12.02.2010, 00:00 114

ÇORUM EMİTT FUARINDA !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum basınında da yer aldığı gibi, dün İstanbul'da üç gün sürecek turizm sektörü için büyük önem taşıyan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat  (EMİTT) Fuarı TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı.

Her yıl olduğu gibi Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) olarak bu açılışa benimle, Haydar Ali Öztaş ve eşi Sezin hanım, Salih Karahan ve eşi Sevim hanım, Mehmet Özata, Teoman Ötgür ve Vakıf Müdürümüz Zühal Çırak katıldı.

Çorum standında Sayın Valimiz Mustafa Toprak, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Müze Müdürü, İl Kültür Müdürü, ve kendisi ile birlikte Çorum'dan gelen yetkililerle, yanında İstanbul'da görev yapan Çorumlu kaymakamlar, ÇESİAD Başkanı Mehmet Yıldırım ve arkadaşları da bu güzel girişimin mutluluğunu paylaştık.

Dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yanındaki otellerin, acentelerin, işletmecilerin, girişimcilerin ve turizm profesyonellerinin tatilseverlerle buluşmasını sağlayan EMITT Fuarı’na konuk ülke “Mısır” ın yanında, 60 ülke, 100'ü aşkın il ve ilçe ile 45 bin metrekarelik bir alanda, 8 ayrı salonda gerçekleştiriliyor.

Bir çok il valiliği, belediyesi, sanayi ve ticaret odası ile turizm firmaları ve otelcileri işbirliği içinde katılırken, bizim standımızda yalnız valiliğimiz ve üç firma temsilcisinin katılması beni şaşırttı ve düşündürdü.

EMITT Fuarı ve benzeri fuarlar aracılığıyla şehrimizin ismi uluslararası arenada daha da bilinir kılınabilir. Bu sayede tarihi ve kültürel miraslarımız, doğal güzelliklerimiz, yöresel tatlarımız ve el sanatları gibi memleketimize zenginlik katan tüm unsurlar tanıtılabilir.

Bu dediklerimin gerçekleşebilmesi için yalnız resmi yetkililer değil tüm bu faaliyetten ekmek yiyen ve geçinenler bir arada hareket etmeli ve turizm sektörünün önemine inanmalıdır.

Standımızı da ziyaret eden kendisini tanıdığım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile kısa da olsa konuşma imkanı buldum. Ve kendisinin şehrimize katkılarını rica ettim.

Bütün gün devam eden birlikteliğimiz, akşam da Çorumlu Eğitimci Sanayici ve İş Adamları Dayanışma Derneği'nin (ÇESİAD) verdiği akşam yemeği ile İstanbul Boğazı'nın kenarında Kıyı Emniyeti tesislerinde devam etti.Bu yemeğe fuara gelemeyen çok sayıda Çorumlu da katıldı.

Bu toplantıda, sayın Valimiz Mustafa Toprak'la İstanbul'da faaliyette bulunan vakıf ve dernekler olarak şehrimize daha nasıl faydalı olabileceğimizi ve Çorum’la olan ilişkimizi nasıl  artırabileceğimiz konularını konuştuk.

Valimiz de yaptığı kapsamlı konuşmada anlatılanları değerlendirdi ve dönüşte bunlarla ilgili adımlar atacağını açıkladı.

Şehrimizin geleceğinde büyük önemi olacak turizm sektörü ile ilgili bir değerlendirme yazısı da yazacağım.

İstanbul,12 Şubat 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@