24.02.2017, 00:52 928

CÖMERTLER CENNETLİK, CİMRİLER CEHENNEMLİKTİR

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

İnsanoğlu hareketleri ve harcamaları bakımından cömert veya cimri olarak isimlendirilebilir. Bu yazımızda ayet ve hadislerle cömertliğin faydalarından, cimriliğinde zararından bahsedeceğiz.

Dinimizde cömertlik övülmüş ve tavsiye edilmiş, cimrilik ise yerilmiş ve cimrilikten sakınılması öğütlenmiştir.

Sevgili peygamberimize cömert kim? Cimri kim? Ya Resulallah diye sorulmuş. O da; cömert malındaki Allah hakkını gözetendir. (Yani malındaki Allah’ın tayin ettiği miktarda bulunan fakirin hakkını ayırarak fakire verendir.) Cimri ise, malındaki Allah hakkını tutan ve gözetmeyendir. (Yani malındaki miktarı belli olan fakirin hakkını vermeyendir) buyurmuştur.

Hasan’ı Basri Hazretleri de, “Kişinin Allah rızası için yardım olarak verdiklerini kayıp olarak görüp de malını sımsıkı tutup, Allah yolunda vermemeyi şeref sayması cimriliktir” demiştir.

Nitekim Cenab-ı Hak, İsra suresinin 29. Ayetinde “Elini boynuna bağlı kılma (Yani cimri olma) ve büsbütün onu saçıp ta israf etme ki, sonra kınanmış olursun ve eli boş açıkta kalırsın” buyurmaktadır. Yine Yüce Allah başka bir ayeti kerimede ise, cimrilik ve savurganlık yapmayanları överek “Onlar ki; harcadıkları zaman israf etmezler, cimrilikte yapmazlar, harcamaları bu ikisi arasında olur” buyurmaktadır. Yani ikisi arası ve itidalli olmak tavsiye ve emir buyrulmuştur.

Sevgili peygamberimiz de bir hadislerinde; “Cömert Allah’a insanlara ve cennete yakın, cehennemden uzaktır. Cimri ise Allah’a insanlara ve cennete uzak, cehenneme yakındır” buyurmuştur. Yine Allah Resulü bir başka hadislerinde de “Cömertlik kökü cennette, dalları dünya da olan bir ağaçtır, kim bu dala tutunursa cennete gider. Cimrilik ise kökü cehennemde dalları dünyada olan bir ağaçtır, kim bu dala tutunursa oda onu, cehenneme götürür” buyurmuştur.

Cömertlerin cennete, cimrilerinde cehenneme gireceklerinin kefili olduğunu beyan eden sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadislerinde de;

“Beni dinleyin;

-Bütün cömertler cennete gireceklerdir. Bu Allah’ın kesin bir vadi olduğu gibi, bunun bende kefiliyim.

-Beni dinleyin bütün cimriler cehenneme gireceklerdir. Bu Allah’ın (c.c) bir vadi olduğu gibi, bende bunun kefiliyim” buyurmuştur.

O halde akıllı ve inanmış bir kimse, Allah’ın verdiği malı hem dünya mutluluğu için, hem de ahiret saadetine ulaşmak için cimriliğe ve israfa sapmadan harcamalıdır.

İnsan başıboş yaratılmamıştır. Mükellefiyet çağına geldikten sonra yaptığı iyilikler karşılığında sevap, kötülükler karşılığında da günah kazanır. Kişi isterse öldükten sonra da sevap defterinin açık kalmasını sağlayabilir. Nitekim sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde “ Bir insan öldüğünde amel defteri kapanır. Ancak sadaka-i cariye veya ilmi bir eseri ya da kendisine dua eden bir evladı olan kimsenin amel defteri kapanmaz” buyurmaktadır.

Yüce Allah (c.c) Kur’an-ı Kerim de “Siz sevdiğiniz mallardan Allah yolunda sarf etmedikçe gerçek iyiliğe erişemezsiniz. Her ne verirseniz şüphesiz Allah onu bilir” buyurmaktadır.

Yazımızı Hz. Aişe (r.a.) validemizden bir rivayetle noktalayalım. Buyuruyor ki “Bir gün sağ eli kurumuş (Felç olmuş) bir hanım geldi peygamber efendimize;

“Ya Resulallah dua et elim iyi olsun” dedi. Resulullah (s.a.v.)

-“Elin neden kurudu” diye sordu. Hanım,

-“Annemi rüyamda cehennemde gördüm. Bir elinde yağ ve et, bir elinde de bez, kendisini yakan ateşi kovuyordu.”

-Ben,

-“Anne sen dünyada rabbine muti, eşi razı bir hanımdın nedir bu halin diye” sordum.

-Annem,

-“Kızım ben cimri idim. Burası da cehennemde bahillerin (cimrilerin) ceza yeridir” dedi.-

-Ben,

-“Bu yağ, bu et, bu bez nedir” diye sordum. Annem,

-“Kızım bunlar verdiğim sadakalardır” dedi.

-“Aynı rüyada babamı da cennette senin havuzundan su dağıtırken gördüm. Annem için su istedim.”Babam,

-“Kızım bu su cömertler içindir. Cimrilere haramdır” dedi.

-“Ben oradan bir bardak su alarak anneme götürüyordum ki, arkamdan bir ses duydum.”

-Seste ki,

-“Bu bahil ve cimri kadına, Rsulüllah’ın havuzundan su götürenin eli kurusun” diyordu. “İşte bu rüyadan uyandığımda sağ elimi kurumuş olarak gördüm” dedi.

-“Resulüllah asasını kuruyan elin üzerine koyup dua etti. El, Allah’ın izni ile sıhhatine kavuştu”

Sonuç olarak, Allah’ın verdiği nimetleri başkaları ile paylaşmak, toplumun içindeki aç, açık, fakir, yoksul ve muhtaç kişileri görüp gözetmek, büyük bir erdemliliktir. Dünya malı, cimrilik yapmayıp Allah yolunda sarf edilirse, insana hem dünya hem de ahiret mutluluğu temin eder. Dünya malı cimrilik yapılarak, Allah yolunda sarf edilmezse, o zaman o mal sahibi için dünya da huzursuzluk, ahirette ise felaket vesilesi olur. Çünkü Kuranda zekatı verilmeyen malın, ahirette akkor haline getirilerek, sahibinin alnı, sırtı ve böğürlerinin onunla dağlanacağı ve yine zekatı verilmeyen malın öbür dünyada, iki çengelli ve zehirli dişi olan bir yılan haline gelerek sahibinin boynuna dolanıp, çengelli dişlerini adamın kulaklarının arkasına geçirerek, “Ben senin dünyada zekatını vermediğin malınım, tat bakalım benim tadımı” diyerek kıyamete kadar ona eziyet eder” denilmektedir. Allah zenginlerimizi şükreden ve malında cimrilik etmeyen zenginlerden eylesin

Allah (c.c) cümlemizi cimrilik illetinden ve kötü akıbetlerden muhafaza buyursun. Bizleri cömertler gurubuna dahil ederek dünyada da ahirette de mutlu olanlardan eylesin. AMİN.

Ankara’dan selam, sevgi, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 05:37
Güneş 07:02
Öğle 12:29
İkindi 15:18
Akşam 17:46
Yatsı 19:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@