28.09.2013, 00:00 175

CİNİNİ ÇATLATMAK

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Yazımın başlığı; toplumun tabanını oluşturan “halk arasında” bir deyimdir. Herkes de bu deyimi kendisine göre yorumlar. Biz ise genelden başlayalım, bireye inelim dedik, konuya girdik.

Her insan doğar, büyür, bir meslek sahibi olur. Çeşitli işlerde çalışır, kendisine güvenmeye başlar. Bir gün de, ülkedeki siyasal partilerden birisine girer. Halkın çoğunluğunun istediği amaçları seçer. Partisinin her toplantısına katılır. Onların ruhunu okşayacak şekilde konuşur, partiye katkısı olacak kişileri tanır, bir çekirdek kadro kurar. Kadro tam gaz çalışmaya başlar. Her toplantıda bulunur, konuşur, düğününden tutun inanç günlerine kadar zaman ayırır. Her konuda her kararı verecek duruma erişir. Öyle bir zaman gelir ki, her atılımı o açıklar. Bazı temel sorunlarda, “o iş olmaz!” deyiverir. Herkes de sus pus oluverir.

Bu kez halkımız, “bu olmaz” sözcüğünü sevmez. Oy verdiği sayın kişiden de asla vazgeçmez. Kendi aralarında, her konuyu konuşurlar, önce durumunda olan bu büyüklerinin “cinini çatlatacak” bir kişi çıkacağına inanırlar. İşte biz, “cinini çatlatmak” deyimi üzerinde duracağız.

Eskinin “cin” anlayışını dağdaki çoban bile aklına getirmek istemez. Öncü olan sayın insanımızın, olmazını, olur dedirtecek kişinin de bu toplumdan çıkacağına inanılır. Herkesten farklı düşünebilen, çok kurnaz, çok akıllı, hemen en iyi çözümü bulabilen insanlarımızın da aramızda olduğunu söyler. Olmaz da olmaz diyenin bir gün olur da olur demesini ülkenin huzuru için sabırsızlıkla bekler! Bu durum gerçekleştiği zaman, tabandaki sade vatandaşımıza göre o kişinin “cinini çatlatmış” olur. Dileyelim, süre çok kısa olsun!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@