25.03.2019, 00:05 317

ÇORUM BELEDİYE BAŞKAN VE MECLİS ÜYELERİ ADAYLARINA PROJE ÖNERİLERİM (II)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Uzun bir süreden beri ÇORUM HABER gazetesindeki bu köşemde yazılar yazıyorum. Bu yazılarımın bir kısmında da Çorum’un kalkınmasına ve gelişmesine faydalı olacak konulara yer veriyorum.

31 Mart tarihinde yapılacak yerel yönetim seçimlerine kadar bu yazılarımdan bazılarını adayların bilgisine ve değerlendirmesine Çorum’u seven ve Çorum’a hizmet eden bir bilim adamı olarak sunmayı istiyorum.

* * *

Tüm yazılarımda şimdiye kadar devamlı dile getirdiğim gibi Çorum merkezinin turistler için çekici hale getirilebilmesi için tarihi kıymeti olan eski eserlerin korunması ve yaşatılmasının çok önemlidir.

Geçmiş yıllarda şehrimizin çeşitli eski eser niteliğindeki; Velipaşa Oteli ve Hanı, Güpür Hamamı, Karakol Binası ve Çorum Kalesi ilgili birçok yazı yazdım. Son yıllarda restorasyon gören Velipaşa Camii, Velipaşa Konağı ve Karakol Binası’nın bulunduğu bölgenin yapılacak bir proje ile şehrimizin eski dokusunun bir örneği olacak şekle getirilmesi konusu da yazılarımda yer almıştı. Ayrıca geçmişte Çorum’daki yaşamın birer göstergesi olan eski tarihi evlerin korunmasının ne kadar önemli olduğunu yazılarımda vurguladım.

* * *

Velipaşa Oteli ve Hanı

Bu tarihi eser Belediyemizin yerinde bir girişimi ile çürüyüp yıkılmaktan kurtarılmış olup restore edilmektedir. Vakıflar İdaresi ve Velipaşa Vakfı mütevellisinin, Velipaşa Oteli ve Hanı’nı Belediye’ye turistik gaye ile kullanılması için uzun süreli tahsis etmeleri sayesinde bu yapının canlandırılması mümkün olmuştur.

Bu restorasyon bittiği zaman, burasının Tokat’ta bulunan Yazmalı Han gibi merkezi turistik bir yer olacağını düşünüyorum. Bu nedenle seçimlerden sonra bu yapının restorasyonunun hızla bitirilmesi sağlanmalıdır.

Velipaşa Oteli ve Hanı

* * *

Güpür Hamamı

Geçmişte Belediyenin Güpür Hamamı’nı satın almak için girişimlerde bulunduğunu fakat mal sahipleri ile anlaşamadıklarını biliyorum. Aşağıda fotoğrafta görüldüğü gibi 1400’lü yıllarda inşa edilmiş olan bu hamam, uzun süreden beri kaderine terk edilmiş bulunmaktadır.

Yeni seçilecek Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi üyeleri Güpür Hamamını yok olmaktan kurtarılması için adımlar atmalıdırlar.

Güpür Hamamı

* * *

Karakol Binası

Velipaşa Konağı yakınında bulunan 128 yıllık eski karakol binasının restorasyonu tamamlanmasına rağmen öngörüldüğü gibi bina halen aile eğitim merkezi olarak hizmete girememiştir.

Şehrimizdeki önemli tarihi eserlerden biri olan bu yapının biran önce açılmasını yeni seçilecek Belediye yetkilileri sağlamalı ve burayı kısa sürede Çorumluların kullanımına sunmalıdırlar.

Karakolun eski terk edilmiş hali

Belediyece yaptırılan restorasyon sonucu karakolun yeni hali

* * *

Çorum Kalesi

Bir zamanlar içinde ailelerin yaşadığı bu tarihi yapı Belediyemiz tarafından kamulaştırılmış ve burada yaşayanlar evlerini boşaltmışlardır. Hazırlanan proje uzun bir süreden beri Kültür Bakanlığı, Kültür Varlıkları Kurulu’nda beklemektedir.

