Türkiye Cumhuriyeti’nde bugün çok amaçlı ortaokullar konusu açılırsa; Eğitim Fakültelerimiz, 1953-1956 yılları arasında bir il, iki ilçede açılan Muhtelif Gayeli Ortaokullar’a ait bilgilere sahip olabiirler. Aradan tam 61 yıl geçtiğini görürler. Ama Muş Muhtelif Gayeli Ortaokulu Müdürü olan kişinin halen yaşadığını bilemeyebilirler. İşte bu kişi, bu köşe yazarıdır. Çorum ili, Osmancık ilçesi, Çampınar ökyünde (ilk köy kütüphanesi 1999) Çampınar Prof. Bahri Savcı Kütüphanesinde rehberlik ve danışmanlık yapan, 1974’ten beri de yerel gazetelerde köşe yazarlığı yapan bir emekli fizik kimya öğretmenidir.

Bir rastlantı oldu. Ailemin ve devletimin sayesinde ortaokulu, öğretmen okulunu, eğitim enstitüsünü okuyarak fizik kimya öğretmeni oldum. 27 yıl öğretmenlik, müdür yardımcılığı, deneme okulu müdürlüğü yaptım. 1968 yılında açtığım Ankara Gül Yayınevini 2007 yılında kapattım. Doğduğum köydeki ktüphanede rehberlik ve danışmanlık yapıyorum.

Muhtelif Gayeli Ortaokullar yaşasaydı, şu aşamalar gerçekleşirdi;

1.Genel kol: Bugünkü ortaokullar (karma).

2-Teknik kol: Bugünkü orta sanat okulu (karma).

3-Ev kadınlığı kolu: Bugünkü orta sanat okulu.

4-Sağlık kolu: Bugünkü sağlık ortaokulu.

5-Tarım kolu: Bugünkü Tarım Ortaokulu).

6-Deniz ürünleri kolu: Bugünkü Deniz ortaokulu (karma).

... daha niceleri.

Bu açıklamadan sonra dediğim şudur:

Üniversitelerimizin Eğitim Fakülteleri bu konuyu en üst düzeye çıkarmaya başlamalıdırlar. Öğretmener dernekleri ile sendikaları devreye alabilsinler, geleceğin çok amaçlı ortaokullarını yaşatabilsinler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol