30.10.2012, 00:00 97

ÇANAKKALE 1915 VE BAYRAMLAR

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum ve Almanya seyahatlerim nedeniyle uzun bir süreden beri sizlere seslenemedim. Sizlerin geçmiş Kurban Bayramınızı ve bugün 89’uncu yıldönümünü yaşadığımız Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.

Bu bayramları İstanbul’da geçirmeyi tercih ettim. Ailem, akrabalarım, yakınlarım ve dostlarımla bir araya gelerek veya haberleşerek Kurban Bayramını ulvi havasına uygun bir şekilde yaşadım.

*

Bayramın son gününde öğleden sonra eşim ve kızımla birlikte “ÇANAKKALE 1915” filmini sinemada izledim. Film hem öğretici ve hem de belgesel nitelikte olup Genelkurmay Başkanlığı’ndan izin alınarak Çanakkale’de çekilmiş.

Filmin başlangıcında Balkan Savaşı’ndaki yenilgiye uğrayan Osmanlı Devleti’nin buraları terk edişi ve halkın Anadolu’ya göç edişi yer almaktadır.

Bu acı veren durumu takiben, müttefiklerin zayıf ve aciz gördükleri ülkemiz,e Çanakkale’de büyük bir donanma gücü ve askerle saldırıları karşısında, Türk Ordusu’nun ve Türk Milleti’nin bir bütün olarak durması sonucunda yaşadıkları hezimet bir Türk olarak beni çok etkiledi.

Filmin senaryosu, “Şu Çılgın Türkler” kitabıyla satış rekorları kıran Turgut Özakman’ın “Diriliş-Çanakkale 1915” kitabı esas alınarak yine Özakman tarafından yazılmış.

Milli duyguları ön plana çıkaran bu filmde Türk askerinin kahramanlık hikayeleri anlatılmış. Bigalı Mehmet Çavuş, Seyit Onbaşı, Esat Paşa ve Mustafa Kemal gibi isimlerini burada tek tek sayamadığım subay ve erler gibi kahramanlar sayesinde savaşın kazanılmış olduğu vurgulanıyor.

Vatan toprağını savunma uğruna binlerce evladımızın çektikleri sıkıntı ve verdikleri mücadele görsel efektler (hareketleri izlemesi gereken seslerin doğal kaynaklar dışında, optik, mekanik, kimyasal yöntemlerle gerçekleştirilmesi) ile çok güzel canlandırılmış.

Bu filmi izlediğiniz takdirde ülkenin hangi zorlukları yaşadığını, nasıl müdafaa edildiğini ve Anadolu’nun düşmanın eline geçmesinin engellendiğini göreceksiniz.

*

Bu filmde beni çok etkileyen askerlerin Allah Allah diye hücuma geçmesi ve “Allahu ekber” seslerinin her tarafı çınlatması idi.

Diğer taraftan, askerin, komutanlarıyla birlikte kıldıkları bayram namazından sonra emrindeki subaylara çadırında bayram şekeri ikram eden komutan yarbay Hüseyin Avni’nin ve subaylarının düşen bir top mermisi ile şehit olması beni çok etkiledi ve üzdü.

*

Yazıma son vermeden önce yazımın başında yer alan “Bayramlar”la ilgili bir değerlendirme yapmayı istiyorum.

Aldığım elektronik mesajlarda;

-Kurban Bayramınızı kutlarım.

-Cumhuriyet Bayramınızı kutlarım.

-Kurban Bayramınızı ve Cumhuriyet Bayramınızı kutlarım,

Şeklinde tebrikler aldım. Çok az sayıda kişi ise ayrı ayrı hem Kurban Bayramımı, hem de Cumhuriyet Bayramımı kutladılar.

Değerli okuyucularım, bu bayramlar hepimizin, ülkemizin birliğini ve bağımsızlığını sürdürmesi bu bayramlara ayırım yapmadan sahip çıkmamıza ve kutlamamıza bağlıdır.

İstanbul, 29 Ekim 2012

Ömür Gedik, “Hiçbir güç vatan sevgisinden daha üstün değildir”, Hürriyet Pazar Keyfi, 21.10.2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@