26.06.2018, 00:07 429

ÇEKVALI ÖĞRENCİLERİN ANNESİ ZUHAL ÇIRAK’IN ARDINDAN

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA)’nın kurulduğu 1995 yılından beri, bu kuruluşun en uzun süreli (1999 – 2013) vakıf müdürlüğünü yapan Zuhal Çırak’ı 19 Haziran 2018 tarihinde kaybetmiş bulunuyoruz.

ÇEKVA’nın yönetim kurulu başkanlığını yaptığım 2001 – 2005 ve 2009 – 2011 yılları arasında birlikte çalışmaktan büyük mutluluk duyduğum Zuhal Hanım, benim nezdimde vakıf müdireliğinden öte vakfın burs verdiği öğrencilerin annesi, vakfa gelen Çorumluların ablası ve kardeşi gibi hareket ediyordu.

Vakfa her ziyarete geleni güler yüzle karşılayan Zuhal Hanım hiçbir kimseyi çay veya kahve ikram etmeden göndermediği gibi öğle saatlerinde gelen öğrencilere kendi eliyle hazırladığı çorbayı ikram ediyordu. Vakfın aylık yemekli burs dağıtım toplantılarında konuşmacı olarak davet edilenleri güler yüzle karşıladığı gibi, tüm katılan öğrencileri ve hemşehrilerimizi de aynı şekilde karşılıyordu. Konferans esnasında ve sonunda çektiği fotoğrafları Çorum basını ile paylaştığı gibi vakıf arşivine de koyuyordu. Yemek bitiminde burslarını almak için odasına yönelen öğrencilere hazırladığı zarf içinde burslarını verirken her birini bir anne gibi ayrı ayrı kucaklıyor ve öpüyordu.

Zuhal Hanım vakfımızda Prof. Dr. Turan Ilgaz’ın yönetim kurulu başkanlığı döneminde göreve başlamıştı. Ben başkanlığa seçildiğimde görevde bulunan Zuhal Hanım ile iki Çorum sevdalısı olarak zaman zaman sohbet etme imkanı buluyorduk. Bu sohbetlerimizde kendisinin Çorum’u ve Çorumluları çok sevdiği dikkatimi çekiyordu. Çorum Sosyal Sigortalar Kurumu’ndaki çalışma hayatından, oradaki arkadaşlarından ve bilhassa müdürü benim de sınıf arkadaşım Erol Kınık’tan bahsediyordu. Zuhal Hanım’ın en büyük dayanağı ve sevgi kaynağı kardeşi Ünal Çırak ve ailesi idi. Ağabeyinin erken ölümü onu çok sarsmıştı. Ağabeyinin her vefatının yıldönümü kendisinin acılara büründüğü günlerdi. O günlerde ağabeyini dualarla andığı gibi Çorum Haber Gazetesi’nin genel müdürü Mehmet Yolyapar ile haberleşerek ağabeyine karşı hissettiklerini verdiği ilanlarla Çorumlularla da paylaşıyordu.

Vakfımızın tüm öğrencilerine çok yakın ilgi gösteren Zuhal Hanım kendi ailesinden de İstanbul’a tahsile gelenlerle yakından ilgileniyordu. Bunlardan benim bildiğim ağabeyinin kızı Özlem ve yengesinin kardeşi Yaşar hanımın oğlu Ahmet Anıl Oğuzalp’tir. Yeğeni Özlem Çorum Sağlık Meslek Lisesi’nde okurken sık sık halasının yanına geliyor onunla kalıyordu. Bu sürede halasına vakıfta da yardımcı oluyordu. Ahmet Anıl’a ise Darüşşafaka Lisesi’nin ilkokulunun dördüncü sınıfında eğitime başladığında Zühal hanımdan yakın ilgi gördüğünü, bazı hafta sonlarında kendisini evinde misafir ettiğini ve kendisine candan sahip çıktığını biliyorum. Bütün bu örneklerden görüldüğü gibi yalnız yaşayan Zuhal Hanım’ın çok sayıda dostu olmasına rağmen hayatının büyük bir bölümünü öğrencilerimiz ve akrabaları dolduruyordu.

Vakfımızın hanımlar kolunun vakfa gelir sağlamak amacıyla hediyelik eşyalar dikmek için haftalık buluşmalarının hazırlığında ve bu buluşmaların ahenkli geçmesinde büyük katkı sağlıyordu. Ayrıca başkanlığı Nihal Berkay’ın yaptığı hanımlar kolunun vakıfta birkaç ayda bir tertiplediği ve ortalama elliye yakın Çorumlu ve Çorumluların dostu olan bayanların katıldığı yemeklerin duyurulması ve organizasyonunun yapılmasında önemli görevler üstleniyordu. Kendisi İstanbul’da yaşayan Çorumluların büyük bir kısmını yakinen tanıyor, istediği anda da telefonla onlara ulaşabiliyordu.

Akrabaları, vefatını bana haber verdiler. Bursa’da oturan ve haberi alarak yola çıkan yeğeni Özlem ile görüştüm. Ben de ÇEKVA Müdürü Erdal Karslı ve ÇEKVA Eğitim Uzmanı Fatma Feyzioğlu’nu aradım ve gerekli her türlü işlemi halletmelerini istedim. Onlar, cenazenin kaldırılmasıyla ilgili her türlü görevi en iyi şekilde yaptılar.

Üsküdar Şakirin Camii’nde kılınan cenaze namazına ailesinden rahmetli Ünal Çırak’ın eşi Zuhal Çırak, kızı Özlem Çırak Kül ve eşi Miraç Kül, rahmetli Ahmet Anıl Oğuzalp’in annesi Yaşar Oğuzalp, Mete Sungurtekin ve eşi Şehnaz Sungurtekin bulundular. ÇEKVA’nın Başkanı Avni Çelik, yönetim Kurulu üyesi Sabit Velidedeoğlu ve eşi Nedret hanım, vakıf üyeleri İnci Çenesiz Yetik, Adnan Sabuncu, Hüseyin Kapusuz ve eşi Bilge, Mehmet Kümbül ile Hemşehrilerimiz Latif Kümbül, Hüseyin Akmaz, Sururi Onan, Zübeyir Genç, Abdullah Enahtar’ın yanında Vakıf’da eskiden çalışan Sevil Gitgetir ve annesi Huriye hanım, Çorumlu Tuğba Özkabakçı, Nefise Paker ve eşimle birlikte ben de katıldık. Zuhal Hanım’ın cenazesi öğle namazını müteakip Ihlamurkuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Vakfımıza uzun süre fedakarca hizmet eden, gelişmesine katkıda bulunan, sevgi ve saygı dolu yaklaşımıyla, güler yüzüyle herkesin kalbinde müstakil bir yer edinen Zuhal Hanım’a Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, ÇEKVA mensuplarına ve dostlarına başsağlığı diliyorum.

İstanbul, 25 Haziran 2018


Zuhal Çırak, Feyzullah Kıyıklık, Prof.Dr. Ahmet Samsunlu…

Zuhal Çırak, Bahattin Baş, Ahmet Samsunlu, Ahmet Anıl Oğuzalp, Zeynep Samsunlu…

Zuhal Çırak, Nihat Nikerel, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı ve öğrenciler…

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 01 Kasım 2020
İmsak 05:37
Güneş 07:02
Öğle 12:29
İkindi 15:18
Akşam 17:46
Yatsı 19:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@