21.11.2015, 00:29 291

ÇEKVA SANAT DOSTLARI TARAFINDAN SALİM SAVCI’YA SORULAN SORULAR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

1.Hasan Korkmaz:
-Salim Savcı’nın okumasında, bugünlere gelmesinde Prof. Bahri Savcı neler yapmıştır?
-Prof. Bahri Savcı; Salim Savcı’nın gizli velisidir. Hiçbir zaman Salim Savcı’yı yönlendirmemiştir. Salim Savcı’nın öğretmen okuluna ve Eğitim Enstitüsüne girişinde tarafsız kalmıştır. Eğitim Enstitüsünde okuduğu iki yılda, okulların açık olduğu zaman kimsenin haberi olmadan 10 lira para göndermiştir. (O zaman en küçük memurun maaşı 33 liradır) Salim Savcı bu para ile fizik-kimya kitapları ile diğer kitapları alabilmiştir. Bir konuyu da daha üst düzeyde okuyarak öğrenebilmiştir. Fizik-Kimya öğretmeni olunca da;
-Karaoğlan (Bana öyle söylerdi) okulu bitirdin, Fizik-kimya öğretmeni oldun. Tissot kol saatini de hak ettin. Fizik-Kimya dalında, herkesten farklı bir öğretmen ol. Ama sıradan öğretmen olarak kalma. Kimseyle yarışma, her zaman kendini aş, sevilen, sayılan, hatta aranılan öğretmen ol, öğretmenlik ilkelerini de belirle (*) demiştir.
2.Nuriye Yıldırım:
-Prof. Bahri Savcı’nın çocuklarına nasıl babalık ettiğini anlatabilir misiniz?
-Prof. Bahri Savcı, hayatını kazandıktan sonra 30 yaşlarından sonra evlenmiştir. Kendisini anlayan, tamamlayan bir hanımla yuva kurmuştur. Oğlu ile kızını bir arkadaş, bir dost gibi anlayarak yetenekleri doğrultusunda yetişmelerini annenin yardımıyla sağlamıştır. Oğlu iş mühendisidir. Hızlı tren konusunda en sağlam bilgiye sahiptir. Oğlundan bir torunu vardır, oğlandır. İsveç’te doktora yapmaktadır. Kızı, beğendiği bir gençle evlenmiştir. Çocukları yoktur. Serbest ticaret yaparlar. Prof. Bahri Savcı’nın eşi, hanım nitelikleri en üstün olan hanımlardan birisidir. Halen yaşamaktadır. Savcı’lardan Salim Savcı’dan sonra en yaşlısıdır.
3.Ahmet Güngör:
-Prof. Bahri Savcı’nın annesi Gönen’li, babası ise Osmancık-Çampınarlıdır. Bu iki yer arasında nasıl hareket ederdi?
-Prof. Bahri Savcı, soru sorulduğu zaman annesinin Gönenli, baba soyunun Çampınarlı olduğunu söylerdi. Gönen’e de, Çampınar’a da eşit davranırdı. Baba soyu köylü oludğu için onların okumalarını dile getirirdi. Salim Savcı olarak benim de gizli velim idi.
Prof. Bahri Savcı; yerel olarak, bölgesel olarak düşünmezdi. Öğrencilerini bile bir arkadaş, bir dost gibi severdi.
4.Mehmet Tatlısu:
-Ben edebiyat, sanat, kültür ile ilgilenirim. Prof. Bahri Savcı bu üç alana nasıl bakardı?
-Prof. Bahri Savcı, Anayasacı olduğu kadar edebiyatla, sanatla, kültürle iç içe idi. Osmanlıcayı bildiğinden çok Türkçe’yi severdi. Türk Dil Kurumu üyesidir. Çevremdeki insanlardan en çok çeşitli kitaplar okuyan bir insan idi. Nereye giderse gitsin cebinde okumakta olduğu bir eser bulunurdu.
Sanatın tüm dallarına ilgi duyardı. Şairlerden, ressamlardan dostları vardı. Badri Rahmi Eyüboğlu’nun resimleri ile Pikasso’nun eserleri evinin duvarlarını süslerdi. Tiyatroyu çok severdi. Resim serilerini kaçırmazdı. Bilimsel düşünürdü, mantığa çok önem verirdi. Her insanı, insan olarak severdi. Anayasa dışında, hiçbir şeyin, hiçbir kuruluşun yöneticisi olmak istemezdi.
5.Fatma Yalçınkaya:
-Prof. Bahri Savcı geleceğe nasıl bakardı?
-Prof. Bahri Savcı, geçmişi bilirdi. Bugünü yaşardı. Geleceği de herkesin düşünmesini isterdi. İnsan hakları ile kadın haklarını bana göre en iyi savunan bir bilim adamıydı. Kendisini yetiştiren annesinin, amca kızı Nigar Savcı’yı, eşi Suadiye Savcı’yı (O Sudiş derdi) göğsünü gere gere söylemekten zevk alırdı. Kadın, erkek eşitliğine inanırdı. Savcıların erkeklerinin “Kalbi ılık” insanlar olduğunu söylerdi.(**)

(*)Salim Savcı’nın öğretmenlik ilkeleri, “Öğretmenim ve Öğretmenler Günü” kitabında verilmiştir.
(**)Klbk... sözcüğünden nefret ederdi. Saygımdan dolayı o sözcüğü yazamadım.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-2°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:23
Güneş 07:51
Öğle 12:57
İkindi 15:29
Akşam 17:52
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@