29.01.2020, 00:03 184

ÇORUM SEYAHATİM - ESKİ STADYUMUN GELECEĞİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Kasım ayında Çorum’da kaldığım Öğretmen Evi’nin penceresinden baktığımda insanı dinlendiren yeşil alan olarak 1900’lü yıllarda yapılan Büyük Parkı (Hıfzı Veldet Velidedeoğlu Parkı- Yunus Emre Parkı) ve biraz ileride eski stadyumun çim sahasını, etrafındaki spor tesislerini ve yapılarını görüyordum.

Ortaokula başladığımda stadyumun olduğu bölge Ilıca bağlarına kadar tarla idi. Tarlalar arasında bulunan Fidanlık ise yeşil ağaçları ile dikkatimi çekiyordu. Bir müddet sonra Lise binasının karşısına bir spor salonu yapıldı. Biz de jimnastik derslerimizin bir kısmını burada yapmaya başladık. Bu salonda Hamit Kaplan’a hocası ve akrabası Adil Candemir dersler veriyordu. Burası sonraki yıllarda Adil Candemir Güreş Eğitim Merkezi olarak adlandırıldı. Hamit Kaplan’ın gelişmesi ve ilk altın olimpiyat madalyasını almasının altında Çorum’da burada geçirdiği günlerin önemli katkısı olduğunu düşünüyorum.

Zaman içinde burası Çorum’da her türlü sporun yapıldığı bir bölge oldu. Dr. Turhan Kılıççıoğlu Stadı ve çevresindeki güreş eğitim merkezi, tenis kortu, kapalı spor salonu, sentetik çim sahalar ile basketbol potalarının bulunduğu toplam 55 bin metrekarelik bu alanın hemen tüm etrafı konutlarla çevrili olup yakınında başka büyük bir park bulunmamaktadır. Bu noktada bilimsel olarak bir yerin park olarak değerlendirilebilmesi için evinizden 5 dakikada ulaşabilmeniz ve buranın en az 5 bin metrekare olması gerektiğini sizlerle paylaşmayı isterim. Büyük Park ile birlikte yaklaşık 6 hektarlık stadyum insanları rahatlatan geniş bir hacim ve yeşil alan oluşturmaktadır.

1980 yılında Amerika’da bulunduğum Champaign-Urbana Üniversitesinin 50 bin öğrencili kampüsünde ve 30 bin nüfuslu yerleşim yerinde herkesin kolaylıkla ulaşabildiği 24 adet spor sahası bulunuyordu. Bu spor alanlarının etrafında duvarlar ve girişi engelleyici bir donanım bulunmuyordu. İnsanlar istediği zaman buralara gidiyor ve spor yapabiliyordu. Bu imkanlar beni spor yapmaya yönlendirdi. Gittiğimde Amerikan futbol (beyzbol) sahasının etrafında bir tur koşmakta zorlanırken dönüşüme yakın 10 tur koşabiliyordum. Bu imkanlarla yetişen Amerikan gençliği, bu imkanlara sahip olmanın avantajını da kullanarak Rio olimpiyatlarında 1. olmuş ve 121 madalya almıştı. Böyle küçük bir şehirle Çorum’u mukayese ettiğimde Çorum’daki spor salonlarının ve sahalarının sayısının 9 misli olması gerekir.

Çorum Haber gazetesinde 8 Ağustos 2016 tarihli yazımda Almanya’nın Oberhausen şehrinde 2009 yılında yapılan bilimsel bir çalışmada şehrin nüfusunun 218.756 olduğunu ve bu şehirde 241 spor tesisi bulunduğunu bilginize sunmuştum. Bu tesislerden 52’sinin futbol oynanması bakımından FİFA şartlarını sağlamakta olduğunu da sizlerle paylaşmıştım. Çorum’un merkez nüfusu yaklaşık 270 bin olduğuna göre şehrimizin spor tesisi sahipliği bakımından önemli eksiklikleri bulunmaktadır. Şu anda şehrimizde faaliyette bulunan ve FİFA şartlarını sağlayan bir futbol sahası vardır. Yeni inşa edilen stadyum açıldığında saha sayısı 2 olacaktır. Şehrimizdeki diğer spor tesislerinin sayısını bilmediğim için bir mukayese yapamıyorum. Çorum’un spor tesisleri bakımından arzulanan seviyede olmadığını kolaylıkla ifade edebilirim.

Bugüne kadar şehrimize spor tesisleri yapımını sağlayan milletvekillerimize, valilerimize ve belediye başkanlarımıza teşekkür ederken, şu anda görevleri başında bulunanlardan da bu yönde gayret göstermelerini şehrimiz adına istiyorum. Bu kapsamda mevcut eski stadyumun yerinin yeşil alan bölgesi olarak korunmasını ve mevcut tesislerin işlevleri fazla bozulmadan içine herkesin kolaylıkla girerek spor yapabileceği tesisler ile donatılmasını gelecek nesiller adına temenni ediyorum.

İstanbul,26. Ocak 2020

Kaynaklar:

-Ahmet Samsunlu, “RİO OLİMPİYAT OYUNLARI ve OLİMPİYATLARLA İLGİLİ HATIRALADIKLARIM”, Çorum Haber, 8 Ağustos 2016

- Ahmet Samsunlu, “ RİO OLİMPİYATLARI’N DA ELDE EDİLEN BAŞARI ve DEĞERLENDİRİLMESİ”, Çorum Haber, 8 Ağustos 2016

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Ekim 2020
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 12:29
İkindi 15:23
Akşam 17:52
Yatsı 19:11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@