23.08.2012, 00:00 540

ÇORUM BELEDİYESİ’NİN BENİ MEMNUN EDEN GÜPÜR HAMAMI KARARI !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu ayın başında Çorum mahalli basınında;

“Belediye, gayrimenkul alımı çerçevesinde içerisinde Güpür Hamamı’nın da bulunduğu bölgeyi satın alarak burayı müzeye dönüştürecek.

Konu dün belediye meclis toplantısında görüşüldü. Meclis gündemine ek madde ile gelen konu ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Ulu Camii’nin yanında bulunan Güpür Hamamı ile ilgili daha önce çeşitli sıkıntıların yaşandığını belirtti. Son olarak belediyenin buranın mülkiyetini almayı düşündüğünü söyleyen Külcü, “Bu hamamın mülkiyetiniz almamız durumunda burayı müze yapacağız” haberi yer aldı.

Bu habere ve karara ben çok sevindim. Bu karar için Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye bir Çorum sevdalısı olarak teşekkür ediyorum.

Yeni Hamam’ın sahibi olan bir ailenin evladı olarak her zaman Çorum’daki hamamların durumu ile ilgilendim. Ayrıca bir bilim adamı olarak öncelikle hamamımız hakkında hazırladığım tebliğleri yurt içinde ve yurt dışında sundum. Bu kapsamda Çorumda bulunan hamamlardan da bahsettim.

Bu tebliğlerimde ve köşe yazılarımda, Çorum Merkez’de bulunan iki hamamın (Güpür Hamamı ve Çavuş Hamamı) kaderine terk edilmiş olmasından bahsettim ve üzüntümü dile getirdim.

Bu sene Haziran ayı başında Çorum’da bulunduğum günlerde Güpür Hamamı ne halde diye oraya gittim. Ben Hamamın durumunu incelerken beni gören Ulu Cami İmamı Hasan Kestek ve Asım Hafız'ın torunu Kemal Yücel, beni çay içmeye davet ettiler .Fotoğrafda görülen içinde ağaçların büyüdüğü yıkık hamam yapısının önünde oturduk ve sohbet ettik.

Sohbet esnasında böyle tarihi bir yapının yıkılmaya bırakılmasından duyduğum üzüntüyü dile getirdim. Hasan hafız ve arkadaşı da aynı görüşte idiler.

50’li yıllarda Demokrat Parti’de aktif siyaset yapan Enver ağa ve eniştesi tarafından çok güzel bir şekilde çalıştırılan bu hamam, romanlara konu olabilecek nedenlerle bu hale düştü.

Belediyemizin burayı satın alması şehrimiz için büyük bir kazanç olacaktır. Burasının bir müze olması ise şehrimizin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. Bir şehirde ne kadar çok müze varsa o şehir o kadar kalkınmış olarak kabul edilmektedir. Avrupa’da ziyaret ettiğim şehirlerde o kadar çok müze vardı ki, tahmin edemezsiniz. Barcelonada 52 müze vardı.

Bilindiği gibi, turistler şehirlerde yaşatılan eski yapıları görmek isterler ve ziyaret ederler. Tarihi Kentler Birliği üyesi olan Çorum Belediyesi, ülkemizde birçok güzel örneği olan ve çok ziyaret edilen tarihi şehirler arasına Çorum’u muhakkak sokmalıdır.1436 yılında inşa edilen Güpür Hamamının satın alınması, böyle değerli bir eski eserin korunması ve müze yapılması, bu yolda atılan önemli bir adımdır. 

Bu kararı alan Belediye Başkanımıza, Belediye Meclisimize ve tüm emeği geçen Belediye mensuplarına teşekkür ediyor ve şehrimizin turistik değerini artıracak benzeri kararlarını bekliyorum.

Dörttepe- Bodrum,

22 Ağustos 2012


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@