23.11.2015, 00:04 955

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI İDRİS GÜLLÜCE ESKİ BAKANLARLA BİRARAYA GELDİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Uzun süreden beri yazmaya fırsat bulamadığım bu yazıyı, Sayın Bakan İdris Güllüce’nin Bakanlık görevinin sona erdiği bugünlerde yazmak nasip oldu.
11 Mart 2015 tarihinde Ankara Rixos Oteli’nde(eski Büyük Ankara oteli)Nafia Nezaretinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına (1848-2015)kadar uzanan dönemin hayatta olan Bakanların ve Müsteşarlarının davet edildiği toplantıya katıldım. Bu yemekli toplantı sayesinde Nafia Nazırlığı, Nafia Vekaleti, Mübadele, İmar ve İskan Bakanlığı, Bayındırlık Bakanlığı, İmar ve İskan Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda görev yapan ve hayatta olan Bakanların, Bakan Yardımcılarının ve Müsteşarların bir araya gelmesi amaçlanmıştı. Ayrıca Çevreden Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Müsteşarlığı görevlerinde bulunanlar da bu toplantıya davet edilmişlerdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce üst düzey mesai arkadaşları ile birlikte bizleri sıcak bir ilgi ile karşıladı. Kendisine refakat edenler arasında hemşehrimiz Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Davut Güney ve hemşehrimiz Bakanlık Tanıtım Şube Müdürü Muzaffer Açıkgöz de bulunuyordu. Girişte bizlere Bakanlığın tarihi gelişiminin ve Bakanlıkta hizmet verenlerin hayat hikayelerinin yer aldığı bir kitap da hediye edildi. Bu kitabın içeriği hakkında başka bir yazımda sizleri bilgilendireceğim.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın geçmişi 1848 yılında Nafia Nezareti’nin kurulmasına kadar uzanıyor. Bakanlık, bu süre içerisinde bünyesinden çok sayıda yeni bakanlık çıkarmış ve bu bakanlıklardan birçoğu tarihsel süreçte kapanmış veya birleşmiştir. 1848’den 2015’e kadar bu Bakanlığın geçirdiği evreleri ve bakanlıkların isimlerinin bulunduğu tablo incelendiğinde 1848’de Nafia Nazırlığı olarak kurulan bu teşkilat 1920’de Nafia Vekaleti ,1939’da Bayındırlık Bakanlığı ismini almıştır. 1958’de kurulan İmar ve İskan Bakanlığı, 1983 yılında Bayındırlık Bakanlığı ile birleştirilmiş ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ismini almıştır.1991’de kurulan Çevre Bakanlığı 2011 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile birleşmiş ve alışılagelmişten çok farklı bir isim olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ismini almış ve halen bu isimle devam etmektedir. Ben de bu tabloda son İmar ve İskan Bakanlığı görevini yürüten kişi olarak yer almaktayım.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Güllüce , ‘’ Türkiye güzel bir geleceğe doğru emin adımlarla yürüyor. Bu olumlu süreçte; gerek bürokrasi gerekse siyasette tecrübeli insanlarla bir araya gelmeyi çok önemsiyoruz. Bu buluşmalar, Türkiye’nin istikrar ve güven ortamının teminatı olmakla beraber dostluk ve kardeşliğin de nişanı olacaktır. Tarih bu güzel hatıraları kayda geçecektir.’’ değerlendirmesini yaptıktan sonra ‘’Nafia nazırlığından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına kadar geçen şüreçte, Ülkemize hizmet eden başta değerli bakanlarımız olmak üzere onların şahsında bütün çalışanlarımıza, şükran ve minnet duygularımı sunuyor, aramızdan ayrılan ve edebiyete intikal edenleri de hürmet ve rahmetle anarak Yüce Allah’tan rahmet diliyorum’’ demiştir.
Bu toplantı esnasında Bakanlıkta görev alan öğrencilerim yanında , hemşehrimiz Davut Güney ve hemşehrimiz Muzaffer Açıkgöz benimle yakından ilgilendiler.
Toplantıdan ayrılırken,Sayın Bakan Güllece ve Müsteşarı Prof.Dr. Mustafa Öztürk, eski İmar ve İskan Bakanlarından Recai Kutan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakanlık danışmanı ve eski İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Tevfik Göksu, eski Bayındırlık Bakanı Cengiz Altınkaya( ODTÜ’den öğrencim) ve hemşehrimiz Muzaffer Açıkgöz ile Bakanlık Müşaviri Ruhi Ceylan ile çektirdiğim fotoğraf aşağıda görülmektedir.
İstanbul Tuzla Belediye Başkanlığı görevinde iken ilçesindeki bir çevre sorununda birlikte çalıştığım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Vekilliğinden yakınen tanıdığım Sayın Bakan Güllüce’ye bundan sonraki yaşamında sağlık ,mutluluk ve başarılar diliyorum.
İstanbul, 22 Kasım 2015


Bakan İdris Güllüce, Prof.Dr. Ahmet Samsunlu ve Müsteşar Mustafa Öztürk…


Tevfik Göksu, Recai Kutan ve Prof.Dr. Ahmet Samsunlu.


Cengiz Altınkaya ve Samsunlu…


Ruhi Ceylan, Samsunlu, Muzaffer Açıkgöz.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@