29.01.2010, 00:00 884

ÇEVRE DOSTU RÜSTEM EREN HASTA!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Şu anda bana gelen Çorum Haber gazetesinden çevre dostu, değerli doğa savaşçısı Çorum Çevre Derneği Başkanı Rüstem Eren'in hasta olduğunu ve hastaneye kaldırıldığı haberini üzüntü ile okudum.

Kendisinin bir an önce şifa bulmasını diliyorum. Dualarım Allah nezdinde kabul görsün.

*     *     *

Yıllarca aslanlar gibi mücadele vererek bir fidan dikebilmek ve diktirtebilmek için uğraşan çevre gönüllüsünün şu anda yattığı hasta yatağında yine doğayı düşündüğünden eminim.

*     *     *

Bana Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) tarafından gönderilen mailden aldığım aşağıdaki satırları lütfen onun adına okuyunuz.

Genel Başkan Mustafa Göktaş, “Kıymetli insanlarımız, 2007 – 2008 – 2009 yıllarında sürekli yaz aylarındaki aşırı sıcaklıkları gündeme getirip küresel ısınmadaki tehlikeye dikkat çekmiştik. Küresel ısınma deyince artan sıcaklığı düşünmeyelim. Bakın bu gün aşırı soğuklar nedeniyle donarak ölenler artış göstermeye başladı. Girin internet sitelerine, gazetelerimizin web sayfalarına donan insanları, canlıları, doğada yaşayan hayvanlar âlemindeki canlıları görün. Büyük bir artış var. Bunun sebebi gereksiz bilinçsiz tüketim. Bunun sebebi, çevre ve doğanın hor kullanılması, bilinçsiz tüketilmesi. Elbette bunun doğal nedenleri var. O bilim adamlarımızın işi. Araştıracak ve soruşturacaklar bizlere bilgi verecekler, tedbir alacağız. Ama bizlerin  de ferdi olarak birer tüketici olmamız sebebiyle yapacaklarımız var. Davranışlarımızı kontrol etmeliyiz. Doğayı, çevreyi bu denli hor kullanmamalıyız. Yakıp, yıkıp, kesip yok etmemeliyiz” dedi.

Göktaş, “Ormanlık alanlarımıza, yeşil alanlarımıza, sulak arazilerimize, su kaynaklarımıza, bitki örtümüze, ağaçlarımıza, çalılıklarımıza, sazlıklarımıza, otluklarımıza, yaylalık mekânlarımıza sahip çıkmalıyız. Kirletmemeliyiz. Ağaçları kesmemeliyiz. Çünkü bu yeryüzündeki doğal bitki örtüsü bizim gerçek evimiz. Mekânımız. İnsan evini kirletir mi, insan evinde kendisine lazım olan bir malı, cihazı, kullandığı aleti yok eder mi? Doğa bizim evimiz. Ağaçlar, sazlıklar, dereler, ırmaklar, dağlar, taşlar evimizin birer parçası. Her şeyden önemlisi doğada bizim dışımızda yaşayanların barınakları. Bilinçsiz kullanım o canlıların da yaşamlarını ellerinden alıyor. Sığınacak bir ağaç kovuğu, mağara, oyuk bulamıyorlar. Dalına konacak, orada yuva yapacak ağacı bulamıyorlar. Onların hepsinin yaradılış gayesi var. Hepsinin doğada bir gerekliliği var. Onlar yok olunca doğada çok şey yok oluyor. Bunların hepsi birbirine bağlı ve hor kullanımdan, bilinçsiz tüketimden geçiyor. Lütfen tüm tüketiciler çevremiz, doğamız için el ele verelim” dedi.'

*     *     *

Yazıma son verirken sizler de Rüstem Eren gibi çevreye sahip çıkınız diyorum.

Ayrıca Rüstem Eren'i seviyorsak onun mutlu olabilmesi için açıklamada belirtildiği gibi doğayı, çevreyi bu denli hor kullanmamalıyız. Yakıp, yıkıp, kesip yok etmemeliyiz. Ve tüm Çorumlular çevremiz, doğamız için el ele vermeliyiz.

İstanbul, 28 Ocak 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@