İleri sürülen gerekçeler ne olursa olsun, ben, nüfus kaydında “Yeniyol Mahallesi” yazan bu kentin bir evlâdı olarak, Çorum’un havaalanını çoktan hak ettiğini biliyorum. Bildiğim bir şey daha var; Çorumlu, dişiyle-tırnağıyla başlattığı sanayileşme hamlesini sonuca ulaştırabilmek, yani “sanayi kenti” olabilmek için, havaalanına ve demiryoluna mutlak ihtiyaç duyuyor.

Çorumlu sanayici ve işadamı, yurt içinden-dışından iş ilişkisi içinde olduğu önemli şahsiyetleri Çorum’a getirmek istediğinde, “havaalanı eksikliği” nedeniyle olumsuz yanıt alıyor. Açıkçası dışa açılamıyor. Açılsa da, bir yanıyla yetersiz kalıyor. Bu yüzden Çorum, kimbilir kaç yatırımı, kaç işbirliği fırsatını kaçırdı.

Belki bu yüzden, Çorum’daki kurulu tesisler, hak ettiği ölçüde değer artışına ulaşamıyor. Belki de bu yüzden, Çorum’un gözünün nuru nice tesis, üretimini durdurmak zorunda kalıyor, kapanıyor.

Oysa, dünyada, finans sıkıntısına girmiş tesisleri rehabilite edip ayağa kaldıran, yabancı ortak bulan ya da yurt dışından büyük firmalara pazarlayan, dolayısıyla üretimin ve istihdamın sürmesini sağlayan o kadar çok uzman kuruluş var ki…

Biz, 260 bin kent nüfusuyla ve ilçelerinin potansiyeliyle, yurt dışında yaşayan onbinlerce hemşehrisiyle, Çorum’un havaalanını hak ettiğine olan inancımızı yıllardır Çorum halkıyla paylaşıyoruz ve olumlu karşılık alıyoruz.

1960’lı yıllarda Kıbrıs olayları başlayınca ABD ambargosu ile karşılaşan Türk Milleti, nasıl kendi çıkarma gemisini kendisi yaptıysa, donanmasına nice savaş gemileri kazandırdıysa ve 1974 Barış Harekatı’yla Kıbrıs Türkü’nü Rum mezaliminden kurtardıysa, Çorumlu da, Başbakan’ın izninden yola çıkarak kendi havaalanını kendisi yapar, Çorum’un geleceğini kurtarır.

Şuna da adım gibi eminim, havaalanı ile birlikte Çorum ekonomisi uçuşa geçecektir. Çorum, 500 bin kent nüfusu ve 80 bin üniversite öğrencisi hedefine doğru, yani nitelikli büyümeye yönelik çok büyük adımlar atmaya başlayacaktır. Yüksek Hızlı Tren ve demiryoluyla yük taşımacılığı da, söz verildiği gibi 2023 yılına kadar gerçekleşirse, Çorum, yeniden “Anadolu Kaplanı” ve ülkemizin “parlayan yıldızı” olarak adını zirveye yazdıracaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Çorumlu 2017-10-07 01:08:52

Sayın yolyapar sizin ve gazetenizin gösterdiği bu duyarlı çorum sevdalısı duruşu diger çorum gazeteleri göstermiyor anlamak mümkün değil çorum yazılı basınıı bu konuda birlikteligini göstermeliki elimiz güçlensin oluşturduğunuz bu duyarlılığa katkı saglamalılar

Avatar
Polat 2017-10-07 02:00:56

İnşAllah Mehmet abi bu senin başarındır en çok sen mücadele ettn saol varol ben inanıyorum ki ahlatçl abimiz bu işide başarr benim üzüldüm nokta Ahmet ahlatçl abimiz in çağrı sına en çok destek olması gereken bu ilin valisi tso belediye başkanı külcü den hiç birinden destek gelmedi onları şiddetle kınıyorum demek yalanmış başaranhıncalda da yapabiliriz diyordu hiç destek olmuyorlar külcüde hiç sesi çkmadı maşını bile bağaşlarım diyenler var ama onlarıda affetmeyecek çorumlular

