18.05.2012, 00:00 213

ÇEKVA ÇORUM GÜZEL SANATLAR LİSESİ'NE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) ikinci defa İstanbul'da Çorum Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerine ev sahipliği yaptı.

Birinci seyahat 19-22 Ocak 2006 tarihlerinde gerçekleşmişti. İstanbul'a öğretmenleri ile gelen öğrenciler Sabancı Müzesi'ndeki ''PICASSO İSTANBUL'DA'' sergisi ile Koç Müzesi'ni, Dolmabahçe Sarayı'nı ve Miniatürk'ü gezmişlerdi. Bu gezinin ulaşım sponsorluğunu(destekçi) Fikret Bilal, İstanbul'daki tüm sponsorluğunu da Vakfımız adına ÇEKVA kurucularından hemşehrimiz avukat Aydoğan Semizer üstlenmişti. Bu gezide bizler onlarla beraber olmuştuk. Ve  öğrencilerimizin sanatsal seziş ve anlayış ufuklarının açılmasından dolayı mutlu olmuştuk.

Bu defa da Sayın Valimiz Nurullah ÇAKIR'ın desteğini ve teşviğini aldığını beyan eden ve programın uygulanmasını sağlayan Fikret BİLAL , Vakfımızı ve beni arayarak Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü'nden 40 öğrenci ile öğretmenlerinden oluşan bir grubu sanat gezisi için 5-6 Mayıs tarihlerinde İstanbul'a göndereceklerini, ulaşım sponsorluğunu Bilsar ve Çorum Rotary Kulubü olarak üstlendiklerini belirterek gezinin İstanbul kısmını bizim organize etmemizi ve sponsor olmamızı istediler.

Vakıf Başkanımız Avni Çelik'in ilgi gösterdiği bu seyahatin organizasyonunu Vakıf Genel koordinatörü Erdal Karslı yürüttü. Her zaman bizlerle birlikte olan ve Vakfımıza destek sağlayan değerli hemşehrimiz Fatih Kaymakamı  Hasan KARAKAŞ'ın katkı ve himayelerinde  kız öğrencilerimizin Vefa Lisesi'nde, erkek öğrencilerimizin ise Çapa Öğretmen Lisesi'nde konaklamaları ve ağırlanmaları sağlandı.

Cumartesi sabahı Erdal Karslı'nın mihmandarlığında İstanbul Modern Sanat Müzesinde ''Van GOGH''un resim sergisinin ziyaret edilmesi ile başlayan bu sanat gezisi, öğleden sonra  Sakıp Sabancı Müzesi'nde ''REMBRANDT ve ÇAĞDAŞLARI'' ile''TÜRK RESSAMLARI'' sergilerinin gezilmesi ile devam etti. Programın bu kısmına ben de katıldım. Sergiyi birlikte gezdikten sonra terastan İstanbul Boğazı'nı seyrettik ve aşağıdaki fotoğrafı çektirdik. Bu arada Güzel sanatlar Lisesi Müdürü Ömer KIRDAK, Müdür Yardımcısı Yakup ÖZTÜRK, Programın uygulanmasında koordinatör olan Resim Öğretmeni M.Nihat ARAS, Resim Öğretmeni K.Rıfkı ÖZMEN, Müzik Öğretmeni Elif KAYIKÇI ile kısa bir süre sohbet etme fırsatını bulduk.

Sabancı Müzesi'nin terasında fotoğraf çektirdikten sonra öğrencilere hitap ettim. Konuşmamda kendilerine hedef koymalarını, gayret etmelerini, seçtikleri yolda azimle yürümelerini, Van Gogh, Rembrandt gibi dünyaca tanınan birer ressam olmalarını söyledim. Çorum'un kısıtlı imkanlarının kendilerini korkutmamasını, kendilerinden daha az imkanlar içinde yaşayan ağabeylerinin bugün ülkeye önemli hizmetler verdiğini açıkladım. Çorum’dan çıkmış ve başarılı olmuş Sadık KAKAÇ, Nihat BAYŞU gibi akademisyenler ile şu anda İstanbul'da iş aleminde önemli noktalara gelmiş ÇEKVA Başkanı Avni ÇELİK'i ve diğer iş adamlarımızı örnek gösterdim.

Sabancı Üniversitesi'nin yakınında bulunan ve Lale Festivali kutlamalarına ev sahipliği yapan  Emirgan Parkına hep birlikte yürüdük. Erdal Karslı ve ben burada geziye katılanları sevgi ile kucaklayarak ayrıldık.

Bu park ziyaretinden sonra MİNİATÜRK ile İstanbul'un görülecek yerlerini gezen kafile Pazar günü Çorum'a döndüler.

Çorumlu gençlerin iyi yetişmesini ve geleceğe ümitle bakmalarını sağlayacak bu ve benzeri girişimlere ÇEKVA olarak her zaman destek sağlayacağımızı bildirirken birinci seyahatte destek sağlayan Çekva mütevellisi Aydoğan Semizer ile Fikret Bilal'e ve bu seyahatte destek sağlayan Fikret Bilal,Hasan Karakaş,Avni Çelik ve Erdal Karslı'ya teşekkür ediyorum.

Ayrıca gençlerin bu sanatsal faaliyetleri görebilmeleri için birlikte gelen ve onlara zaman ayıran Güzel sanatlar Lisesi Müdürü Ömer KIRDAK, Müdür Yardımcısı Yakup ÖZTÜRK,öğretmenler M.Nihat ARAS, K.Rıfkı ÖZMEN ve Elif KAYIKÇI'yı tebrik ediyorum.

İstanbul,17 Mayıs 2012


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@