04.10.2018, 00:06 1152

ÇORUM SEVDALISI PROF. DR. GALİP KÖSE’NİN ARDINDAN

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfi'nın (ÇEKVA) gönderdiği mesajdan hemşehrim ve dostum Galip Köse'nin vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrendim.

Kendisi benim de bünyesinde görev aldığım Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinin Tıp Fakültelerinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kürsülerinde görevler yaptı.

Galip Hoca da benim gibi Çorum sevdalısı bir dış Çorumlu idi. Bu nedenle Çorum derneklerinin yaptığı tüm faaliyetlerde genelde birlikte olurduk. Ben 1986 yılında İzmir'den ayrılıp İstanbul'a geldikten sonra kendisinin Çorumlulara ilgisinin devam ettiğini ve 2001 yılında ÇEKVA'nın İzmir şubesinin açılmasına Yılmaz Koç ailesi tarafından ÇEKVA'ya tahsis edilen binanın tamirine katkıda bulunduğunu ve daha sonraki yıllarda da Vakfa katkı sağlamaya devam ettiğini uzun yıllar ÇEKVA İzmir Şubesi Başkanlığı yapan İbrahim Samgar'dan duymuştum.

Üniversitede öğretim üyeliği yaparken ayrıca Alsancak semtindeki muayenehanesinde de hizmet veriyordu. Emekliliğinden sonra da bu hizmetini sürdürdü.

katıldığı toplantılarda kendisini Yumurtacı Rıza'nın oğlu ve Yazımahallenin çocuğu olarak ifade eden Galip hoca 1945 yılında altı kardeşin en küçüğü olarak doğdu. İlk ve orta eğitimini Çorum, lise eğitimini Adana Erkek Lisesinde tamamladı.1970'de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Uzmanlık eğitimini 1970-1975 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalında tamamladı. 1976'da Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde doçent oldu. 1981 yılında Ege Üniversitesine geçti. 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalında Profesör unvanı aldı. 2011 yılında emekli oldu. Bugün İzmir'de bulunamadığım için bilgi almak için İbrahim Samgar'ı aradığımda Dokuz Eylül Üniversitesi'nde çok katılımlı ve etkileyici bir tören yapılmış olduğunu Alsancak Hocapaşa Camii'nde kılınan namazdan sonra bugün toprağa verildiğini öğrendim.

Galip hocayı, ÇEKVA İzmir şubesinden İbrahim Samgar, Mustafa Özten, Tansel Kuşlu ve Yusuf Kurt ile sınıf arkadaşları Adnan Sabuncu, Necla ve Uğur Alaybeyoğlu, Orhan Şenay hem Üniversitede hem de Camide yalnız bırakmadılar.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı olduğum dönemde de aktif bir öğretim üyesi olan Galip hoca ile sık sık biraraya gelmiştik.

Allah'tan rahmet, ailesine, dostlarına ve ÇEKVA İzmir camiasına başsağlığı diliyorum.

Antalya, 2 Ekim 2018

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 01 Kasım 2020
İmsak 05:37
Güneş 07:02
Öğle 12:29
İkindi 15:18
Akşam 17:46
Yatsı 19:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@