08.05.2013, 00:00 138

ÇOK KUTUPLU DÜZEN YERLEŞECEK

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Marmara Grubu Vakfı 16. Avrasya Ekonomik Zirvesi ile ilgili son yazımda, “Cumhurbaşkanları Oturumu”nda “Tek Kutuplu Dünya mı, Çok Kutuplu Dünya mı?” konusunun tartışıldığını ve genelde görüşmelerde çok kutuplu dünyaya doğru gidildiği görüşünün ağırlık kazandığını sizlerle paylaşmıştım.

Aynı konuyu ele alan bir yazıya Hürriyet gazetesinde rastladım. Bu yazıda, Galatasaray Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Beril Dedeoğlu ve öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Faik Demir ile ABD’nin önde gelen uluslalarası ilişkiler uzmanlarından Michigan Üniversitesi profesörü Prof. Dr. Juan Cole, gelecek 10 yılın siyasetine projeksiyon tuttular.

Önümüzdeki 15 yılda uluslar arası siyasette neler değişecek? Bu değişimler Türkiye’yi nasıl etkileyecek konularının geniş bir şekilde ele alındığı bu enteresan ve ilginç yazıyı okumanızı sizlere tavsiye ederim.

Bu yazıdan “Çok Kutuplu Düzen Yerleşecek” başlıklı kısmını, “Cumhurbaşkanları Oturumu” ile bağlantılı olduğu için aşağıda değerlendirmenize sunuyorum.

*     *    *

ÇOK KUTUPLU DÜZEN YERLEŞECEK

Doç. Dr. Ali Faik Demir: 10-15 yıl sonra dünyadaki tek patron Amerika olmayacak. Artık çok kutuplu bir düzen var. Bir kere dünyanın diğer bütün ekonomileri olan BRICS ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) gerçeği var. Avrupa Birliği ve Şanghay İşbirliği Örgütü var. Hem enerjisi potansiyeliyle hem de politik meydan okumalarıyla Latin Amerika da adından çok söz edilen bir bölge. Gitgide bölgesel aktörler küresel anlamda daha etkin bir hale gelmeye başlıyor. Türkiye de bu uluslar arası konjonktür içinde yerini bulacak.

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu: ABD’de Obama çizgisi devam ederse Rusya ile ABD işbirliği devam edecek. Öte yandan AB ülkeleri de biraz daha ABD’ye yanaşacak ve bu Rusya’ya rağmen olmayacak, yani Rusya’yla işbirliği içinde olacak. Bu ittifak zinciri Çin merkezli bir sistemin karşıtı haline gelecek.

Prof. Dr. Juan Cole: Suriye’deki kriz bize şunu gösterdi ki, artık ABD 2003’te Irak Savaşı’nda olduğu gibi dünyadaki tek süper güç gibi hareket edebilecek kabiliyete sahip değil. Artık küresel dengeler bir noktaya kadar Rusya ve Çin tarafından da kontrol ediliyor. Dünyanın bu çok kutuplu hali büyük ihtimalle önümüzdeki yıllarda daha da derinleşecek.

İstanbul, 5 Mayıs 2013

 

İpek Yezdani, “Dünyanın merkezi doğuya kayıyor”, Hürriyet Gazetesi 65. Yıl eki, 1.5.2013

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@