16.12.2010, 00:00 239

ÇORUM KURUCU MECLİS ÜYELERİ NASIL BELİRLENDİ?

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu yazımı yazmama , Çorum Haber gazetesi köşe yazarı değerli Dr.Ali Emiroğlu'nun ''İktidarlar Anayasa Yapmıyorlar'' başlıklı yazısında Kurucu Meclis üyelerinin Çorum'da nasıl belirlendiği konusunu ele alması neden oldu. Bu konuda ben de bazı duyumlar almıştım ama yazılı olarak bir açıklamaya hiç rastlamamıştım. İlk önce yazının bu hususlarla ilgili kısmını bilginize sunacağım ve kendi duyduklarımı da daha sonra anlatacağım.

Sayın Emiroğlu yazısında,

''Kurucu meclis üyeleri hangi usulle teşekkül ederse etsin, daha az sayıda oldukları için daha tarafsız kişilerden teşekkül edebiliyor. Bu kurucu meclis seçimlerinden birisinde, Çorum'da benim de fikrime müracaat edilmişti.

30'a yakın kişi, genel olarak partisiz, fakat partili olup ta daha uyumlu insanlardan teşekkül ettirilmişti. Zamanın valisinin odasında ve açık olarak oylama yapılmıştı.Her üye oya konmuş, üzerinde tartışmalar yapılmış ve kurucu meclis üyesi, bu otuz kişiye valinin odasında seçtirilmişti.Vali kurula başkanlık etmişti ama, hepimizin önünde, zamanın sayın valisi, hiçbir şeye karışmamıştı.

Herkesin gözü önünde olan bir işte, doğru duruken, kimseye iftira edecek haliniz yok ki. Bu 30 kişiyi de, yine istişare yoluyla, sayın Vali tesbit etmiş bulunuyordu.''

*     *     *

Bu konuda bildiklerimi ben de ilaveten bilginize sunmayı istiyorum.

Kurucu Meclis hakkındaki kanun 30 Haziran 1981 tarihinde çıkarıldı. Bu kanuna göre Kurucu Meclis’in iki organı vardı.

Birincisi, 160 kişiden oluşacak Danışma Meclisi, İkincisi, beş kişiden oluşan Milli Güvenlik Konseyi.

Danışma Meclisi'nin 160 üyeden oluşması ön görülmüştü. Danışma Meclisi'nin 40 üyesi doğrudan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarafından atanırken, geriye kalan 120 üye de, valiler tarafından önerilen 360 aday arasından yine MGK tarafından seçildi. MGK tarafından atanacaklarda yüksek tahsil şartı aranmaz iken, valiler tarafından önerileceklerde yüksek tahsil şartı aranıyordu.

Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği’ne ve il valiliklerine 11 bin 640 kişi Danışma Meclisi üyeliği için başvurdu. Kesin bir bilgiye sahip olmamama rağmen valiliklere başvuranların sayısının 8 bin civarında olduğu belirtiliyordu. Konsey, illerden valiler tarafından bildirilen 360 kişinin arasından 120 kişiyi şehirlerinin temsilcisi olarak seçti, geriye kalan 40 üyeyi ise doğrudan kendi belirledi.

Danışma Meclisi üyeliğine müracaat edildiği ve belirlendiği dönemde Çorum Valisi Ahmet Nazif Demiröz idi.

Benim duyumlarıma göre kendisi Çorum ili Danışma Meclisi üyeliğine başvuran 68 kişi arasından belirli sayıda adayı belirleyerek, bu adayları Çorum ve ilçelerinde faaliyet gösteren odalara ve önemli kuruluşlara takdim etmiş ve oylattırarak bir değerlendirme yaptırmıştır. Sayın Emiroğlu'nun verdiği bilgiye göre belirli sayıda aday ilk önce valilikte yapılan toplantıda belirlenmiştir.

Bu çalışmalar sonunda Vali tarafından belirlenen 6 aday MGK'na Ankara'ya bildirilmiştir. Bu adaylar arasından sayın Avni Şahin ve ben Çorum Danışma Meclisi üyeleri olarak seçildik. Diğer 4 adayın ve başvuran 66 kişinin kimler olduğunu halen bilmiyorum. Belki kalkınmış ülkelerde olduğu belirli bir süreden sonra bu belgeler açıklanırsa bilgi sahibi olabiliriz.

*     *     *

Kurucu Meclis'in bir organı olan Danışma Meclisi 23 Ekim 1981 günü göreve başladı.Bu meclisde ben Bütçe ve Plan Komisyonu üyeliği yaptım.15 Temmuz 1982 tarihinde İmar ve İskan Bakanı olunca, hükümet üyelerinin Danışma Meclisi üyeliğini devam ettiremeyecekleri kararı nedeniyle bu görevimden istifa ettim.

*     *     *

Sayın Emiroğlu'na geçmişi aydınlattığı için teşekkür ediyorum.Ben de bu yazımla tarihe bir ışık tuttuğuma inanıyorum.Bu gibi konularda bilgi sahibi olanların da sayın doktor gibi bildiklerini açıklamalarını rica ediyorum.

İstanbul, 15 Aralık 2010

 

Dr. Ali Emiroğlu, ''İktidarlar Anayasa Yapmıyorlar'', Çorum Haber, 4 Mart 2010

''12 Eylül Fermanı'', Zaman gazetesi,13.9.1999

Vikipedi, özgür ansiklopedi

www.anayasaplatformu.net/s/ anayasa-nedir-ne-degildir
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@