24.02.2012, 00:00 194

ÇESİAD YEMEĞİNDE “DIŞ ÇORUMLULAR” HAKKINDA YAPTIĞIM KONUŞMA !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorumlu Eğitimci Sanayici İşadamları Dayanışma Derneği'nin (ÇESİAD), bir hemşehrimize ait İstanbul-İstinye Meyyali Restoran'da gerçekleştirdiği üç kaynaşma yemeğinden ikisine katıldım. Yemekler ve katılanlar hakkında Çorum basınında çok sayıda haber çıktığı için bu konuları tekrar ele almayacağım. Ev sahiplerine ve bizleri biraraya getirenlere teşekkür ediyorum.

Hakikaten bu toplantılar İstanbul'da yaşayan Çorumluların biraraya gelmesini sağladığı gibi, İstanbul'daki Çorum lobisinin kuvvetlenmesini de sağlıyor. Toplantıya katılanlar yaptıkları kısa konuşmada kendilerini tanıttıkları, uzakta olmamıza rağmen kalpten sevgi ile bağlı olduğumuz şehrimiz için neler yapılabileceği üzerinde görüşlerini açıklamalarına imkân veriyor.

Son toplantıya Çorum Valimiz, Belediye Başkan Yardımcımız, Rektörümüzle birlikte dört valinin (Diyarbakır,Tekirdağ, Afyon ve Kırklareli) ve Çorumspor Başkanı’nın katılması çok olumlu ve faydalı olmuştur.

Bu toplantıda İstanbul'da bir Çorum öğrenci yurdu yaptırılması teklifi bana göre, en dikkati çeken öneri olmuştur. Hakikaten,ÇEKVA Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığım günlerde İstanbul'a bilhassa ilk gelen öğrencilerinin yurt bulmakta ne kadar sıkıntılar çektiğini yakinen izledim. Bu noktada önemli olan arsa temin edilmesidir.Nitekim hemşehrilerimiz yer bulunsun inşaatını bizler yaparız dediler. Bir zamanlar Ankara'da Çorum Öğrenci Yurdu yaptırılmış ve önemli hizmet vermişti

Ben de yaptığım konuşmada yurt yapılmasını desteklediğimi belirttikten sonra her toplantıda ve her zaman dile getirdiğim, ''DIŞ ÇORUMLULAR'' ve ''ÇORUM PLATFORMU'' konuları üzerinde durdum.

*     *     *

DIŞ ÇORUMLU kimdir?

Dış Çorumlu, şehrimizden uzakta yaşayan, doğdukları yöreyi unutmayan ve Çorum’a katkıda bulunabilmek için çırpınan kimselerdir.

DIŞ ÇORUMLU sayısı ne kadardır?

Yaklaşık olarak 1 milyon civarında olup yaklaşık 100 bini yurt dışında, 365 bini Ankara'da, 165 bini İstanbul’da ve geri kalanı ülkemizin her tarafında yaşamaktadır.

DIŞ ÇORUMLU şehrimize sevgisini nasıl gösterir?

Çok sayıda vakıf ve dernek bünyesinde toplanarak şehrimize nasıl hizmet ederiz diye gayret etmektedirler. Ülkenin her tarafında bu kuruluşlara rastlanır.İstanbul,Ankara,İzmir,Antalya,Bursa,Isparta şehirlerinde bu kuruluşların olduğunu biliyorum. İstanbul'da bir vakıf ve yaklaşık 150 dernek bulunmaktadır. Bu kuruluşlar şehrimize hizmet vermek için faaliyetler göstermekte,açılan sergilere katılmakta,geceler yapmakta ve dergiler çıkarmaktadır.Bu kuruluşlar öğrenci okutmakta,köylerine hizmet götürmektedir.Bana göre her zaman Çorum'a hizmet etmek için çırpınmaktadırlar.

DIŞ ÇORUMLU'ya sahip çıkan var mıdır?

Ne yazık ki yıllardan beri dışarıda yaşayan bu vatandaşlarımıza Çorum'dan resmen sahip çıkan resmi bir kuruluş ve organizasyon yoktur.Bizler aradığımızda, sağolsunlar,tüm yetkililer bize sevgi ile yaklaşmaktadırlar. Ama, biz yanaşmadan, onların bizleri aradığına hiç şahit olmadım... Bu şartlarda şehrimize hizmet tek yönlü olarak nasıl gelişir?

*     *     *

Bilindiği gibi, Hükümetimiz bünyesinde görev alan bir devlet bakanı “Dış Türkler”le ilgili konularla görevlendirilmiştir. Bu bakan öncelikle Avrupa’da ve dünyanın bir çok ülkesinde yaşayan Türk işadamları ve Türklerle yakın işbirliği içindedir.

Hükümetimiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB),Sabancı Holding ile işbirliği içinde her yıl “Dünya Türk İşadamları Kurultayı”nı İstanbul’da tertiplediği iki günlük bir toplantıda buluşturmakta ve kendilerinden Türkiye’nin kalkınması ve ticaret için katkı ve işbirliği istemektedir. Kurulan bir sekretarya ile de “Dış Türkler”e hizmet verilmektedir.

Bu toplantılardan ilkine ve bazılarına ben de katıldım.

*     *     *

Geçen hafta basında yer aldığı gibi,benzeri şekilde İrlandalılar,dünyada 150 bin ''İRLANDA DOSTU''nu biraraya getirmek için bir hareket başlatmışlar. ABD eski Cumhurbaşkanı Bill Clinton'u da üye yapmışlar.

Hedefleri ne?

Hedefleri İrlanda'yı kalkındırmak ve desteklemek için bir lobi ve topluluk oluşturmak...

*     *     *

Hükümetimizin ve İrlandalıların yaptığının doğruluğuna inanılıyorsa, bu kopukluğu ortadan kaldırmak için  Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi ve Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteklediği bir “Dış Çorumlular” organizasyonu ve sekretaryası Çorum’da oluşturulmalıdır. Bu organizasyona verilecek isim farklı olabilir.Duyduğuma göre bazı hemşehrilerimiz, ''Dış Çorumlular'' denmesini pek sevmiyorlarmış. İstenirse bunun yerine “Dışarıda Yaşayan Çorumlular” ismi de kullanılabilir.

Bu kuruluş, her yıl Çorum’da iki gün süren bir “Dış Çorumlular Toplantısı” tertiplemelidir. Ayrıca Çorum’a faydalı olabilecek hemşehrilerimiz belirlenmeli ve kendileri ile projeler geliştirilmelidir.

Bu kuruluş “Çorum Lobisi” oluşturmalıdır.

*     *     *

Evet,yaptığım konuşma bu kadar uzun değildi.Ama bu içerikte idi.

Bu konu üzerinde bugüne kadar çok konuştum ve çok yazdım. İnşallah yetkililer bu defa önerimi dikkate alırlar...

İstanbul,22 Şubat 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@