03.03.2014, 19:49 603

ÇEKVA HANIMLAR KOLU’NUN YEMEĞİ: İSKİLİP DOLMASI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

İstanbul trafiğinin çekilmezliği nedeniyle uzun bir süreden beri ÇEKVA’ya uğrayamamıştım.
Kendilerine yakınlık hissettiğim ve beni her fırsatta arayan Sungurlu Arifegazili Derneği Başkanı Sururi Onan ile İskilip ve Çevre Köylüleri Derneği Başkanı Şaban Gündüz, telefon ve mailleri ile bu ayki ÇEKVA Hanımlar kolu yemek buluşmasında, tanınılırlığı ve ünü İskilip sınırlarını aşan İskilip dolması yemeğini pişirip katılanlara ikram edeceklerini bildirdiler ve beni de birlikte olmaya davet ettiler. Aynı daveti hanımlar kolundan da ailece almıştık.
27 şubat Perşembe günü ÇEKVA’daki bu toplantıya kızımla birlikte katıldım.
Geçen yıl, Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen 7 Bölge 7 Renk Festivali’nde Çorum standının dükkan) Sururi Onan’ın organizasyonu ve ÇEKVA, ÇESİAD ve İstanbul’da bulunan çok sayıda Çorum derneğinin katkıları ile hazırlanmıştı. Şaban Gündüz ise özel olarak yaptırdığı kazanı ile hazırladığı İskilip Dolması’nı katılanlara sunmuştu.
80 civarında Çorumlu hanımefendinin ve dostlarının katıldığı yemek öncesinde aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi ve kazanın kapağı açılmadan önce bu yemeğin nasıl pişirildiği anlatıldı. Şaban Gündüz tarafından evinde hazırlanan yemek Vakfa 45 km uzaklıkta bulunan Gaziosmanpaşa’dan Kadıköy’deki Çorumevi’ne taşınmıştı.
Ayrıca, kazan açılmadan önce Sururi Onan’ın teklifi üzerine tüm katılanlar cep telefonlarından ÇEKVA’ya katkı sağlayan 3419 numaralı hatta kısa mesaj göndererek Vakfa 5’er TL.lık katkıda bulundular.Bu konudan daha önceki EMITT turizm fuarı ile ilgili yazımda bahsetmiştim. İnşallah durumu iyi olan hemşehrilerimiz farklı operatörlerin tüm cep telefonu hatlarından, Çekva yazarak 3419’a gönderirlerse Vakfa 5 TL hayır yapmış olurlar.
Bu yazımda İskilip dolmasının nasıl yapıldığını sizlere anlatmayacağım. İsterseniz çeşitli yayınlardan ve İskilipli dostlarınızdan bunu öğrenebilirsiniz. Bilindiği gibi düdüklü tencere gibi çalışan kazanın açılması bir seremoni ile yapılıyor. Genelde aşçılara verilen kapak açma parasını, yemeği hazırlayan iki arkadaş, eğitime katkı amacı ile Vakfa verdiler.
Hanımlar Kolu, her ay yaptığı bu yemekli toplantılarla çok sayıda Çorumlu hanımefendiyi ve dostlarını bir araya getirmekte ve böylece gurbette olan hemşehrilerimizin birbirlerini görmelerini, hasret gidermelerini sağlamaktadır. Genelde bu yemekler, katılan hanımlardan birinin sponsorluğunda yapılmakta olup, yine Hanımlar Kolu tarafından her hafta bir araya gelerek hazırladıkları el işleri ve ürünlerin (havlu , mutfak takımları, masa örtüleri, yatak takımları gibi ) satışı ile Vakfa katkıda bulunulmaktadır. Hanımlar kolunun faaliyetleri Nihal Berkay ve Nedret Velidedeoğlu’nun öncülüğünde isimlerini burada sayamadığım çekirdek bir kadronun desteği ile sürdürülmektedir.
Böyle özel bir günde, hemşehrilerimle bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet duydum. Bu yemeği hazırlayarak bizlere sunan Şaban Gündüz’e, ona destek veren Sururi Onan’a ve Hanımlar Kolu’nun tüm üyelerine teşekkürü borç bilirim.
İstanbul, 2 Mart 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@