10.05.2013, 00:00 163

ÇEKVA SANAT DOSTLARI TOPLANTISI ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Çorum Eğitim Kültür Vakfı (ÇEKVA)’nın 17 yıldır sürdürdüğü bir etkinlik var. Okulların açık olduğu ayların ilk Cumartesi günleri saat 13.00’de, bazen 14.00’de Sanat Dostları Toplantısı düzenlenir. Her toplantıya 16 ila 36 kişi katılır. Gelenlerin hepsi şairdir, ozandır, sazı ile dileğini dile getirir, romancıdır, edebiyatçıdır, araştırmacı yazardır, öykü yazarıdır. Herkes kendisine düşeni yapar.

Bu toplantılara katılan yazarlar, basımını yaptırdıkları kitabı da, katılanlara imzalı verirler.

04 Mayıs 2013 toplantısında çalışmalarını izlediğim hemşehrim Fatma Yalçınkaya Sevilmiş’ten, “Kalem ustası Eğitimci-Yazar Salim Hoca’ma saygıyla…” 4.5.2013 / imzalı 218 sayfalı “Hüzünden Coşkuya Kadın”ı aldım. Eseri okudum. Bir bayanın “Kadın”ı dile getirmesini çok anlamlı buldum.

Evet, hepimiz bir ana ile bir babanın yavrusuyuz. Ama yüce Allah, kadına hem doğurmayı, hem de süt vermeyi vermiş, erkekten olan bedensel üstünlüğünü göstermiş.

Türk toplumu ile Arap toplumunun kadına verdiği değerleri dile getirmeyeceğim. Konuya, akıl-mantık-bilim açısından bakmaya çalışacağım.

Kadın ya da erkek olarak dünyaya gelmek elimizde değildir. Ama dünyaya geldik, kadın da olsak, erkek de olsak, bu isimlere sahip çıkmak zorundayız.

Bugüne kadar, hatta bundan sonra, kadından söz açılınca herkesin aklına bayanların fiziki güzellikleri gelir. Şiirler, şarkılar, türküler… onların üzerine yazılıdır. Tüm bunları hepimiz bildiğimiz halde nedense Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra bayanlara değer verdiğimiz bir gerçektir.

Türkiye Cumhuriyeti döneminde yetişen değerli hemşerim Fatma hanım, kadının güzelliğini, aklını incelemiş, kendilerine özgü biçimde dile getirmiş, bana göre güzellik ile akılın her bayanda üstünlük göstermeden yaşam bulmasını diliyor.

Bir hemşerimin böyle bir eser yayınlamasını alkışlıyorum!..

Darısı nicelerine!..

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-6°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@