08.11.2013, 00:00 746

ÇORUM KÖKENLİ BİLİM ADAMLARINDAN BİRİ DE PROF.BAHRİ SAVCI’DIR

Salim SAVCI

Salim SAVCI2Kasım tarihi; Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinde okuyanlar ile Çorum ili Osmancık ilçesi Çampınar köylüleri ve Savcı’lar ailesi için unutulmayan bir gündür.

Sağlığında ve ölümünden sonra ‘Hocaların Hocası’ diye anılan Anayasacı Prof. Bahri Savcı 1914 yılında babasının memuriyeti dolayısıyla Sındırgı’da doğdu, ama Gönen’de büyüdü. 83 yaşında 2 Kasım 1997 yılında İstanbul’da hayata gözlerini kapattı. Mezarı İstanbul’da Küçükyalı’dadır. 

Prof. Bahri Savcı, Osmancık’ın Çampınar köyünde yaşayan 1950 yılında 95 yaşında ölen gazi Mehmet Savcı’nın Gönen’de yaşayan kardeşi Ormancı Halil Savcı’nın ikinci oğludur. Yani Prof. Bahri Savcı’nın kökeni Çorum’ludur. Babası Ormancı Halil Savcı, ağabeyi Mehmet Savcı’yı çok sevdiği için oğlunun adını Mehmet Bahri Savcı koyar. Nedense herkes Hocaların Hocasını Prof. Bahri Savcı diye tanıdı ve tanıyor.

Prof. Bahri Savcı’nın yaşam öyküsünü “Kim Kimdir?” Ansiklopedisinin 48-53. sayfalarından, bir de Ankara Gül Yayınevi’nin yayımladığı “Savcı’ların Soyu” kitabından öğrenebilirsiniz. 

Prof. Bahri Savcı, sosyal alanın güzide insanlarından birisidir. 

Çağdaştır. Bilimsel düşünür. Bilimin siyasal yanını bilen ve siyasal bilimleri meslek seçen bir kişiliğe sahiptir.

Eserlerinde geçmişi, bugünü, geleceği dile getirir. Tüm insanlarımızın bu üçlüyü bilmelerini savunur. İnsanları düşündürür. 

Sözcüğün anlamında laik idi. “Laiklik Adına Düşünceler” eseri bugün de, gelecekte de ders alınabilecek bilimselliği olan bir eserdir.( Yayınlayan: Ankara Gül Yayınevi- Salim Savcı) 

Prof. Bahri Savcı’nın bir özelliği de geçmişe ait bilgileri o zamanın diliyle, bugünü ve geleceği de öztürkçe olarak vermesiydi. 

Daima yeniliğe açıktı. Katıldığı toplantılarda daha çok gençleri konuşturur, onlardan ilham alırdı. 

*     *     *

Prof. Bahri Savcı’nın babası Gönen’e yerleştiği için Gönen’li Prof. Bahri Savcı’yı Gönen’li sayar. Hatta sahip çıkar. Çorum’da da, Prof. Bahri Savcı’ya sahip çıkanlar vardır. Birisi babasının köyü Çampınar, ikincisi basından Çorum Haber ile Osmancık Haber gazeteleridir.

Çampınar köyü Prof. Bahri Savcı’ya gerçekten sahip çıkıyor. Şöyle ki:

•Çampınar Prof.Bahri Savcı İlköğretim Okulunun ikinci katını yaptırarak.

•Çampınar Prof. Bahri Savcı Kütüphanesini kurup 6000 kitap ile yaşatarak.

•Çampınar’da Prof. Bahri Savcı Çam Fidanlığı kurarak.

Ne yazıktır ki; Çorum’umuz böyle bir evladının varlığını bilemiyor. Çampınar’lılar ise tüm Çorum’luların Prof. Bahri Savcı’ya sahip çıkmasını diliyor.

*     *     *

Rahmetle andığım Prof.Bahri Savcı, benim okumamı sağlayan velimdir. Ben ondan aldığım azimle 90 yaşımda olmama karşın, öğrencilere danışmanlık yapabiliyorum Her Çorum’lunun da Prof. Bahri Savcı gibi bir öğrencinin veliliğini kabul etmelerini içtenlikle diliyorum.


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@