08.03.2019, 01:40 160

ÇORUM BELEDİYE BAŞKAN VE MECLİS ÜYELERİ ADAYLARINA PROJE ÖNERİLERİM (I)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

1995 yılından beri köşe yazarı olduğum ÇORUM HABER gazetesinin 10 bininci sayıya ulaştığını memnuniyetle öğrendim.

Sayın Mehmet Yolyapar’ı ve tüm çalışma arkadaşlarını kutluyorum. Daha nice başarılı yıllar diliyorum.

----------------------------------------------------

Uzun bir süreden beri Çorum Haber gazetesindeki bu köşemde yazılar yazıyorum. Bu yazılarımın bir kısmında da Çorum’un kalkınmasına ve gelişmesine faydalı olacak konulara yer veriyorum.

31 Mart tarihinde yapılacak yerel yönetim seçimlerine kadar bu yazılarımdan bazılarını adayların bilgisine ve değerlendirmesine Çorum’u seven ve Çorum’a hizmet eden bir bilim adamı olarak sunmayı istiyorum.

22 Kasım tarihinde, Çorum Valiliği görevine başlayan Mustafa Çiftçi’ye hitaben “SAYIN VALİMİZE, ÇORUM’LA İLGİLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİM” başlıklı bir yazı yazmıştım. Bu yazımı aşağıda adayların bilgisi ve değerlendirmesi için yeniden yayınlıyorum.

* * *

ÇEVRE YOLU

Mevcut çevre yolunun yaptırılmasını sağlayan bir kişi olarak bu yolun bir ring (dairesel) haline getirilmesinin gerekli olduğunu tüm valilerimize ve belediye başkanlarına anlattım. Ne yazık ki, bu yol 35 yıldan beri yapılmadı ve İmar Planı’nda işaretlenmedi. Daha geç kalmadan Küçük Sanayi’nin arkasından geçerek Bahçelievlerin arkasında Çimento Fabrikasının üst bölgesinde mevcut çevre yoluna bağlanacak bu yolun bölgede daha fazla yapılaşma artmadan imar planında işaretlenmesinin ve yapılmasının şehrimiz açısından önemli olduğuna inanıyorum.

FİDANLIK

Bugün fuar sahası olarak kullanılan Tarım Bakanlığı’na ait Fidanlık şehrimize uzun yıllar hizmet verdi. Bakanlığım döneminde buranın park olarak geliştirilmesi şartıyla Çorum Belediye’sine devredilmesini sağladım. Şehrimizi yeşil alan olarak zenginleştirecek bu sahanın, daha fazla yapılaşmaya müsaade edilerek tüketilmemesinin ve yalnız Fuar Alanı olarak geliştirilmesinin gerektiği düşüncesindeyim.

MİLLET PARKI

Şehrimize hizmet edenlerin, yıllarca önce stadyum ve diğer spor tesislerini kurdukları bölgenin zaman zaman yıkılması ve burada konut yapılmasının düşünüldüğü Çorum basınında yer almaktadır. Burası yoğun bir yerleşimin içinde yer aldığı gibi Hitit Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu ile Çorum Atatürk Lisesinin de yakınında bulunmaktadır. Tüm şehirlerimizde Millet Parkı yapılması kararlaştırıldığı ve bazı şehirlerde bunların açıldığı bir dönemde burasının da Çorum’da yapılacak Millet Parklarından birisi olmasını canı gönülden istiyorum.

ÇORUM TİYATROSU

Şehrimizin merkez nüfusu 270 bin olup Samsun haricinde bölgedeki diğer tüm il merkezlerinden daha fazla nüfusa sahiptir. Çorum’a benzer özellikleri taşıyan bazı Anadolu şehirlerinde devlet tiyatroları ve sahneleri hizmet vermektedir. Böyle bir kadrolu devlet tiyatro sahnesinin Çorum’da açılmasının Çorum’un kültürel hayatının gelişmesine önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Şu anda başka şehirlerde kurulu olan tiyatro topluluklarının zaman zaman şehrimize gelerek bir veya iki gün kalıp eserlerini halkımıza sunması ile yetinilmemelidir.

Çorum Devlet Tiyatrosu Sahnesi gerçekleştiği takdirde, 60’lı yıllarda halkın önemli katkısıyla yaptırılmış bulunan Çorum Tiyatro binası yeterli olamayacaktır. Bu ihtiyacın karşılanması için mümkün olduğu takdirde Çorum Belediyesi Kültür Merkezi’nden faydalanılabileceği gibi mevcut tiyatro binasının yıkılarak yerine modern bir tiyatro binası yaptırılmasının şehrimizin kültür hayatına katkıda bulunacağını düşünüyorum.

TERKEDİLMİŞ SULAMA KANALLARI

İnşa edildiği dönemde Çorum’a uzun yıllar içme suyu sağlayan Çomar Barajı bir sulama barajı olarak planlanmıştı. Bu planlama ile bugün birçoğu konut alanına dönüşmüş olan tarlaların sulanması ön görülmüştü. Sulama ile ilgili ana kanallar ve yan kanalların yerleri Devlet Su İşleri tarafından kamulaştırılmış ve ana kanalların kesitleri yapılan hafriyatla açılmış ve betonlanmıştı

Bu kanalların yeniden ihya edilmesiyle şehrimizin bir kanal ve su şehri olabileceğini Çorum Haber’deki köşemde yıllarca önce yazmama ve yetkililere duyurmama rağmen ne yazık ki bir gelişme sağlanamadı. Ben halen çeşitli zorluklara rağmen böyle bir projenin gerçekleştirilebileceğini ve böylece Çorum’un da bir Kanal projesine kavuşabileceğini düşünüyorum.

DIŞ ÇORUMLULAR

Şehrimizden uzakta yurt içinde ve yurt dışında yaşayan, bir dernek, bir vakıf çatısı altında birleşen veya birleşmeyen Çorumlular ile Çorum’daki kamu ve sivil toplum kuruluşları arasında hemen hemen teşvik edici hiçbir bağ bulunmamaktadır. Bu kuruluşlarda muhatap bulamama ve hizmet vermede destek görememe dış Çorumluları zaman zaman sükut-u hayale uğratmaktadır. Dış Çorumluların, Çorum’a gösterdikleri yakınlık ve hizmet aşkı karşılıksız kalmaktadır. Dış Çorumlularla bağlantı sağlanmasının şehrimizin gelişmesine önemli katkısı olacağına inanıyorum. Bunun için Valilik veya Belediye’nin bünyesinde bir “Dış Çorumlular Masası” kurulmasını istiyorum. Yılda bir, Dış Çorumluların katılacağı “ Dünya Çorumlular Buluşması” tertip edilmesinin ne kadar önemli olacağını düşünüyorum.

* * *

Çorum’un bugünlere gelmesini sağlayan belediye başkanlarına, meclis üyelerine ve çalışanlarına teşekkür ederken tüm adaylara başarılar diliyorum.

İstanbul, 7 Mart 2019

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 01 Kasım 2020
İmsak 05:37
Güneş 07:02
Öğle 12:29
İkindi 15:18
Akşam 17:46
Yatsı 19:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@