08.01.2016, 00:03 538

ÇEKVA'YA DESTEK VEREN DR. SEDAT ÜRÜNDÜL’ÜN ARDINDAN !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Hayırsever Sedat Üründül, ÇEKVA'nın karşılaştığı büyük zorluğu aşmada bize destek verdi ve Vakfımıza 11 adet bilgisayar bağışladı.
Bu bağış hakkında bilgi vermeden önce Sayın Üründül ile nasıl tanıştığım ve şahsiyeti hakkında bilgi vermeyi istiyorum.
* * *
Sedat bey ile 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde göreve başladığım günlerde tanıştım. Kendisini, İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi olarak tanıdım. Katıldığım toplantılarda bana gösterdiği yakınlık beni her zaman etkiledi.
Dr. Üründül, arı rozetini(İTÜ simgesi) yakasından eksik etmeyen ve İTÜ'ye sunduğu maddi ve manevi desteği ile iz bırakan bir kimse idi. Rahmetli eşi Verda Üründül adına İTÜ Kampüsünde yaptırdığı Kız Öğrenci Yurdu sayısız genç kızın öğrenimini emniyet ve kolaylık içinde tamamlamasını sağladı. Kendi adını taşıyan Dr. Sedat Üründül Anaokulu, bugün İstanbul'da ailelerin çocuklarının girmesi için büyük gayret gösterdikleri okulların başında geliyor. Benim de bünyesinde öğretim üyesi olarak çalıştığım ve kendi adını taşıyan İTÜ Çevre Mühendisliği Laboratuvarı'nın kurulmasını ve donatılmasını sağladı. İTÜ'lü olmayı yaşamının en önemli ayrıcalıklarından biri kabul eden ve vefatı üzerine gazetelere verilen ilanlarda Dr. Sedat Üründül'ün, eğitime sağladığı katkılarının yalnız İTÜ ile sınırlı kalmadığını, Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı gibi eğitim kuruluşlarına da yapıldığını gördüm.
* * *
Sayın Üründül'ün basında yer alan hayat hikayesini aşağıda değerlendirmenize sunuyorum.
'' 96 yaşında hayatını kaybeden Sedat Üründül'ün cenazesi, 6 Ocak Çarşamba günü Teşvikiye Camii'nde kılınan öğle namazının sonrasında Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.
1920 yılında İstanbul'da doğan Üründül, ilkokulu ve ortaokulu Şişli Terakki'de okudu. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitiren Üründül, yüksek öğrenimini İTÜ İnşaat Fakültesi'nde yaptı.
Beraber çalıştığı iki mühendis arkadaşı ile Palet İnşaat Şirketi'ni kurdu. Atatürk Barajı yapımı için kurulan "Ata İnşaat" şirketinin en kıdemli ortağı olarak yönetim kurulu başkanlığını yaptı.
Bilgi. çalışkanlık ve tercübeyle inşa ettiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne hayat veren Atatürk Barajı başta olmak üzere altyapı ve müteahhitlik sektörü adına Türkiye’de mihenk taşı olmuş İstanbul Harbiye Radyoevi, İstanbul Opera Binası (Atatürk Kültür Merkezi), İstanbul Haydarpaşa Silosu ve İzmir Alsancak Silosu’nun yanısıra pek çok fabrika, soğuk hava deposu, tahıl silosu, karayolu, demiryolu, tünel, köprü, liman, konut, iş merkezi, hastane, kanalizasyon, baraj, hidroelektrik santrali, sulama kanalı, askeri füze rampaları ve radar tesisleri gibi projelerde imzası vardı.
İTÜ senatosu tarafından 1996 yılında kendisine fahri doktora verildi.
Türk Ytong ile TAB Gıda Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Türkiye'nin önde gelen iş adamlarından Üründül Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Mühendis Sedat Üründül, aynı zamanda bilinen spor yazarı Ömer Üründül’ün de babası.''
* * *
Şimdi Dr. Sedat Üründül'ün Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı'na (ÇEKVA) sağladığı katkı hakkında sizleri bilgilendirmeyi istiyorum.
ÇEKVA tarafından İstanbul'da başlanan bilgisayar kurslarının, MEB tarafından çıkarılan kurs açma yönetmeliğindeki istenen şartları ve bilhassa yeterli hacmi sağlayamaması nedeniyle bu kursların 2002 yılından itibaren Çorum temsilciliği bürosunda devam ettirilmesi kararlaştırılmıştır. Vakıfta bulunan tüm bilgisayar ve donatımlar İstanbul'dan Çorum'a gönderilmiştir. Açılan kurslar Çorum'da Halk Eğitim Merkezi ile birlikte yürütülmüştür. 2005 yılında Halk Eğitim’in öngördüğü donanım ve şartlar sağlanamadığından bu kurslar kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Çorum temsilciliği, Çorum'da yeteri kadar destek bulamayınca sorunun çözümünü, Vakfın İstanbul teşkilatından istemiştir. Vakfın imkânları hemen 11 bilgisayar almaya müsait olmadığından Vakıf Onursal Başkanı olarak dışarıdan destek aradım.
Yukarıda sizlere tanıttığım, İTÜ'lü hayırsever iş adamından destek istemeye karar verdim ve kendisini ATA İnşaat'ın binasında ziyaret ettim. Sorunumu anlattığımda Sedat bey, yardımlarını İTÜ'ye yönelttiğini belirtmesine rağmen, ne kadar bir meblağa ihtiyaç duyduğumu sordu. 5000 TL dediğimde, “buraya kadar geldiniz size bu desteği sağlayacağım” dedi. Böylece bilgisayarlar alınarak Çorum'a gönderildi. Kurslar yeniden açıldı. İşkur Müdürlüğü'nün Eylül 2009'dan itibaren Avrupa (AB) projeleri kapsamında kendi kurslarına katılanlara yevmiye vermesi, tüm özel ve vakıf kuruluşlarının kurslarını olumsuz etkilemiştir. Dolayısıyla 28 Ağustos 2009'dan itibaren bilgisayar kurslarına talip olmadığından bu programa devam edilememiştir. Çorum'da 2002-2009 arasında 39 kurstan 761 kursiyer mezun olmuştur.
* * *
ÇEKVA'nın eğitim faaliyetlerine sağladığı bu katkıdan dolayı kendisine şükran borçluyum. Merhum Dr. Sedat Üründül'e Allah'tan rahmet, ailesine, tüm sevenlerine ve ÇEKVA'lılara başsağlığı diliyorum.

İstanbul, 7 Ocak 2016

-http://xn--yeniyzyl-b6a64c.com.tr/haber/ekonomi/hsedat-urundul
-http://www.gazetevatan.com/unlu-is-adami-sedat-urundul
- Ahmet Samsunlu, ''ÇEKVA'NIN İLK 15 YILI'', Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı Yayını, Yayın No:3
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@