Avatar
Rüştü ÇAĞLAR 2017-10-07 07:46:06

Sayın Mehmet Yolyapar abi bu işin peşini bırakma her gün yaz kamuoyunda büyük bir destek var ama hava alanını kullacak olanlar sessiz bunu anlamak mümkün değil sokakta ki vatandaş istiyor sa bu iş olur . Abi bu iş olur Başbakan müsade etmiş büyüklerimiz daha kimden icazet bekliyor. Bu memlekette bir Adnan Türkoğlu daha lazım galiba ama Sayın Ahmet Ahlatçı bu işi çözer.Her şey daha güzel daha yaşanılır bir Çorum için. İnsanların şunu görmesi lazım artık kalkınma ve ilerleme için teknoloji ve ulaşım şart bakın Çorum da doğup büyüyüp büyük şehirlere okumaya giden çoçuklarımızın hiç biri geri dönmüyor orta halli bir Anadolu şehri olduk kaldık Üniversitemiz de Çorum’a yeterli katkıyı vermiyor daha kampüs sorununu çözemedik yine aynı örnek olacak Yozgat’a gidip Üniversite Kampüsüne bir bakın insan imreniyor keza Bayburt’ta yapılan üniversite kampüsü akıllara ziyan ama Çorum’a gelince hep bir bahane var yazık oluyor Çorumumuza .Mehmet Yolyapar ve Ahmet Ahlatçı abilerimize tam destek her şey Çorum için her şey Vatan için. Saygılarımla.

Avatar
saban 2017-10-07 10:00:25

memet abimizgibigi vatansevervarken buisolur merzifona yurbangitmiyelim buyolun çalışmayacağını bilerek niyeisrarediliyor anlamlsdegiliz kendi yerimiz tarihidestekvar iscilerimiz maslnlveriyor dahaneyapslnlar vekillerimizi bekliyoruz destekolsunlar

Avatar
Sungurlu’dan 2017-10-07 12:12:50

Havaalansız Çorum ayağı kırık bir insan gibidir, hiçbir spor yapamaz, gelişimini tamamlayamaz.

Avatar
osman han 2017-10-07 12:41:34

önceki Belediye başkanlarımızdan Prof.Dr.A.Ersoy "Çorum Dünyanın Merkezidir" derdi. Çorumluya bir hedef, göstermişti. Dünyayla entegre olmak, dünyaya açılmak. Bu hedefe ulaşmak için de havalimanı gerekliydi.Bu konuda yaptığınız çabaları tüm Çorumlu hemşehrilerim takdirle görüyor Mehmet Bey. Çabalarınız inşAllah boşa gitmeyecektir.

Avatar
Mustafa 2017-10-07 13:26:48

bu işe emeği geçen herkese çok teşekkürler. havaalanı demek, medeniyete bir adım daha yaklaşmak demek. havaalanı demek, ihracatın uçuşa geçmesi demek. ancak havaalanı tek başına yetersizdir, bununla birlikte mutlaka limanlara çıkan bir yük treni demiryoluna ihtiyaç elzemdir. zira hammadde girişi ve ihracat için nakliye problemi vardır çorum'un. tırla yapılan nakliye çok yüksek rakamlara malolmaktadır. sanayicinin maliyetleri düşürmesi için yük trenine de ihtiyaç vardır. ama terör besleyen illere yapılan havaalanlarına karşın, şehit veren, devletten hep alan değil devlete hep veren bir şehir olan Çorum'a devlet ricalimizin gösterdiği bu umursamaz tavrı sayın milletin vekillerinin iyi anlatması lazım. yoksa mecliste parmak vekilliği yapmanın millete bir faydası yoktur. vekillerimize ne faydası var onu Allah bilir.

Avatar
Ali Uzunhançerli 2017-10-07 16:34:54

Sayın Yol Yapar Kampanya başlatalım ..sivil toplum kuruluşlarından komisyon oluşturulup her şey ÇORUM için çalışma başlatılması dileğiyle çalışmalarının devamını gönülden destekliyorum...

banner251