17.09.2015, 00:18 1490

ÇORUM MÜZESİ İLE İLGİLİ BİLGİLER VE RİCAM !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

-11 Aralık 2014-
Bir önceki yazımda, “Müze… Müze… Müze… diye tempolu kalabalık sesleri” sayesinde, Çorum’a müze kurulmasının sağlandığını ve bu kapsamda, Antalya Müzesi’nin projesinin küçülterek Çorum’a uyarlandığını anlatmıştım. 13 Ekim 1968’de hizmete açılan ve aşağıda fotoğrafı görülen Çorum Müze binasının çatısız olmasının nedeni Antalya’da uygulanan projenin Çorum için uygulanması olduğunu belirtmek gerekir.Bu Müze binası Çorum Erkek Sanat Enstitüsü bahçesinde tahsis edilen 3000 m2 alan üzerinde inşa edilmişti. Aşağıda görülen krokide yıkılan binanın yeri belirtilmiştir.Çorum sınırları içerisinde bulunan ve dünyanın tanıdığı Alacahöyük ve Boğazköy müzeleri ise 1975 yılında Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne bağlıydı. Çorum Müzesi lokal bir müze konumunda idi. Bu arada Ankara Medeniyetleri Müzesi’ne bağlı olan Gordion Müzesi'nin soyulmasını fırsat bilerek, aynı akıbetin Alacahöyük ve Boğazköy müzeleri için de oluşabileceği gerekçesiyle bu müzelerin, İller İdaresi Yasası gereği Çorum Müzesine bağlanması teklifinde bulunuldu ve Genel Müdür Hikmet Gürçay ikna edilerek Çorum Müzesi’ne bağlanmaları sağlandı.
Ahmet Ertekin’in belirttiğine göre binası ilin kültürel potansiyeline hiç yakışmıyordu. 1977 yılında Cumhuriyet Müzeleri Müdürü Mustafa Süel’in katkılarıyla birçok eksik tamamlandı. Müze binasına çatı yaptırıldı. Bahçedeki eser teşhir portiklerinin etrafını duvarla çevirterek gecekondu yöntemiyle olsa da yönetim mekan ihtiyacı karşılandı.
1986 yılında Vehbi Dinçerler’in bakanlığı döneminde boş duran bugünkü Müze binası Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Kültür Bakanlığına devir edildi. Ahmet Ertekin bu konuda, “böylesi bir bina devri milli eğitimde hiç yaşanmamış” demektedir. Ben bu konunun gerçekleşmesini, kendisini yakinen tanıdığım Bakan Vehbi Dinçerler’in eşinin uzun yıllar Çorum Lisesi’nde İngilizce öğretmenliği yapmış olmasına ve Çorum’a yakınlık duymasına bağlıyorum
Çorum Müzesi için bu tahsisin yapılması nedeniyle daha büyük bir binaya kavuşmanın mutluluğu yaşanırken yangın sürprizi ile karşılaşıldı. Onarım projesi ve restorasyonu beklenirken bina büyük bir ihtimalle sigara içen öğrencilerin attıkları izmaritler nedeniyle yıllarca mazot emdirilmiş ahşap döşemelerin tutuşması sonucu 1988 yılında yandı. Fotoğrafta görüldüğü gibi sadece taş duvarlar ayakta kaldı.Özet olarak 1986 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nca devir alınan bina 1988 yılında yangın geçirmiş ve 2003 yılında Yeni Çorum Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.
Müzelerin; eski kültürlere, sanata, insan emeğine saygı ve vefanın yansıtıldığı kuruluşlar olduğuna bir defa daha dikkat çekerek, eski yıkılan müze arsasının tekrar ek Müze binası yapılmak üzere Kültür Bakanlığına devrini ilgililerden rica ediyorum.
İstanbul, 10 Aralık 2014
Kaynak: -Ahmet Ertekin, ‘’ Sıhhat Mektebinden Müzeye’’, Çorum Müze Binası’nın 100. Yıl Kutlama Etkinlikleri ile 5. Çorum Kazı ve Araştırmalar Sempozyumu, 28-29 Kasım 2014, Çorum
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@