16.03.2016, 00:05 280

ÇAY İÇMEDE KULLANILAN ARAÇLAR ÜZERİNE YORUMLAR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

1.Giriş
Türkçemizin Çince’den aldığı tek sözcük; “ÇAY”dır. Çay ise; çay bitkisinin yaprağından bin bir emekle üretilir. Çay fabrikalarına girer, çeşitli işlemler görür, en sonunda kutular, paketler, daldırma çay olarak poşetler içinde piyasaya sunulur. Hemen hemen toplumumuzdaki evlerde, çayevlerinde, lokallerde, kuruluş ve kurumlarda çay içilir. Konuklara da içtenlikle çay ikram edilir.
İnsanoğlu çay demlemeye gereken önemi verir. Çayın demlenmesinde, çayın içilmesinde kullanılan araçları tek tek ele alır. Bakımına özen gösterir. Onu da aile kavramıyla açıklamaya kalkışır. Aileyi oluşturan bireyler de kendilerine göre hoşa giden, düşündüren şeyler eklerler. Yorumlar da yaparlar.
Bu yorumları, bir aile toplantısında Amasya’lı bir hanımefendiden dinledim. Bunları yazma görevi de bana düştü. Şimdi; bir bardak çayın hazırlanmasında adı geçen araçların isimlerini veriyorum:
2.Çaydanlık
Çaydanlık; çay hazırlamada, çay suyunun kaynatıldığı kabın adıdır. Çaydanlık; sürekli olarak içerisine konulan suyu kaynatır. Üzerine konulan demliğe gereken hizmeti verir. Yani çayın kıvamında, lezzetinde demlenmesini sağlar.
Aile yapısında ise; çaydanlığın yaptığı hizmetleri kayınvalide yüklenir. Bunu da yüksünmeden içtenlikle yapar. Evet, kayınvalidesiz aile olmaz. Çaydanlık da olmasa çay demlemesi yapılamaz. Onun içindir ki, ailede kayınvalideye çok önem verilir. Çay demlemede, çaydanlığın görevini kayınvalide yüklenir.
3.Demlik
Demlik, çayın ihtiyacına göre konulduğu, çaydanlığın üzerine oturtulan kabın adıdır. Madeni, porselen yapılı olabilir. Demlik, çayın anlamında demlenmesini sağlar.
Bir ailede gelin, ailenin yeni kuşaklarını hazırladığı ailede saygın bir bayandır, bir kişidir. Ailenin her bireyi geline gereken ilgiyi gösterir. Demlik, çay demlemede ne demek isterse, gelin de bunun bilinmesini ister. Çayı da çok iyi demler, gelenlere içtenlikle sunar.
4.Çay bardağı
Çay bardağı, demlenmiş çayın üzerine eklenen sıcak suyu bir arada hizmete sunan, çeşitli şekilleri olan camdan ya da porselenden yapılmış olmasıdır.
Çay içmeye yarayan çay bardağı, aile yapısında oğlana benzer. Çünkü çay bardağını kayınvalide de, gelin de sever. Çay içeni kendi safına çekmeye çalışır. Biliyorsunuz, oğlan olmaz ise, aile kurulamaz. Çay bardağı ya da çay kaşığı olmazsa, çay içilemez.
5.Çay kaşığı
Çay kaşığı, çaya konulan şekeri eritmeye yarayan araçtır. Çay bardağı içerisinde, çay kaşığı bir kez döner, suda eriyen şeker, su molekülleri arasındaki boşluklara dağılır.
Aile yapısında, çay kaşığının yaptığını oğlan kardeşi olan görümce yapar. Görümce arada bir ailenin işlerini karıştırabilir, kayınvalidenin öne çıkmasını körükleyebilir.
6.Çay tabağı
Çay tabağı, çay bardağı ya da çay kupasının altındaki kabın adıdır. Çay tabağı bir düzgün taban üzerine oturup bardağını çay kaşığını içerisine konulan demlenmiş çayı yudumlamay hazırlar.
Bir ailede, çay tabağı görevini kayınpeder yüklenir. Ailenin temelini oluşturur. Ailedeki bireylerin hepsini bir arada tutar. Bu nedenle kayınpeder, bir ailenin temel direğidir. Çay tabağına girenlerin hepsine sahip çıkar.
Bu yoruma sizler de ekler yapabilirsiniz.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@