13.06.2014, 00:05 385

ÇORUM SULAMASI YATIRIMLARI KADERİNE Mİ TERK EDİLDİ ?

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen hafta ''Başkan Külcü'ye Çorum'un içinden geçen bir su kanalı yaratma konusundaki önerim'' başlıklı bir yazımı sizlerle paylaşmıştım.
Yazımın konusu Çorum Barajı ve Çorum Sulaması hakkında idi. Bilindiği gibi Çorum Barajı, Çomar Deresi üzerinde, sulama ve içme suyu temini amacı ile 1974-1977 yılları arasında inşa edilmiş olup 1.589 hektarlık alanı sulaması hedeflenmiştir. Ama ne yazık ki sulama hizmeti bugüne kadar verilmemiştir. Benim düşüncem bu tesislerden faydalanılarak Çorum'un içinden geçen bir su kanalı oluşturmaktı.
Barajın ve sulama kanalının konumunu tatilde olduğum için sizlere basit bir eskiz halinde çizerek sunmuş ve Ilıca Bağları’nın arkasından Bin Evler içinden geçerek Bayat Gediği üzerinden Osmancık yoluna kadar olan tarlaları sulamak üzere sulama kanallarının öngörüldüğünü açıklamıştım.
* * *
Bu arada ''Çorum Barajı Raporu'' ekinde bulunan ''Çorum Sulaması Genel Vaziyet Planı''nı temin ettim. Bu planı aşağıda sizlerin değerlendirmesine sunuyorum.
Bu planda görüldüğü gibi Çorum Barajı'ndan alınan sulama suyunun, sulama kanalları, derivasyon kanalı, regülatör yapıları yardımıyla Bayat, Ömerbey,Pınarcık ve Kuruçay köylerine kadar olan tarım arazilerine verilmesi öngörülmüştü.
Bugün bu kanalların mevcut olduğu fakat kullanılmadığı ve bakımsızlıktan döküldüğü görülmektedir.
* * *
Yazımı fazla uzatmadan yetkililere bu yatırımdan elde edilen sonucu sormayı istiyorum. Bu yatırımda öngörülen sulama neden gerçekleşememiştir? Neden bu sulama tesisleri kaderine terk edilmiştir? Gelecek için burası için geliştirilmiş bir proje var mıdır?
Yetkililerden bana konu ile ilgili mail göndermelerini ve beni aydınlatmalarını bekliyorum. Verilecek bilgilere göre neler yapılabileceği hususundaki görüşlerimi sizlerle ve ilgililerle paylaşacağım.
Antalya, 11 Haziran 2014

Açıklama:
Regülatörler, akarsulardan istenen seviyede ve istenen miktarda su almak amacıyla yapılan yükseltme yapılarıdır. Regülatör inşaatının yapılması için suyun derivasyonu(uzaklaştırılması)gerekir. Derivasyon kanalı, projesine ve inşaat süresine göre seçilen debiyi geçirecek boyutlarda inşa edilir..Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@