18.10.2013, 01:34 399

ÇORUM SEVDALISI DIŞ ÇORUMLU BAHRİ ERTEK'İN ARKASINDAN

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Şehrimizin yetiştirdiği ve hakikaten dünya çapında üne sahip folklor uzmanı Bahri Ertek'in kaybından dolayı  büyük bir üzüntü içindeyim. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve dünyadaki dostlarına başsağlığı diliyorum.

Devamlı olarak kalbi Çorum sevgisi ile atan bu değerli hemşehrimiz ile  bir kaç defa Ankara ve Çorum'da karşılaşmama rağmen yakın bir arkadaşlığım yoktu ama kendisini Çorum'a hizmet için çırpınan bir dış Çorumlu olarak yakinen takip ve taktir ediyordum.

Yazılarımda ben dış Çorumluyu yurt içinde ve dışında kendi başlarına Çorum için bir şeyler yapabilmek için çırpınan insanlar olarak tanımlıyorum.

Evet, Bahri yıllardan beri Çorum'u, Çorum ve genelde Türk Folklorünü tanıtmak için çırpındı durdu. Japonlara Çorum Folklorünü öğretti. Onları Çorum'a bir çok defa getirdi. Kendisi sık sık oraya gitti. Yanlız Japonlara öğretmedi, tüm dünyaya Çorum'u sevdirdi ve Çorum Folklorünün nasıl oynandığını öğretti. İsviçre'de yaşamasının getirdiği imkanlarla Çorum ve Çorum folklorü dünyaca tanınmasını sağladı.

*     *     *

Bilgisayara girdiğimde Bahri Ertek hakkında 9040 haber olduğunu gördüm. Bunlardan faydalanarak kısaca kendisi hakkında sizlere bilgi vereceğim; 1943 yılında Çorum'da doğdu, 1962 yılında folklore başladı, Çorum Halk Eğitim Merkezinde 1962- 1968 yılları arasında folklor öğretmenliği yaptı, 1968 yılından itibaren Ankara'da yaşadı, Ankara'da TUFAK,Turizm Folklor Araştırma Kurumu Derneği'nde yönetici olarak çalıştı, bu görevi vefatına kadar  devam etti. TUFAK ile 45 yıldan beri yüzden fazla folklor festivaline folklorcü ve yönetici olarak katıldı, 1977 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu'na uzman olarak girdi ve 1985 yılına kadar uluslararası organizasyonlara katıldı, 1982 yılında İsviçreli folklor eğitmeni Dorette Endenburg ile evlendi ve 1985 yılında İsviçre'ye taşındı, eşi ile birlikte kurdukları ANADOLU isimli organizasyon ile 1986 yılından beri Türkiye'de folklor seminerleri tertipledi ve folklor turları düzenledi, Türkiye, İsviçre, Almanya, Japonya, Hawai ve İtalya'da Türk folklorünü öğretti ve seminerler organize etti. 

*     *     *

Bahri Ertek, şehrimizdeki son faaliyetini bu sene Ağustos ayı başında gerçekleştirdi. Hitit Gençlik Topluluğu tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi tarafından kabul edilen bu projenin adının “Güneş Gölge Arıyor” olarak seçilmesinin nedeni başkenti Hattuşa olan ve Hitit Medeniyeti'nin önemli sembollerinden Güneş Kursu'ndan esinlenmesidir. Proje ile 4 farklı ülkeden(Litvanya, İtalya, Polonya ve Türkiye ) 35 genç bir araya gelerek, birbirlerinin kültürlerini, halkoyunlarını ve ilimizin tarihini öğrenme imkanı buldular ve projenin son günü ise katılımcılar öğrendiklerini Çorumlulara sundular. Çorum'a gelen gençler projenin ana teması olan Hititlerin başkenti Hattuşa ile Alacahöyük'teki ören yerlerini de gezdiler.

*     *     *

Yaz tatili dönüşümde,“Güneş Gölge Arıyor” adlı proje ile ilgili haberleri okuyunca  “ASSOS'TA FELSEFE GÜNLERİ” gibi Çorum'da “HATTUŞA'DA HİTİT GÜNLERİ” tertiplenmesi önerimi hatırladım. Bu önerimde Hitit Üniversitesi'nin yöremizin bilimsel açıdan incelenmesinin ve tanıtımına katkıda bulunmasının zorunlu olduğunu, bünyesinde bulunan ''Hitit Uygarlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi’' öncülüğünde ayrıca üç yılda bir yapılan ve bugüne kadar sekiz defa gerçekleştirilen “Uluslararası Hititoloji Kongreleri”nden edinilen bilgi ve tecrübelerle Hitit Medeniyetinin daha da tanıtılması için Hitit Üniversitesi’nin tüm tesislerinin boş olduğu yaz aylarında “HATTUŞA’DA HİTİT GÜNLERİ” isimli faaliyetin başlatılmasını önermiştim.

Bahri Ertek'inin bu projesinin destekleyen Avrupa Birliği imkanlarından faydalanarak bu  önerimin gerçekleştirilmesini Rektörümüz Prof.Dr. Reha Metin Alkan ve Bahri Ertek'ten istemeyi düşünürken vefat haberini aldım. Sayın Rektörümüzden ve şehrimiz yetkililerinden bu önerimi dikkate almalarını temenni etmekteyim. Belki de böyle bir gelişme rahmetli Ertek'in isminin de yaşatılmasına imkan verebilir.

İstanbul, 14 Ekim 2013

-Ahmet Samsunlu,''DIŞ ÇORUMLULAR'', Çorum Haber, 26.07.2010

-Ahmet Samsunlu, ASSOS’TA FELFESE GÜNLERİ – HATTUŞA’DA HİTİT GÜNLERİ, Çorum Haber, Çorum Hakimiyet, 05.06.2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@