Çorum Haber Gazetesi, 17 Eylül 2016 günü 31 yaşını bitirip 32’ye bastı. Gazetenin kurucusu Sayın Mehmet Yolyapar Ağabeyimiz ise, meslek yaşamında, dile kolay, 46 yılı geride bıraktı, yarım asıra az kaldı! “Nice yıllara…” derken, ben de arşivimdeki “Çorum Haber Dosyası”na uzanıyorum.
Belleğimde de anılar canlanmaya başlıyor dosyayı açarken… Benim Çorum Haber’in okuru oluşum 90’lı yılların başlarına rastlıyor yanlış anımsamıyorsam. Sonraki yıllarda ise gazeteye abone olmuştum. Yaşamımın Ankara ile Çorum arasında mekik dokurcasına geçen o yıllarında, gazetem Ankara’ya posta ile gönderilirdi. Çorum’da olduğum günlerde ise Sevgili Leyla (Kerman) Kardeşimize uğrayıp alırdım. Daima iyilikle, güzellikle andığımız Mustafa (Yolyapar) Kardeşimiz ile de karşılaşırdım sık sık Çorum Haber’in bürosunda. Şimdi derin bir özlem ve hüzünle anmaktayım o günleri…
Çorum Haber dosyasındaki gazeteleri karıştırıyorum… Yalnızca “ÇORUM HABER” logosu kırmızı olan, siyah-beyaz baskılı 6 sayfalık gazetelere bakınca, Çorum Haber’in bugünkü baskı kalitesi karşısında kalakalıyorum! Gerçi, o günlerde de gazetenin baskısı, olabilenin “en iyisi” idi. Zamanla neler, nasıl değişmiş!..
90’lı-2000’li yılların haberlerine göz atıyorum Çorum Haberlerde… Kamuoyu oluşturmak üzere yapılanlar… Çorum’un sorunlarına parmak basılıp çözüme ulaşıncaya kadar izlenmesi… Gereken yerde, durumda uyarılar, övgüler, yergiler… Ulusal günlerimizde günün öneminin vurgulandığı, çok sayfalı baskılar, şimdiki gibi… Kültüre, sanata verilen önem…
Sonra, benim gazetede en ilgiyle okuduğum köşe yazıları… Yazarlar… Çorum Haber ile özdeş saydığımız, yazılarını yirmi yılı aşkın bir süredir aynı ilgiyle okumakta olduğumuz nice saygın büyüğümüz: Salim Savcı Öğretmenimiz, Gülseven Köse Ablamız, Prof. Dr. Ahmet Samsunlu, İsmet Çenesiz, İlhan Çenesiz, Muzaffer Gündoğar, Bahri Güven, Gazanfer Eryüksel… Sonradan Çorum Haber’in yazar kadrosuna katılanlar… Aramızdan ayrılan, yitirdiğimiz büyüklerimizi de saygıyla, şükranla, özlemle anıyoruz: Abdullah Ercan, Tayyar Kerman, Saadettin Malkoç, Dr. Ali Emiroğlu… Onların yazıları, kitapları bizlere emanet artık!..
Bir de, o yıllarda Çorum Haber Gazetesi’nin, Çorum’un bir “kültür merkezi” olması için nasıl önderlik ettiğini düşünüyorum. Dosyadan bu kez Yazılıkaya eklerinden elimde kalanlar çıkıyor: Çorum Haber’in Kültür-Sanat eki “YAZILIKAYA”… İsim babası Sn. Gazanfer Eryüksel olan Yazılıkaya, 1996 yılının Mayıs ayında “GENÇLİK” sayısıyla yayın yaşamına başlamış; ikinci sayısı ise, Çorum için de büyük bir önem taşıyan “ÇEVRE” konusuna özgülenmişti. Sonraki sayıları da, yerelden evrensele uzanan yazılarla, haberlerle… dolu dolu olarak yayımlanmayı sürdürmüştü. Nice zorluklar aşılarak 100. sayıya ulaşmanın mutluluğu, onuru da yaşandı. Severek, beğenerek, ilgiyle okuduğumuz YAZILIKAYA, bir ortak çabanın ürünüydü. Büyük bir özlemle, Yazılıkaya’nın yine yayımlanmasını bekliyoruz, istiyoruz.
Çorum Haber’e emeği geçen herkese gönül dolusu teşekkürlerimizle birlikte Çorum Haber okurlarına Yazılıkaya’nın Kasım-Aralık 1996 / 6. sayısında yayımlanan “Özlediğim Çorum” başlıklı yazımı sunuyorum.
20 Eylül 2016 / ANKARA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol