14.11.2017, 00:03 451

ÇİMENTO FABRİKASI’NDA BİR DEFA DAHA HÜSRANA UĞRAMAK İSTEMİYORUM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Yıllarca önce Çorumluların özverili katkısıyla kurulan ve 1957 yılında çalışmaya başlayan çimento fabrikasının neredeyse kapatılma aşamasına ve “klinker öğütme tesisi” haline getirilme kararı verildiğini Çorum Haber Gazetesi’nde Mehmet Yolyapar’ın yazısından üzülerek öğrenmiş bulunuyorum.

Başta da söylediğim gibi bu tesis Çorumluların özverisiyle kurulmuş olup Çorum’un sanayileşmesini isteyen halkımız buradan önemli miktarda hisse senedi almıştır. Ne yazık ki devletimizin bir kuruluşu olan Türkiye Çimento Sanayii A.Ş. yıllar içinde devamlı sermaye artışına gitmiş, Resmi Gazete’de yayınlanan bu sermaye artışından Çorumlu hissedarlar haberdar olmamışlar ve ilgililerce haberdar edilmemişlerdir. Zaman içinde bu hisseler büyük değer kaybına uğramıştır.

Bu konuda rahmetli babamın 12.000 TL vererek hissedar olduğunu biliyorum. Bugüne kadar bu hisseye herhangi bir değer artışı sağlanmadığı ve ücretsiz yeni hisse senedi verilmediği için halen 6 kardeş 12.000 TL’lik hisse senedine sahibiz. Babamın bu hisseleri aldığında 12.000 TL’ye 3 kamyon alınabiliyordu. Bugün elimizde bulunan 12.000TL’ye neyi alıp alamayacağımızı sizlerin takdirine bırakıyorum. Kısaca Çorumlu hissedarlar şehirleri için yaptıkları bu katkıda büyük kayba uğramışlar ve mağdur olmuşlardır.

Ailemiz çimento fabrikası nedeniyle ikinci önemli bir kayıp daha yaşamıştır. Bu ikinci kayıp yanlış yer seçimi nedeniyle açılma aşamasına gelen fabrika için gerekli olan suyun temin edilemeyişi nedeniyle daha derinlere vurulan sondajla sahibi bulunduğumuz Yeni Hamam’ın (Ali Paşa Hamamı) Ilıca Bağları civarındaki Sarıbayır’dan çıkan ve tapu kayıtlarına da geçen suyunun kaybolması ve çimento fabrikası alanında artezyen olarak çıkmasıdır. Yıllardan beri kendi suyuna sahip olan hamamın susuz kalması ve dönen çarkının bozulması babamın sağlığını da etkilemiş, bu olaydan kısa bir müddet sonra babam vefat etmiştir. Babamın vefatı nedeniyle ve belki de Çorum’a kazandırılmış ilk fabrikanın çalışmasını engellememek için babamın ve ailemin haklarını korumak konusunda yasal bir adım atmadıklarını düşünüyorum.

Anlattığım bu ailevi kayıplar yanında bir anonim şirkete yatırım yapan Çorumlular da hüsrana uğradıkları için uzun yıllar şehrimizde yapılabilecek böyle bir girişime destek vermemişlerdir. Ayrıca ismi de sulak olduğu için Ilıca Bağları olan Çorum’un sayfiye bölgesi çimento fabrikasında sondajla çıkarılan artezyen suyu nedeniyle kuraklıkla karşı karşıya kalmış, bağların çeşmeleri ve kuyuları kurumuştur.

Yanlış yer seçiminin getirdiği problemler yıllarca Çorum basınında yer aldığı gibi Ankara’daki yüksek mahkemelerin de gündemine girmiştir. Bunun nedeni çimento fabrikasının kentin üzerine yıllarca toz ve gaz yağdırmasıdır. Çorumlu şehrinin ilk fabrika oluşu nedeniyle tüm bunlara uzun yıllar katlanmıştır.

Tüm bunlara katlanan Çorumlulara çimento fabrikası konusunda yeni bir hüsran yaşatılmamalı. Klinker öğütme tesisi haline getirilecek fabrika Çorum ekonomisine ve bilhassa bu fabrikada çalışanların işsiz kalması nedeniyle büyük bir darbe indirecektir.

Mehmet Yolyapar’ın belirttiği gibi; “Oysa Çorumlunun hayali bu değildi. Çorumlu Çimento Fabrikasın’ndan hiçbir zaman vazgeçmedi ve vazgeçmeye de niyeti yok.” Bunun için acele bir aksiyon başlatılmalı, Çorumlu hissedarlar bir araya getirilmeli veya onların vekaleti alınarak önleyici girişimlerde bulunulmalıdır. Bu girişimler Çorum Valisi ve Çorum Belediye Başkanı tarafından yürütülmeli ve Çorum Milletvekilleri de destek vermeli ve konuyu Ankara’da takip etmelidirler.

Halkın katılımıyla kurulmuş bulunan ve ülkemizde ilk örneklerinden olan bu fabrikanın Çorum’da eski kapasitesiyle çalışmasının sağlanması konusuna ve buraya hissedar olmuş Çorumluların durumuna hükümetimiz de sahip çıkmalıdır.

Votorantim Çimento Sanayii yetkililerine de tüm Çorumlular adına seslenerek fabrikanın eski halinde çalıştırılmasını sağlamalarını ve bizim gibi hisse senedi sahiplerinin durumlarını gözden geçirerek yasal haklarını korumalarını rica ediyorum.

İstanbul, 13 Aralık 2017

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@