25.11.2014, 00:23 473

BURUKLUK İÇİNDE KUTLADIĞIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

1981 yılından beri kutlanan ‘Öğretmenler Günü’nü ben bu sene burukluk içinde kutluyorum. Bu burukluğumun nedeni ülkemizin Güneydoğu bölgesinde okulların, kütüphanelerin yakılması ve kullanılmaz hale getirilmesidir. İster şehir ve kasabaların merkezlerinde olsun, ister dağ başlarında olsun bu eğitim yapılarının bin bir güçlükle ve özveriyle yaptırıldığını unutmamak gerekir.
Buraların yakıldığı bir ortamda hizmet veren bilhassa genç öğretmenlerin neler hissettiğini düşünebiliyor musunuz? Reşat Nuri’nin Çalıkışu romanının kahramanı Feride gibi onlar da ülkemizin her tarafına koşarak çocukların eğitilmesi için büyük gayret göstermektedirler. Onların bu özverili çalışmaları sonucunda yeni yetişen gençlerin, anneleri ve babaları gibi okuma yazma bilmemelerinin önüne geçilmektedir.
Bugün Hürriyet gazetesinde yer alan ve ‘’6 milyonluk okul yağmacılara teslim’’ başlıklı aşağıdaki haber beni çok üzdü ve benim bu yazıyı yazmama neden oldu.
* * *
“Batman’da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce 2012 yılında yapımına başlanan ve 6 milyon liraya mal olan Güneykent Anaokulu binası, kaderine terk edildi. 6 ay önce tamamlanan ve kısa bir süre anaokulu olarak hizmet veren 4 derslikli okul binası, daha sonra Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildi. Ancak hiçbir yetkilinin sahip çıkmaması üzerine, okuldaki masa, sıra ve bazı eşyalar hırsızlar tarafından yağmalandı. Mahalle sakinlerinin ihbarı üzerine, polis buzdolabını çalmaya çalışan hırsızları suçüstü yakaladı.
Batman İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çelik ise okulun yağmalanabileceğini düşünmediklerini söyledi. Mahalle sakinlerini okula sahip çıkmamakla eleştirdi. Çelik, “10 güvenlik elemanını okulda görevlendireceğiz. 4 derslik okulu 10 gün içinde açacağız’’ dedi.
* * *
Benim de bir okulun yağmalanmasını aklım almıyor. Biz de Güney Amerika ülkeleri gibi mi olduk? Ülkemiz insanlarının onlara benzemediğini düşünüyorum. Bu yağmacıların tutumunu mahalleli bile tasvip etmiyor. Ama mahalleli yapması gereken görevi de yapmamış. Görevini esas yapmayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü olduğu açıkça bu haberden anlaşılmaktadır.
Geçmişte benzeri bir olay Çorum’da da oldu. Boş bırakılan bugünkü Müze binası da yandı. O zamanlar ne yapıldı bilemiyorum. Eninim ki Batman’daki Anaokulu’nun yeniden kullanılır hale getirilesi için harcanacak ülke kaynakları gibi vatandaşın vergileri de Çorum’da harcandı.
Ülke malına kendi malımız gibi sahip çıkmazsak kalkınamayız.
* * *
Öğretmenler Gününde benim dile getirdiğim bu sorun dışında çok sayıda halledilmesi gereken problemler olduğuna inanıyorum. Öğretmenlerimizin huzur içinde hizmet verebilmeleri için sorunların çözülmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum. Mutlu ve geleceğe sorunsuz bakan öğretmenler sayesinde çocuklarımız en iyi şekilde yetişebilir. Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi, eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak mümkün olabilir.
Baş öğretmen Atatürk'ü ve kendi öğretmenlerimi böyle bir günde minnetle anarken tüm öğretmenlerin ‘ Öğretmenler Günü’’nü en iyi dileklerimle kutluyor ve verdikleri özverili hizmetler için kendilerine teşekkür ediyorum.
İstanbul, 24 Kasım 2014

Arif Aslan,’’ 6 milyonluk okul yağmacılara teslim’’, Hürriyet, 22. 11. 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@