20.01.2017, 00:05 697

ÇORUM EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI DESTEKÇİSİ GAZANFER HARZADIN 

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Sosyal yönü kuvvetli, hayırsever bir insan olan arkadaşımın bu konularda yaptıklarını burada tek tek anlatmam mümkün değil.

Bu yazımda kendisinin Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı ile ilişkisi üzerinde duracağım.

ÇEKVA’nın 21-22 Kasım 1998’de Çorum’da Hitit Üniversitesi’nin kurulmasına destek olmak amacı ile yurt çapındaki 100 Çorumlu öğretim üyesini bir araya getiren Çorum toplantısına İzmir’den gelerek katılmıştı.

ÇEKVA İzmir Temsilciliği kurucuları arasında yer alan Gazanfer’in ÇEKVA ile beni etkileyen ilişkisi Vakfa verdiği destek ve gösterdiği yakınlıktır. Gazanfer,  27 Mart 2011 tarihinde bursiyer öğrencilerimizle bir araya gelmiştir. Çorum’dan çıkan bir bilim adamı ve sanayici olarak öğrencilerimize, örnek alınabilecek kişiliği ile yaşamından kesitler sunmuştur.

Prof.Dr. Gazanfer Harzadın söyleşisinden sonra burs alan öğrencilerle

* * *

Vakfa burs vererek katkıda bulunan arkadaşım hakkında o zamanki ÇEKVA İzmir Yönetim Kurulu Başkanı H. İbrahim Samgar’ın Gazanfer’in vefatı nedeni ile bana gönderdiği mesajı sizlerle paylaşmayı istiyorum.

“Sayın Pof. Dr. Gazanfer Harzadın

Hocamız

Rahmetli sevgili hocamızla ilk tanışıklığımız 2000 yılında İzmir’de Çorum Eğitim Kültür Vakfı ‘nın (CEKVA) kuruluş çalışmalarında başladı. Bizlerin yanında olması Çekva’nın İzmir’de kuruluş çalışmalarının gücüne güç katmıştır. Hocamızı tanımamıza sebep de saygıdeğer büyüklerimiz Çorum’un gurur kaynakları Prof. Dr. Turan Ilgaz ve Pof. Dr. Ahmet Samsunlu hocalarımızdır.

Rahmetli Gazanfer Harzadın hocamızı, İzmir Çekva yaşadığı sürece hiç unutturmayacaktır. Hayır severliği, mütevazı yapısı, iyi dinleyiciliği ve karşısında bulunan kişiye verdiği değerle, naif gülümsemesiyle İzmir’de yaşayan Çorumluların sevgi, saygısıyla hatırlanacaktır.

Gazanfer Harzadın hocamız, 2000 yılında 2016 yılına kadar her yıl birden fazla Çorumlu ihtiyaç sahibi İzmir Üniversitelerinde öğrenim gören gencimize maddi destek veren, paylaşımcı özelliğe sahip şahsiyettir. İzmir Çekva toplantılarında dağarcığında olan özel bilgilerini ve tecrübelerini öğrencilerimizle ve bizlerle paylaşan alçak gönüllü olmasıyla da hiç unutulmayacaktır.

Gazanfer Harzadın hocamız, bürokrasinin zirvesinde yer alması (Zirai Donatım Genel Müdürlüğü, Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Dekanlıkları), öğretim üyeliği, sanayiciliği, kurduğu TARTES firması, Ülkemizde ilk olma özelliğine sahip; Güneş enerjisini günlük yaşantıya, mutfağa sokması, su kültürü ile tarım yapmanın öncüsü olması ile unutulmayacaktır.

Sevgili Pof.  Dr. Gazanfer Harzadın hocam, İzmir’de yaşayan Çorumlarının gönlünde taht kurdun. Ruhun şad olsun, ışıklarda yat. Eşin Prof. Dr. Tülay Harzadın’a, evlatlarına baş sağlığı ve sabırlar dilerim.

Saygılar, sevgiler.

H. İbrahim Samgar

Çekva İzmir Yönetim Kurulu Üyesi"

* * *

ÇEKVA İzmir Yönetim Kurulu üyeleri Mayıs 2016 sonlarında Gazanfer’i firmasında ziyaret etmişler ve Vakfa sağladığı destek için teşekkür ederek hediyelerini sunmuşlar. Bu ziyaretten çok memnun kalan Gazanfer Vakfa desteğini sürdüreceğini de belirtmiştir. Bu ziyaret esnasında çektirdikleri fotoğrafı da sizlerle paylaşmayı istiyorum.

Sağdan sola Hüseyin İşbir ( Başkan),H. İbrahim Samgar (Yön.Kur. üyesi), Prof.Dr. Gazanfer Harzadın, Tanzel Kuşlu (Yön.Kur. üyesi), Salih İşbir( ÇEKVA üyesi)

Yazıma son verirken bir defa daha arkadaşıma Allah’tan rahmet, ailesine, arkadaşlarına ve dostlarına başsağlığı diliyorum.

İstanbul, 19 Ocak2017

Not: Bu vesile ile Gazanfer gibi şehrimizin yetiştirdiği evlatlarının hayat hikayelerinin de yer alacağı bir “ ÇORUM ŞEHİR (KENT) MÜZESİ” kurulmasının gerekliliğine dikkat çekmeyi istiyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@