13.12.2016, 00:20 205

CEMAAT VE ULUS KAVRAMI

Salim SAVCI

Salim SAVCI

XXI. yüzyıldayız. 2016 yılını yaşıyoruz. Birleşmiş Milletlerde yer alan ülkelere bakıyoruz. Ülkeler şöyle sıralanıyor:

-Geri kalmış ülkeler. (Din eksenli devletler)

-Gelişmekte olan ülkeler. (Çağdaşlık yolunda olup dinsel bilgileri de yaşatmaya çalışan ülkeler) (İslam dininde yalnız Türkiye var.)

-Gelişmiş ülkeler: inanca saygılı; AKIL-BİLİM-MANTIK yolunun temsilcisi ülkeler. (İslam dininde gelişmiş ülke henüz yoktur.)

Dokuz yıldır (2007 den beri) Çorum- Osmancık- Çampınar köyünde yaşıyorum. Sık sık da bana sorulan sorulara bu yazdıklarımı da anlatmak zorunda kalıyorum. Buna rağmen:

-Cemaat kavramı,

-Ulus kavramı konularında bilgi isteyenler oluyor. Dilim döndüğü kadar anlatıyorum ama havzada su dövdüğümü görüyorum.

Cumhuriyetim; kendisine yakışmayan bir 15 temmuz yaşadı. Bereket versin, tabandaki insanlarımız sayesinde çok büyük bir sıkıntıyı  atlattık. Döndük, dolaştık yine:

-Cemaat kavramı,

-Ulus kavramı, karşımızda boy verdi. Bana da bu iki kavramı genel anlamda yazmak kısmet oldu. Dileyelim; çağdaşlık yolunu seçebilelim. Ülkemizi gelişmiş ülkeler düzeyine:

-Kurtuluş savaşındaki Kuva-i Milli (Milli sözleşme) ruhuyla çıkarabilmek için:

-Bana ne?

-Beni ilgilendirmez,

-Aman sen de,

-Git be sende!.. demeden birbirimizi, insan olarak sevelim, sevmeyi bilelim, birlikte olalım, vatanımıza, bayrağımıza, bir de iletişimimizi sağlayın Türkçemize sahip çıkalım.

1.CEMAAT KAVRAMI:

Sözlüklerdeki iki tanımını yerine en doğru olanı alıyorum. Cemaat; “ bir dinden, bir soydan, olanların topluluğudur. (mezhep, tarikat, ırk, renk, cins ayrımı yer almaz.)

Gelişmiş ülkelere bakınca oralarda toplum cemaat kavramının pabucunu dama atmıştır. Geri kalmış ülkeler ise bu kavramın tutsağı olmaktan kurtulamamaktadır.

2.ULUS KAVRAMI:

Çoğunluğu aynı toprak üzerinde yaşayan (vatan) ama aralarında; TARİH-DİL-DİN-EKONOMİ bağları bulunan topluma ulus denir. Eşanlamlısı MİLLET (Arapça)’tir.

Ulus kavramında; inançlar (din, mezhep, tarikat,dini) öne çıkarılmaz. Bunların hepsi bir zenginlik kabul edilir. Zenginliklerden de yararlanabilmek insanlara özgü bir seziştir, bağlanıştır, birlikteliktir.

Bu yazımı noktalarken; Türk insanlarının özelliklerini lütfen bir kez daha anımsayıveriniz! Sevgi benden, düşünmek de lütfen sizden oluversin! Niçin? İnsanız da ondan!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 06:23
Güneş 07:52
Öğle 12:56
İkindi 15:28
Akşam 17:51
Yatsı 19:14

Gelişmelerden Haberdar Olun

@