanca bir uçuş tarifesi ile mutluluk içinde seyahat edebiliyorlardı...

Sonra ne oldu ise benim de şikayetçi olduğum bu uçuş tarifesi uygulanmaya başlanmış... Turistler, yaşlılar ve iş adamları dışında uçan tüm Çorumlular sefil oldular...

Bu nedenle servis minibüsünde bulunan yaklaşık 22 kişi ile hızlı bir anket yaptım. Minibüste olanların yalnız 2'si iş adamı diğerleri normal vatandaşlar ve yavruları idi. Kendilerine bu uçuş saatinden memnun olup olmadıklarını sordum. Nerede ise hepsi hayır diye cevap verdiler.Kendilerine bu duruma neden itiraz etmediklerini sorduğumda ise itiraz ediyoruz ama kimse bize kulak vermiyor dediler.

Demokrasi varsa halka kulak verilmesi gerekmez mi? Uçakta Çorumlu bir iş adamı ile yan yana oturdum. Kendisi Çorum'dan özel otomobili ile gelmişti. Kendisi gibi gelen kaç kişi olduğunu sordum. 5-6 diye cevapladı.

Sorduğumda kendisinin bu tarifeden çok memnun olduğunu öğrendim. Aynı konuda, Çorum'da iken kendisi ile sohbet ettiğim Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal da bu tarifenin Çorumlu iş adamlarını isteklerine uygun olduğunu ve bu nedenle değiştirildiğini belirtmişti. Diğer taraftan Çorum'da sohbet ettiğim bir başka iş adamı bu tarifenin kendisini çok rahatsız ettiğini ve bu nedenle uçuşlarını zaman baskısı olmadan Ankara-Esenboğa'dan yaptığını açıklayarak farklı bir değerlendirme yaptı.

Sayıları 10'u bulmayan iş adamına uysun diye 100'ün üzerindeki çocuklu aileyi, yaşlıları ve diğer insanları böyle bir uçuş tarifesine mecbur etmek hiç hoş değil... Emin olun bu durum insan haklarına da uymuyor. İş adamları benim gibi rahatsızlık duyan insanların haykırışlarına kulak versinler, tekrar tarifenin eski haline dönmesini sağlasınlar veya kendilerine uygun bu saatler için ikinci bir sefer koydursunlar. Hatta mümkünse Türk Hava Yolları yanında bir özel havayolu şirketinin bu hatta uçmasını sağlasınlar.

Bu tarife değişmediği taktirde ben de mecbur kalmadıkça bir defa daha Çorum'a uçakla gelmeyeceğim. Herhalde çok konforlu olduğunu duyduğum otobüslerden birisini seçeceğim.

Belki birileri gelmezsen gelme diyebilir... Unutulmamalıdır ki benim gibi rahatsız olanların sayısı arttıkça uçak seyahatlerine rağbet düşecektir. 

İstanbul, 21 Haziran 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Kasım 2020
İmsak 06:01
Güneş 07:30
Öğle 12:32
İkindi 15:01
Akşam 17:24
Yatsı 18:47

Gelişmelerden Haberdar Olun

@