23.06.2013, 00:00 228

CAN BOĞAZDAN GEÇER Mİ YOKSA ÇIKAR MI?

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Yazılarımı takip ediyorsanız, iki düğüne katıldığımı, bu arada Amasya ve Samsun'u ziyaret ettiğimi ve daha sonra görevli olarak Batman ve Diyarbakır'a gittiğimi hatırlarsınız. 31 Mayıs'tan 14 Haziran'a kadar nasıl ağırlandım bilemezsiniz. Bu sürede bol bol yedim. Et yemekleri yanında Çorum baklavasından künefeye kadar tatlılarda yedim. Yerkende kendimi çok mutlu hissettim.

Ama bu mutluluğum uzun sürmedi. Antalya'da sağlığımla ilgili tahlileri 19 Haziran tarihinde yaptırdığımda şaşırıp kaldım. Bir ay önce yaptırdığım tahlilde hepsi müsade edilen sınırlarda iken ikram edilenlere hayır diyemediğim için şeker, kolestrol,trigliserid gibi tüm değerlerimin çok yükseldiğini üzülerek gördüm. Ayrıca kiloda almıştım.

İster istemez, bilinen atasözümüzü biraz değiştirerek kendime sordum.

Can boğazdan geçer mi yoksa çıkar mı?

Osman Müftüoğlu'nun bir yazısında belirttiği gibi.''Bazı kanserlerin, kilo fazlalığı ve şişmanlığın, şeker hastalığı ve hipertansiyonun(yüksek tansiyon), kalp krizleri ve felçlerin, obezite,atrit, kemik erimesi gibi poblemlerin beslenmemizle yakın ilişkisi vardır''.

Birçok kişi hastalığı kaderimizin ya da genetik yapımızın kalıtsal bir sonucu kabul eder. Genelde beslenmemizin bizleri hasta edebileceğini hiç düşünmeyiz.

Kısaca beslenme şeklimiz bizleri hasta etmektedir.

Hakikaten insan yiyeceğine önem vererek güçlenebilir veya yemeden yaşamak mümkün değildir. Burada önemli olan yeterli, dengeli ve doğru beslenmektir. Yeterli beslenme; kişinin yaşamını sürdürmesi için yeteri kadar besini almasını ifade eder ama gerekenden az alındığında yetersiz beslenme; ihtiyaçtan fazla alınması halinde ise, alınan fazla besinler yağa dönüşerek depolanır. Eğer ben son bir aydaki gibi beslenmeye devam etse idim herhalde 27 olan vucut indeksim obez olma sınırı olan 30'u geçerdi. Sizin vücut indeksiniz ne kadar? Eğer 25'in üzerinde ise kendinizi kontrole almanız gerekir.

Ancak sadece yeterli beslenmek yetmez. Yeterli beslenirken dengeli beslenmeniz de gerekir.

Dengeli beslenmede; vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi tek bir besinle değil, vücudun büyümesi, yenilenmesi, ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinden - 5 ana başlık altında toplanan her bir besin grubundan (Et grubu, Süt grubu ,Tahıl grubu, Sebze ve meyveler)- yeterli miktarda almak gerekir. Hepimizin düğünlerde sunulan Çorum Beşlisi ile bu beşliyi iyi ayırmamız gerekir.

Doğru beslenme ise insanları hastalıklardan koruyor.

O halde insan sağlığını korumak istiyorsa, iyi beslenmeye önem vermelidir. Ama aşırı beslenmeden kaçınmalıdır.

Tahlil neticelerim benim kendime gelmemi sağladı. Tekrar eşimin yaptığı ev yemeklerine döndüm. Bol bol yüzüyor ve yürüyorum.

Sizin de bu yazımı kendi sağlığınıza dikkat etmeniz hususunda bir uyarı olduğunu kabul edeceğinizi ümit ederim.

Antalya, 23 Haziran 2013

Vücut İndeksi= Vücut ağırlığınız / Boyunuzun karesi

Benim vücut indeksim= 84kg / 1.76 x1.76 = 27

İdeal vücut indeksi 18-25

Dikkatli olunması gereken vücut indeksi 25-30

Şişmanlık göstergesi vücut indeksi 30-35

Tehlike göstergesi vücut indeksi (Obezlik) 35 ve yukarısı

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@