Bu projenin seçimlerden sonra yeni başlayacak dönemde onaylanması sağlanarak Kalenin öngörülen şekilde şehrimizin turizmine katkısı sağlanmalıdır.

Çorum Kalesi

* * *

Çorum için yeni bir tarihi bölge

Bugün tanınmış tüm turizm kentlerinde tüm dokusu ile ziyaretçileri çeken bölgeler bulunmaktadır. Yüksek tahsilimi yaptığım Hannover şehrinde de aynen korunmuş eski şehir (Altstadt- oldcity) bölgesi bulunmaktadır.

Hannover’de aynen korunmuş eski şehir

Çorum’da da böyle bir bölgenin yaratılabileceğine inandığımda yazılarımda hep belirtmiştim. Ben daha çok Alaybey Sokağı’nın buna uygun olduğunu düşünüyordum. Zaman içinde bu bölgedeki eski evler ve yapılar yıkıldı ve yerlerine betonarme çok katlı binalar yapıldı. Bunu görünce diğer bir alternatif olarak Velipaşa Camii, Velipaşa Konağı ve Karakol Binası’nın bulunduğu bölgenin bu düşünceme uygun olduğunu gördüm ve konuda da yazılar yazdım.


Velipaşa Camii ve Velipaşa Konağı

Aşağıda Çorum İmar Planı’nda görüldüğü gibi Velipaşa Camii, Velipaşa Konağı ve Karakol Binası’nın bulunduğu bölgenin önemli bir kısmı kamulaştırılmış (turuncu alanlar) bulunmaktadır. Bu bölgenin civarında Belediye, ekonomik imkanlara kavuştuğunda kamulaştırılacak alanlar(pembe alanlar) da öngörülmüştür. İleride bu bölge bir bütün olarak ele alınmalı ve Hannover şehrinde mevcut olan görünümü sağlayabilmek için diğer binaların dış yüzeyleri Velipaşa Konağı ve Karakol Binası’nda olduğu gibi eski inşaat tarzına göre kaplanarak turistlerin ilgisini çeken bir yer haline getirilmelidir.

 Çorum Belediyesi’nce Kamulaştırılmış Alanlar

 Çorum Belediyesi’nce İleride Kamulaştırılması Düşünülen Alanlar

* * *

Çorum’da yanmış ve kaderine terk edilmiş birçok ev bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan ve aşağıda fotoğrafta son hali görülen Ağıcı Konağı’dır.

Yangın geçiren Ağıcı Konağı’nın görünüşü…

Bu binalar bir bir yok olmaktadırlar. Bunların yeniden kullanılır hale getirilmesi için yeni seçilecek Belediye Başkanı ve üyeleri girişimler de bulunmalıdırlar.

* * *

Yukarıda yeni seçilecek Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyelerinin bilgisine ve değerlendirmesine sunduğum konuların gerçekleştirilmesi için en önemli sorun kaynak teminidir.

Eski eserlerin korunması için Emlak Vergisi ile birlikte tahsil edilen Kültür Varlıklarını Koruma ödentisinin bundan böyle Belediyece kullanılması, yukarıda bahsettiğim belirtilen eserlerin ve tek tek bahsedemediğim diğerlerinin şehrimize kazandırılması sağlanmalıdır.

Şehrimizle ilgili yazmak istediğim yapılabilecek daha birçok konu var. Yaklaşan seçim nedeniyle burada yazıma son vermeyi istiyorum. Seçime katılan tüm adaylara başarılar diliyorum. Seçimlerden sonra istenildiği taktirde fahri olarak yeni seçilecek başkana ve üyelere şehrini seven bir dış Çorumlu olarak katkıda bulunmaya hazırım.

İstanbul,24 Mart 2019

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-10°
açık
banner303
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:24
Güneş 07:53
Öğle 12:56
İkindi 15:26
Akşam 17:49
Yatsı 19:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@